Zdjęcie do CV. Jak uniknąć błędu w doborze fotografii

Dobre wrażenie można zrobić tylko za pierwszym razem - albo wcale. Nawet najlepsze referencje nie pomogą ci w znalezieniu pracy, jeśli niechlujnie przygotujesz swoje Curriculum vitae.


Pierwszym elementem, na który zwraca uwagę pracodawca rekrutujący pracowników, jest zdjęcie - element graficzny, wyróżniający się wyraźnie spośród treści tekstowej CV. Dlatego też lepiej uważać przy doborze fotografii, którą chcemy zamieścić w curriculum vitae - nietrafiona decyzja może zaważyć na naszą niekorzyść.

Oto trzy najczęstsze błędy popełniane przy wyborze fotografii do podania o pracę.

1. Zdjęcie prywatne

CV ma spełniać konkretne zadania - pracodawcy pomóc w selekcji osób najbardziej kompetentnych osób na określone stanowisko, a kandydatowi pomóc w możliwie najlepszym zaprezentowaniu jego kwalifikacji. Pracodawca nie jest zainteresowany tym gdzie, z kim i w jaki sposób spędziłeś ostatni urlop, wakacje, weekend czy święta. Dlatego nie załączaj do CV fotografii wykonanej na wyjeździe, spotkaniu towarzyskim albo rodzinnej imprezie.

Unikaj ekstrawaganckich póz i ubioru, staraj się też unikać zdjęć, na których mowa twojego ciała nie przystoi do CV (np. u kobiet - zalotne spojrzenia, u mężczyzn - nonszalancka, "luzacka" postawa; "macho").

W szczególnych wypadkach można sobie pozwolić na pewną swobodę, ale są to sytuacje raczej odosobnione - np. jeśli aplikujemy do agencji reklamowej, ciekawe zdjęcie może być dowodem naszej kreatywności. Czasem zdjęcie może nawiązywać do wykonywanego przez nas zawodu.

Najbezpieczniej jest zwykle wybrać fotografię typu legitymacyjnego, w skromnym stroju, bez bogatej biżuterii i dodatków.

2. Zdjęcie słabej jakości

Bez względu na to, czy wysyłasz CV w postaci elektronicznej czy drukowanej, zadbaj o to, by dołączona fotografia charakteryzowała się dobrą jakością. Chodzi zarówno o jakość wykonania (ostrość, jasność, itp.) jak i stan fizyczny (jeśli wysyłasz aplikację zwykłą pocztą).

Innym technicznym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest wielkość zdjęcia, szczególnie w sytuacji, gdy przesyłamy je drogą elektroniczną. Lepiej nie zapychać skrzynek e-mail potencjalnemu pracodawcy. Warto pamiętać, że często w firmach funkcjonują filtry pocztowe, blokujące przesyłanie zbyt dużych plików.

Optymalne zdjęcie wraz z CV powinno ważyć nie więcej niż 100 kilobajtów.

3. Zdjęcie nieaktualne

Pracodawcy wymagają załączenia do CV zdjęcia z różnych przyczyn - czasem, dlatego, że pracownik na danym stanowisku powinien mieć miłą aparycję, a czasem tylko po to, by rozpoznać daną osobę w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Motywacja ma tu w zasadzie znaczenie drugorzędne; pracodawcy z pewnością chodzi o aktualną fotografię.

Wysłanie nieaktualnego zdjęcia może sugerować, że brak nam pewności siebie, bo kilka lat temu wyglądaliśmy lepiej (atrakcyjniej). Pracodawca mógłby nawet uznać, że skoro nie udało nam się dołączyć świeżego zdjęcia, to niezbyt dobrze świadczy to o naszej motywacji do pracy.

Zdjęcie musi być więc aktualne, nieważne kolorowe czy czarno-białe.