Zdalny komputer

Gdzieś daleko, na drugim końcu świata znajduje się komputer, który może wykonywać Twoje polecenia. Jeśli wiesz, jak się z nim połączyć, odległość nie będzie grać roli - maszyna zachowa się tak, jakbyś siedział przy jej klawiaturze.

Gdzieś daleko, na drugim końcu świata znajduje się komputer, który może wykonywać Twoje polecenia. Jeśli wiesz, jak się z nim połączyć, odległość nie będzie grać roli - maszyna zachowa się tak, jakbyś siedział przy jej klawiaturze.

Po wybraniu właściwego protokołu sieciowego moduł hosta programu NetOp Remote Control jest już gotowy do pracy.

Po wybraniu właściwego protokołu sieciowego moduł hosta programu NetOp Remote Control jest już gotowy do pracy.

Każdy rodzaj sieci komputerowej (Internet, sieć lokalna, połączenia peer-to-peer) ma tę właściwość, że umożliwia dostęp z jednego komputera do zasobów pozostałych komputerów. Nie chodzi tylko o możliwość przeglądania zawartości twardego dysku czy kopiowanie plików. Istnieją sposoby przejęcia całkowitej kontroli nad odległym komputerem, a co najważniejsze, są to sposoby niewymagające od użytkownika fachowej wiedzy. Najpopularniejsza metoda opanowania odległego komputera to wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania, np. pcAnywhere, Carbon Copy czy Timbuktu Pro, działającego w środowisku graficznym. Aplikacje tego rodzaju wyświetlają na monitorze lokalnego komputera widok pulpitu drugiej maszyny (z pełną jego funkcjonalnością).

Programy umożliwiające zdalną pracę

W przypadku profesjonalnego wykorzystywania możliwości pracy na zdalnym komputerze warto pomyśleć o wyborze programu przeznaczonego do pracy zdalnej. Na rynku jest wiele aplikacji ułatwiających wykonywanie zadań na zdalnej maszynie. Wybierając konkretny produkt, warto zwrócić uwagę na możliwości sieciowe, a także na dostępne opcje związane z bezpieczeństwem zdalnej pracy. Decydując się na zakup konkretnego produktu, należy dokładnie przeanalizować koszty. Ceny aplikacji mogą się znacznie wahać w zależności od wersji produktu, ale i liczby kopii, na które chcemy kupić licencje.

Zasada działania wszystkich omawianych programów jest zazwyczaj taka sama. Na obu komputerach, które zostaną połączone, należy zainstalować taką aplikację (komputery te mogą pracować pod kontrolą różnych wersji systemu Windows, np. 98 i XP). Następnie w komputerze, który będzie kontrolowany, należy ją uruchomić w trybie serwera (hosta) oczekującego na sygnał aktywacji połączenia. Z kolei na komputerze lokalnym aplikację należy uruchomić w trybie klienta i skonfigurować połączenie, co z reguły ogranicza się do podania adresu IP odległego komputera i protokołu sieciowego. Całość przypomina typowe połączenie sieciowe stacji roboczej z serwerem, po którego nawiązaniu na lokalnym komputerze pojawi się obraz pulpitu odległej maszyny. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku niektórych aplikacji, np. Timbuktu Pro czy LapLink Gold nie ma podziału na moduł hosta i klienta. Jest to aplikacja, która po uruchomieniu automatycznie rozpoczyna nasłuchiwanie połączenia z zewnątrz, jednocześnie umożliwiając zainicjowanie własnego połączenia. Natomiast NetOp Remote Control i Remote Administrator składają się z dwóch oddzielnych programów: hosta i klienta.

Na rynku dostępne są również aplikacje, które nie zawierają tak rozumianego modułu klienta. Są to aplikacje GoToMyPC, I'm in Touch czy funkcja pulpit zdalny systemu Windows XP. W tych przypadkach połączenie z drugim komputerem (hostem, z działającym oprogramowaniem typu serwer) następuje przy użyciu przeglądarki internetowej. Natomiast efekt działania tych programów wygląda podobnie - na lokalnym komputerze widoczny jest pulpit drugiego peceta. Rozwiązanie to ma jedną podstawową zaletę - szybki dostęp z dowolnego komputera, w którym nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania.

"Zdalni profesjonalni"

Programów dających zdalny dostęp do drugiego komputera i umożliwiających pracę na odległość jest kilkadziesiąt. Na początku omówimy te, które od dawna są dobrze znane użytkownikom, oferują największe możliwości i wysoki poziom bezpieczeństwa. Niestety, z wyjątkiem programu VNC, są to aplikacje, za które trzeba sporo zapłacić.

pcAnywhere 10.5

www.symantec.pl

pcAnywhere firmy Symantec to produkt z górnej półki, dość dobrze znany na naszym rynku, m.in. dzięki dostępności polskiej wersji językowej. Program wyróżnia się łatwością obsługi i dużymi możliwościami kontrolowania zdalnego komputera. Dlatego z czystym sumieniem można go polecić zarówno bardziej doświadczonym użytkownikom, jak również osobom, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tego rodzaju oprogramowaniem.

Przygotowanie pcAnywhere sprowadza się do zainstalowania go na dwóch komputerach, które będą służyły do zdalnej pracy (na obu komputerach instaluje się tę samą wersję). Następnie na komputerze, który będziesz zdalnie kontrolować, tworzysz nowego hosta i w tym trybie pozostawiasz uruchomiony program. Od tej pory będzie on czekał na sygnał drugiego komputera, który przejmie nad nim kontrolę. Z kolei na domowym komputerze skonfiguruj połączenie ze zdalnym komputerem, co się sprowadza do podania adresu IP odległego komputera (jest to najprostszy przypadek, w którym pomijasz wiele dodatkowych funkcji, jak np. zabezpieczenie dostępu hasłem). Po aktywacji połączenia na ekranie Twojego domowego peceta w oknie pcAnywhere pojawi się pulpit drugiego komputera.

W tym momencie możesz wykonywać praktycznie wszystkie czynności na odległym komputerze (działa nawet większość skrótów klawiaturowych). Dodatkowe funkcje to np. kopiowanie plików czy zawartości Schowka pomiędzy dwoma połączonymi komputerami.

Bardzo ważną zaletą programu są możliwości związane z zapewnieniem jak największego stopnia bezpieczeństwa komunikacji (możliwość "skanowania" sieci i linii telefonicznych w celu wykrycia ewentualnych zagrożeń, wiele opcji ułatwiających transfer danych, np. listy katalogów, do których użytkownik miał ostatnio dostęp). Dodatkowym walorem pcAnywhere jest przejrzysta dokumentacja.

Carbon Copy 5.7

www.altiris.com

Podobnie jak pcAnywhere czy Control IT, Carbon Copy obsługuje wiele protokołów sieciowych. Wśród najważniejszych zalet produktu firmy Altiris należy wymienić możliwość jednoczesnego korzystania ze zdalnej sesji oraz rozmowy telefonicznej podczas jednego połączenia. Carbon Copy ma opcje związane z zapewnieniem bezpieczeństwa zdalnej pracy, np. możliwość udostępnienia zdalnym użytkownikom jedynie wybranych katalogów hosta.

Jako jedyny z prezentowanych programów, Carbon Copy pozwala na tworzenie skryptów automatyzujących bardziej złożone czynności, np. synchronizację zawartości określonych katalogów pomiędzy dwoma pecetami. Służy do tego funkcja AutoPilot. Carbon Copy jest częścią pakietu eXpress firmy Altiris, ale jest dostępny również jako samodzielna aplikacja.

Praca w grupie

Nie tylko programy do zdalnej pracy mogą ułatwiać działalność zawodową telepracownikom i wpływać na efektywność pracy zespołowej. Na rynku znajdziesz wiele aplikacji, które usprawniają obieg dokumentów i komunikację w firmie, jak również ułatwiają pracę w grupie. Do takich programów zaliczyć można m.in. GroupWise firmy Novell i pakiet Lotus Notes. Udogodnienia dla osób pracujących w grupie znajdziesz także w pakiecie Microsoft Office. Za pomocą programu NetMeeting możesz komunikować się i współpracować z innymi, wykorzystując firmowy intranet lub Internet. Dzięki mechanizmowi spotkań online użytkownicy mogą przesyłać sobie wiadomości i pliki, wspólnie edytować dokumenty programu Word albo skoroszyty Excela. Funkcja Tablica w programie NetMeeting umożliwia wpisywanie tekstów, rysowanie kształtów, kopiowanie i wklejanie obiektów w osobnym oknie.

Dokumenty współużytkowane przez osoby uczestniczące w spotkaniu online muszą być zainstalowane tylko w komputerze osoby urządzającej spotkanie.