Zbyt duży, by być bezpiecznym

"Struktura Internetu jest zbyt skomplikowana, by dało się go zabezpieczyć w 100%" mówią eksperci.

"Struktura Internetu jest zbyt skomplikowana, by dało się go zabezpieczyć w 100%. Nie to jest jednak najgorsze - największym problemem jest fakt, że z roku na rok pojawiają się coraz gorzej zabezpieczone produkty" mówi Bruce Schneier, ekspert ds. zabezpieczeń firmy Counterpane Internet Security. Jego zdaniem producenci oprogramowania oraz instytucje rządowe robią zbyt mało, by koordynować działania na rzecz bezpieczeństwa sieciowego.

"Największym problemem jest daleko posunięta kompatybilność systemów - dzięki temu ktoś, kto złamał zabezpieczenia jednego programu, bez większego problemu może sforsować kolejne" dodaje Bruce Schneier.

Głównej przyczyny takiego stanu Schneier upatruje w błędnym pojmowaniu działań np. hakerów przez ogół społeczeństwa. Według niego, dla większości ludzi, włamanie do systemu komputerowego jest czymś niecodziennym, egzotycznym - a powinno być postrzegane jako normalne przestępstwo, ze wszystkimi jego konsekwencjami.

"Świat internetowy, pod pewnymi względami, niczym nie różni się od świata rzeczywistego - one rządzą się tymi samymi prawami. Szczególnie zaś pod względem bezpieczeństwa" powiedział B. Schneier.