Zdrada Torvaldsa, czy po prostu zdrowy rozsądek?

Linus Torvalds, znany jako twórca i autor systemu Linux na platformę x86 poinformował, że pracuje obecnie na komputerze Apple Macintosh jako swoim głównym desktopie. Jako powody zmiany platformy podał głównie racje techniczne ale też, to że jak sam określił, jest "technologiczną prostytutką".

Fakt zmiany platformy przez Torvaldsa został poruszony przez niego samego przy okazji dyskusji na Linux Kernel Mailing List w lutym a dotyczącej redukcji wielkości kernela. Torvalds stwierdził wówczas, że patch jego autorstwa dla platformy x86 nie został przetestowany, ponieważ jego obecną platformę stanowi PowerPC.

Informacja ta spowodowała natychmiastową reakcję serwisu ZDNet Australia, którego redakcja zapytała Linusa o sprzęt, jakiego używa oraz o motywy decyzji. Torvalds odpowiedział: Moją główną maszyną jest obecnie dual 2.5Ghz G5 (PowerPC 970) w standardowej konfiguracji, jednakże, co jest oczywiste, pracujący pod Linuxem, więc nie sądzę, że można go więcej nazwać Macintoshem.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023
  • Pięć stałych tekstów Linuksiarzy do użytkowników Windowsa

Na pytanie o powody takiej decyzji, odparł: Chciałem spróbować czegoś nowego a czułem, że jest na tyle wystarczająco dużo ludzi testujących stronę x86, że po prostu już nie jestem im potrzebny. Po części jest to również osobista sprawa, ponieważ wierzę, że istnieją tylko dwie główne architektury: PowerPC oraz x86-64. Uznałem, że nadszedł czas sprawdzić i tę pierwszą, gdyż to w nią naprawdę wierzyłem. Ponadto dostałem tę maszynę za darmo. Jestem prawdziwą technologiczną prostytutką.