Zdalny pulpit Windows w Androidzie

Zdalny pulpit i dostęp do komputerów stacjonarnych pracujących pod kontrolą Windows możliwy jest nie tylko z poziomu systemów jego producenta. W roli zdalnego interfejsu doskonale spisują się na przykład telefony z Androidem. Potrzebne są tylko odpowiednie narzędzia i wolna chwila na ich konfigurację.


Liczba aplikacji umożliwiających sterowanie Windows z poziomu telefonu pracującego pod kontrolą Androida jest ogromna. Trudno jest jednak wskazać jednoznacznie najlepsze. Część programów jest płatna, niektóre, reklamowane jako bezpłatne przerywają sesję w trakcie pracy, inne są niedopracowane i mają ubogi zestaw funkcji. Często również, być może ze względu na otwartość systemu i różnice pomiędzy wersjami oraz modelami telefonów, programy nie chcą współpracować z niektórymi telefonami. Wystarczy jednak poświęcić chwilę by znaleźć narzędzie dopasowane do własnych wymagań. Prezentujemy sposób konfiguracji i funkcjonowania kilku niezłych apliakcji do zdalnych połączeń napisanych dla Androida.

Win Remote - pilot do aplikacji

Zdalny dostęp nie musi od razu oznaczać widoku pulpitu i możliwości obsługi wszystkich funkcji Windows. Jeżeli zależy ci na obsłudze jednego bądź kilku konkretnych programów to często lepiej jest skorzystać z narzędzia dedykowanego do ich sterowania. W takich sytuacjach sterownie jest zwykle przemyślane i wygodniejsze niż tradycyjny sposób. Telefon staje się swojego rodzaju pilotem. Jednym z takich programów jest Win Remote. Specjalizuje się on głównie w obsłudze odtwarzaczy wideo i audio, przeglądarek plików graficznych, współpracuje z przeglądarkami internetowymi. Może łączyć się komputerem za pomocą sieci WiFi i interfejsu Bluetooth.

Zdalny pulpit Windows w Androidzie

Konfiguracja usługi serwera Win Remote

1. Zanim zaczniesz korzystać z programu musisz na komputerze zainstalować i uruchomić usługę serwera. Odpowiedni plik pobierzesz ze strony www.banamalon.net. Po otworzeniu witryny kliknij łącze Windows Remote Service, a następnie przycisk Download po lewej. Na ekranie wyświetlone zostanie okno konfiguracyjne usługi. Jeżeli będziesz często korzystał ze zdalnego dostępu warto, by startowała ona razem z systemem operacyjnym. W takiej sytuacji zaznacz na karcie Service opcję Start Windows Remote Service at Windows startup. Aby okno nie przeszkadzało za każdym razem w pracy umieść także zaznaczenie obok Start Windows Remote Service to system tray. Przejdź na kartę Local Network. Możesz tu zmienić numery portów które obsługują komunikację z telefonem. Tu znajdziesz także ustawienia związane z bezpieczeństwem. Poprawisz je za pomocą opcji Enable Security. Numery IP urządzeń dodasz po kliknięciu Add device. Win Remote potrafi komunikować się z komputerem również za pomocą interfejsu Bluetooth. Transmisję za jego pomocą uruchomisz na karcie Bluetooth. Zamknij i uruchom ponownie serwer.

Zdalny pulpit Windows w Androidzie

Zestaw kafelków ekranowych Win Remote można dobrać w opcjach programu. Lista obsługiwanych aplikacji jest imponująca

2. Gdy serwer zacznie funkcjonować, uruchom Win Remote w telefonie i kliknij na głównym ekranie przycisk Change Server. Użyj znaku +, by dodać adres IP. Wpisz go i kliknij OK, a gdy serwer pojawi się na liście kliknij jego wpis. Możesz teraz wybierać pomiędzy programami i usługami na głównym ekranie. Aby zmienić zestaw przycisków kliknij przycisk Settings i opcję Customize Home Screen w sekcji Main Settings. Ustawisz to liczbę kafelków w rzędzie, ich kolor czy układ. Lista poniżej zawiera wszystkie programy i usługi którymi pozwala sterować Win Remote. Dodając zaznaczenie obok wybranego pola sprawisz, że pojawi się on na ekranie głównym.

Remote Desktop Client - zdalny dostęp bez dodatkowego serwera

Remote Desktop Clinet to aplikacja korzystająca z protokołu RDP wbudowanego w Windows. Dzięki temu wystarczy skonfigurować odpowiednio system by program mógł się z nim połączyć. Nie trzeba nic instalować. RDC pozwala na pełną kontrolę nad pulpitem, zainstalowanym w Windows programami, emuluje mysz i klawiaturę. Za jego pomocą pracuje się tak, jakby użytkownik siedział przed dużym ekranem stacjonarnego komputera.

Zdalny pulpit Windows w Androidzie

Pulpit Windows 7 wyświetlony na ekranie telefonu z androidem za pomocą programu Remote Desktop Client

1. Zainstaluj program, uruchom go i zaakceptuj umowę licencyjną. Na ekranie zobaczysz listę dostępnych serwerów. Na próbę możesz połączyć się z serwerem testowym autorów programu. Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do własnego komputera, wciśnij przycisk opcji i wybierz polecenie Add Server. W pole Address wprowadź adres IP peceta. Poniżej możesz określić parametry konta, które ma uprawnienia do logowania. Wpisuje się tu nazwę użytkownika, hasło czy domenę. Na liście Resolution możesz określić od razu rozdzielczość ekranu, a poniżej także głębię kolorów oraz układ klawiatury. Nie ma języka polskiego więc najlepiej pozostawić angielski.

Zdalny pulpit Windows w Androidzie

Zdalny Pulpit po zoptymalizowaniu elementów wyświetlania do wolnego łacza

Przejdź na kartę Advanced. Gdy szczególnie zależy ci na bezpieczeństwie możesz zezwolić na transmisję tylko za pomocą protokołu SSL. W tym celu na liście Security layer wybierz SSL (TSL) Security. W tym miejscu możesz również zoptymalizować ilość przesyłanych informacji. Służy do tego lista Optimize performance oraz opcje umieszczone poniżej. Kliknij przycisk Save, by zapisać ustawienia. (Jeżeli połączenie jest jednorazowe możesz o razu spróbować włączyć komunikację klikając Connect.)

Zdalny pulpit Windows w Androidzie

Hasło główne RDC oraz sprawdzanie certyfikatów SSL maja za zadanie zapewnić bezpieczeństwo transmisji

2. Kliknij zdefiniowany serwer na liście. Po chwili zobaczysz ekran peceta. Jeżeli ktoś jest akurat zalogowany na komputerze stacjonarnym będzie musiał przerwać na chwilę pracę. Kliknij przycisk Tak. Przesuwając palcem po wyświetlaczu telefonu przemieszczasz kursor myszy, gdy dochodzi on do krawędzi przesuwa się również widok pulpitu. Powiększanie i pomniejszanie widocznego fragmentu uzyskasz za pomocą 2 palców. Aby uzyskać efekt wciśnięcia prawego przycisku myszy, dotknij ekranu palcem i przytrzymaj przez chwilę.

Zdalny pulpit Windows w Androidzie

Programy korzystające z protokołu RDP bez problemu odtwarzają zdalny dźwięk

3. Jeżeli chcesz podnieść poziom bezpieczeństwa zabezpiecz połączenie hasłem. Transmisja realizowana jest za pomocą protokołu SSL (TSL) ale możesz dodać hasło uprawniające do połączenia. Wciśnij przycisk opcji w głównym ekranie programu i kliknij Settings. Przewiń ekran w dół do sekcji Privacy settings. Wybierz polecenie Master password i przycisk Change master password. Wpisz dwukrotnie hasło, zaakceptuj je i upewnij się, że zaznaczona jest opcja Ask master password on start up. W sekcji SSL Security zaznacz również Check SSL certificates. Dla wygody pracy warto także zabezpieczyć ekran przed wygasaniem. Przewiń ekran do góry i użyj do tego celu opcji Keep screen on.

2X client RDP - zdalny dostęp za darmo

RDC to narzędzie komercyjne. Decydują się na nie ci, którzy oczekują na przykład wsparcia technicznego, pomocy w razie kłopotów i awarii. Równie dobrze sprawują się jednak programy bezpłatne, na przykład 2X client RDP. Mimo, że brakuje im na przykład fnkji zdalnego budzenia to do sterowania wszystkimi funkcjami systemu nadają się znakomicie

Zdalny pulpit Windows w Androidzie

Przesyłanie dźwięku obciąża dodatkowo łącze i telefon - konfiguracja 2X Client

1. Zainstaluj program w telefonie i uruchom go. Gdy robisz to pierwszy raz aplikacja poinformuje cię komunikatem o braku skonfigurowanego połączenia. Jeżeli klikniesz OK będziesz mógł je zdefiniować. Do wyboru są dwa typy połączeń. 2X Connection posłuży ci wtedy, gdy chcesz uzyskać dostęp do peceta za pomocą Internetu. Terminal Servicer Connection używa się w sieci lokalnej. W polu Alias umieść nazwę połączenia. Kliknij OK, a następnie pole Server. Wpisz tu adres IP komputera, z którym się łączysz. Pola User Name oraz Password to dane konta użytkownika, które ma odpowiednie uprawnienia do zdalnego logowania. Przejdź do sekcji Display, by zdefiniować parametry ekranu czyli jego rozdzielczość oraz głębię kolorów. Opcje sekcji Experience mają duży wpływ na wydajność pracy i obciążenie telefonu oraz łącza. Włącza się tu i wyłącza różne elementy wizualne jak na przykład tapetę, wygładzanie czcionek bądź animację menu i okien. Jeżeli chcesz słyszeć dźwięk z peceta przewiń ekran konfiguracyjny w dół, kliknij Sound Reirection i wybierz Redirect to device. Aby zapisać wprowadzone zmiany użyj po prostu przycisku cofania.

Zdalny pulpit Windows w Androidzie

2X Client - obsługa myszy i klawiatury ekranowej

2. Kliknij zdefiniowane połączeni na liście. Na ekranie zobaczysz ilustrację objaśniającą sposób obsługi ekranu, myszy czy metody powiększania. Warto się z nią zapoznać. Jeżeli nie chcesz by była ona wyświetlana w trakcie każdego połączenia, zaznacz pole Don’t Show Again. Kliknij przycisk Close. W ciekawy sposób została w programie rozwiązana obsługa myszy. Po kliknięciu przycisku opcji i wybraniu Mouse na ekranie, obok kursora pojawia się rysunek wirtualnej myszy z dwoma przyciskami oraz kółkiem. Dostępna jest także wirtualna klawiatura. Wygodnym rozwiązaniem jest układ nazywany przez autorów satelitarnym. Po jego włączeniu na ekranie widać mysz oraz wirtualne przyciski pozwalające włączać oraz wyłączać klawiaturę bez konieczności korzystania z klawisza opcji w telefonie. Aby z niego skorzystać należy przerwać połączenie, rozwinąć opcje i wybrać Options. Następnie trzeba kliknąć listę Selet Mouse Mode i wskazać na niej Satelite Mouse Mode.

Team Viewer - zdalny pulpit bez wylogowywania użytkownika

Zdalne połączenie z komputerem za pomocą funkcji systemu i protokołu RDP powoduje wylogowanie aktualnie pracującego użytkownika. To czasami niewygodne. Team Viewer pozwala przejąć kontrolę na pulpitem bez odłączania użytkowników. Dodając do tego wygodę obsługi, duże możliwości i polski interfejs jest on bez wątpienia jednym z lepszych programów przeznaczonych do takich zadań. Wymaga jednak zainstalowania na komputerze modułu serwera.

Zdalny pulpit Windows w Androidzie

Standardowo, aby połączyć się komputerem za pomocą Team Viewera należy znać identyfikator i hasło

1. Otwórz na komputerze stacjonarnym stronę www.teamviewer.com i kliknij przycisk Uruchom bezpłatną pełną wersję by pobrać i zainstalować moduł serwera. W trakcie instalacji zaznacz pole Tak. Po uruchomieniu kreatora konfiguracji połączenia wpisz nazwę komputera oraz dwukrotnie to samo hasło, które będzie zabezpieczało zdalne połączenie. Pozostaw zaznaczenie Chcę utworzyć konto w programie Team Viewer i w polach poniżej umieść takie informacje o sobie, jak nazwa użytkownika, adres e-mail i hasło. Odbierz pocztę i kliknij w niej link aktywujący konto. Uruchom program. W głównym oknie zobaczysz identyfikator oraz hasło niezbędne do połączenia.

Zdalny pulpit Windows w Androidzie

Puplit komputera w Team Viewerze

2. Zainstaluj Team Viewera w telefonie, uruchom go i kliknij dalej w dwóch kolejnych oknach i zamknij komunikat przyciskiem Wykonano. W pola TeamViewerID oraz Hasło wpisz identyfikator i hasło, które wyświetlone zostały w głównym oknie programu uruchomionego w pececie. Kliknij przycisk Połącz z partnerem. Zamknij komunikat przyciskiem Zamknij. Na ekranie telefonu wyświetlony zostanie fragment ekranu peceta. Przesuwając palcem po wyświetlaczy telefonu przemieścisz kursor oraz wycinek pulpitu. Ekran powiększa się tak, jak zdjęcia - dwoma palcami. Dostępna jest również klawiatura ekranowa wraz ze wszystkimi przyciskami funkcyjnymi.

3. Opisana powyżej metoda połączenia jest kłopotliwa o tyle, że każde uruchomienie serwera Team Viewera powoduje wygenerowanie nowego hasła. Wyklucza to możliwość samodzielnej konfiguracji połączenia jeżeli nie można uzyskać fizycznego dostępu do peceta. Aby obejść to ograniczenie trzeba na stałe zdefiniować parametry peceta. Rozłącz sesję i kliknij kartę Lista partnerów i wpisz dane konta Team Viewer. Zaznacz opcje Zapamiętaj nazwę użytkownika oraz Loguj mnie automatycznie i kliknij Zaloguj się. Wystarczy teraz uruchomić program, przejść na użytą przed chwilą kartę, wybrać Moje komputery i wskazać zdefiniowane połączenie.

Zdalny pulpit Windows w Androidzie

Team Viewer - konfiguracja połączenia w sieci lokalnej

4. Aby zoptymalizować wykorzystanie TeamViewera do sterowania komputerem w sieci lokalnej musisz zmienić w ustawieniach odpowiednie opcje. Kliknij w oknie programu na komputerze menu Dodatki i opcje. Przejdź do grupy Ogólne i sekcji Połączenie w ramach sieci lokalnej. Zmień ustawienia opcji Przychodzące połączenia LAN na zezwól bądź zezwól wyłącznie. Kliknij Ok. Jeżeli chcesz korzystać jedynie z tego typu połączenia musisz zdefiniować w telefonie nowe połączenie. Na karcie Lista partnerów wybierz grupę a potem przycisk Dodaj partnera. W pole TeamViewerID wpisz adres IP komputera i poniżej hasło wygenerowane w programie serwera.