Zbyt wysokie napięcie pamięci może zabić Nehalema

Nowa platforma Intela oparta na chipsecie X58 oraz procesorach Core i7 (Nehalem) stanowić miała prawdziwy raj dla wszystkich użytkowników zajmujących się overclockingiem. Według wszelkich przypuszczeń CPU Core i7 wykonane w procesie technologicznym 45 nm powinny świetnie nadawać się do podkręcania. Okazuje się jednak, że procesor to nie wszystko. W celu osiągnięcia optymalnej wydajności należałoby zwiększyć częstotliwość pamięci, a co za tym idzie także jej napięcie. Niestety, według najnowszych informacji pochodzących od Intela, napięcie RAMu wyższe niż 1,65 V może zniszczyć Core i7. Co teraz?

Zacznijmy od początku. Większość użytkowników komputera powinna zdawać sobie sprawę z tego, że zwiększanie napięcia dowolnego elementu peceta wiąże się z ryzykiem jego zniszczenia. Producenci przygotowują podzespoły i ustalają parametry ich pracy na bezpiecznym poziomie. Overclocking oczywiście nie jest objęty żadną gwarancją - wszystkie działania wykonujemy na własne ryzyko.

Nowa platforma Intela, dla większości osób jawiąca się jako idealna podstawa do stworzenia komputera, z którego można "wycisnąć" o wiele więcej, posiada niestety pewne ograniczenia związane z napięciem pamięci operacyjnej. Według serwisu Inquirer wartość 1,65V jest barierą, po której przekroczeniu ryzykujemy uszkodzenie procesora. Nie jest to dobra wiadomość dla oveclockerów, gdyż drogie pamięci typu DDr3 przeznaczone dla entuzjastów podkręcania wymagają często wyższego napięcia. Przykładowo, kości OCZ Reaper potrzebują 1,9V, a Corsair Dominator aż 2,1V!

Firma Asus potwierdziła, że informacje odnośnie bezpiecznego napięcia 1,65V dla pamięci RAM otrzymała bezpośrednio od Intela. Wiadomo również, że już zastosowała się do zaleceń i umieściła odpowiednie ostrzeżenie na jednym z nowych modeli płyt głównych pod Core i7 (patrz zdjęcie poniżej), modelu P6T zbudowanym w oparciu o układ X58.

Zbyt wysokie napięcie pamięci może zabić Nehalema

Ostrzeżenie na płycie Asus P6T

Główny zainteresowany, Intel, nie opublikował jeszcze żadnego komentarza w tej sprawie. Jak na razie nie wiadomo więc dlaczego wysokie napięcie pamięci może zniszczyć procesor.