Zdobądź uprawnienia administratora bez hasła

Zapomniałeś hasła? Jakiś dowcipniś zmienił je, żeby zobaczyć Twoją minę? Nie możesz w żaden sposób dostać się do swoich danych? Oto proste sposoby na odzyskanie i usunięcie hasła z konta administratora w systemach Windows.

Jest wiele sposobów na zdobycie dostępu do chronionych hasłem kont administracyjnych. Zaprezentuję dwa z nich.

Pierwszy jest szybki i prosty, ale działa jedynie na komputerze wyposażonym w system Windows XP. Jeśli komputer posiada zainstalowany system Windows Vista lub Windows 7, to możesz bez wahania pominąć następne trzy akapity.

Zobacz również:

  • Patch Tuesday - oto poprawki dla Windows 11, 8.1 oraz 7
  • Windows XP dominuje w jednym z krajów świata. Zgadnij, gdzie?
Zdobądź uprawnienia administratora bez hasła
System Windows XP posiada tylne wejście do przejęcia kontroli przez administratora. Zadziała ono jednak tylko wtedy, gdy poprzedni właściciel konta nie posiadał wystarczającej wiedzy, aby zamknąć tę furtkę.

Po pierwsze: uruchom komputer w Trybie awaryjnym, czyli uruchom komputer i podczas rozruchu naciskaj przycisk F8. Możesz potrzebować na to kilku prób, jeśli nie uruchamiałeś tak komputera nigdy wcześniej. Po wyświetleniu się menu wybierz opcję Tryb awaryjny. Gdy pojawi się ekran logowania, to prawdopodobnie zobaczysz na nim użytkownika, którego wcześniej nie widziałeś: Administratora, który nie wymaga podania hasła do zalogowania. W ten łatwy sposób możesz zalogować się do systemu Windows jako użytkownik z pełnymi prawami administratora.

Kiedy już będziesz w środku, możesz użyć Panelu sterowania i apletu Konta użytkowników do stworzenia konta administratora lub zmiany hasła na każdym z innych kont. A jeśli już tam jesteś, to nie zapomnij dodać hasła do użytkownika Administrator, aby zamknąć możliwą do wykorzystania furtkę.

Jeśli natomiast jesteś użytkownikiem systemu Windows Vista lub Windows 7, albo zwyczajnie ktoś zamknął już furtkę dostępu do konta administratora w systemie Windows XP, to możesz usunąć hasła administratorów lub innych użytkowników z wykorzystaniem systemu Linux, a dokładniej, na potrzeby przykładu, dystrybucji Ubuntu. Sprawy mogą się nieco skomplikować, więc staraj się podążać dokładnie rozpisanymi krokami.

Jeśli nie posiadasz jeszcze live CD z Ubuntu, to możesz pobrać najnowszą wersję. Po pobraniu zwyczajnie kliknij dwa razy na pliku z rozszerzeniem .iso. System Windows powinien automatycznie uruchomić program, który wypali płytę z Ubuntu. Jeśli to nie nastąpi, to pobierz i zainstaluj program ISO Recorder, a następnie spróbuj ponownie. Zwykłe przekopiowanie pliku z rozszerzeniem .iso na płytę CD nie jest rozwiązaniem i do niczego się nie przyda.

Poniższe instrukcje bazują na dystrybucji Ubuntu oznaczonej numerem 10.04.1 LTS.

Kiedy już stworzysz dysk, uruchom komputer ponownie, tym razem wybierając jako urządzenie rozruchowe czytnik CD lub DVD. Kiedy pojawi się menu wybierz opcję Try Ubuntu.

Zdobądź uprawnienia administratora bez hasła

Usuwanie hasła w systemie Windows - środowisko Ubuntu

Na początku będziesz musiał zainstalować odpowiednie oprogramowanie: z menu w prawym górnym roku ekranu wybierz System, Administration, Software Sources.

W oknie, które się pojawi, zaznacz dwie opcje, jeśli nie są zaznaczone: Community-maintaned Open Source Software (universe) oraz Software restricted by copyright or legal issues (multiverse). Kliknij przycisk Close, a później Reload.

Po przetworzeniu Twojego żądania, ponownie wybierz menu System, Administration i następnie Synaptic Package Manager z górnego prawego menu.

W oknie wyszukiwania, które się pojawi wpisz chntpw. Program o tej nazwie powinien pojawić się na liście pakietów poniżej. Kliknij na nim i zaznacz Mark for installation. Kliknij ikonę Apply na pasku narzędzi i poczekaj na zakończenie procesu instalacji.

Zdobądź uprawnienia administratora bez hasła

Usuwanie hasła w systemie Windows - instalowanie narzędzi w systemie Ubuntu

Teraz zamontuj swój dysk: Z górnego menu wybierz opcję Places, następnie odnajdź Twój dysk twardy lub partycję z zainstalowanym systemem Windows. Kiedy zostanie zamontowany, pojawi się okienko przeglądarki plików (bardzo podobne do Eksploratora Windows).

Poprzez nawigowanie i dwukrotne klikanie na ikonach folderów przejdź do katalogu Windows\system32\config. Pozostaw otwarte okno w tej lokalizacji.

Teraz możesz przejść do usunięcia hasła.

Z górnego menu wybierz Applications, Accessories, Terminal. Wyświetli to czarne okno, zbliżone wyglądem do linii poleceń system Windows (czy raczej interfejsu system DOS dla tych, którzy mieli możliwość z niego korzystać).

Zdobądź uprawnienia administratora bez hasła

Usuwanie hasła w systemie Windows - Terminal systemu Ubuntu

Ustaw oba okienka tak, abyś mógł widzieć górną część okna Menedżera Plików za oknem Terminala.

W oknie Terminala masz dostęp do linii komend. Wpisz w niej cd /media/ (zauważ spację po członie cd) i ścieżkę do Twojego folderu konfiguracyjnego config, używając nazw, które widzisz w górnej części okna Menedżera. Chciałbym móc powiedzieć po prostu, abyś wpisał "cd /media/Windows/system32/config", ale w przeciwieństwie do linii poleceń systemu Windows, Terminal Ubuntu rozpoznaje wielkość znaków. Zależnie od wersji systemu Windows, do której próbujesz się dostać może to być Windows/system32 lub Windows/System32, a Ubuntu nie odnajdzie katalogu, jeśli popełnisz błąd w rozmiarze liter.

Kiedy wpiszesz pełną ścieżkę, naciśnij przycisk Enter.

Teraz wpisz sudo chntpw -u logon SAM, gdzie logon jest nazwą konta administratora. Dla przykładu, jeśli administrator nie był zbyt twórczy i jego konto nazywa się po prostu Administrator, będziesz musiał wpisać sudo chntpw -u Administrator SAM. Pamiętaj o tym, jak ważne są duże i małe litery, nawet w nazwie użytkownika.

Kiedy naciśniesz przycisk Enter, zobaczysz mnóstwo tekstu, które będzie przesuwać się w górę bardzo szybko. Jeśli wpisałeś wszystko poprawnie, ostatnia sekcja rozpocznie się od "… User Edit Menu:".

Zdobądź uprawnienia administratora bez hasła

Usuwanie hasła w systemie Windows - wygląd aplikacji chntpw

Teraz naciśnij przycisk 1 (numer, nie małą literkę L), a następnie Enter.

Kiedy pojawi się pytanie, naciśnij przycisk y.

Kiedy program skończy wykonywanie operacji, kliknij na przycisku z ikoną zasilania w prawym górnym rogu ekranu i uruchom ponownie komputer, tym razem w systemie Windows. Konto, do którego potrzebowałeś hasła, jest teraz pozbawione zabezpieczeń.