Ze starego w nowe

Twój stary komputer był wiernym towarzyszem przez ostatnie lata? Na myśl o przeniesieniu wszystkich programów, plików i ustawień do nowego dostajesz migreny? Wypróbuj systemowe narzędzie do przenoszenia danych i program Move Me 2.5 Personal Edition.


Twój stary komputer był wiernym towarzyszem przez ostatnie lata? Na myśl o przeniesieniu wszystkich programów, plików i ustawień do nowego dostajesz migreny? Wypróbuj systemowe narzędzie do przenoszenia danych i program Move Me 2.5 Personal Edition.

Zakup nowego komputera kojarzy się zazwyczaj pozytywnie. Będziesz mógł uruchomić na nim programy, którym stara platforma nie dawała już rady. Zyskasz więcej miejsca na twardym dysku, nowe sposoby komunikacji i ogólną wydajność na o wiele wyższym poziomie. Jeśli jednak przy tej okazji będziesz musiał przenieść najważniejsze pliki, ustawienia i programy ze starego komputera, szybko zrzednie ci mina. Twórcy systemów Windows XP Home i Professional pomyśleli o tym, dając użytkownikom do dyspozycji Kreator transferu plików i ustawień. Są też odpowiednie aplikacje zewnętrzne. Poniżej przedstawiamy jeden z takich programów w akcji - Move Me 2.5 w wersji Personal Edition. Najpierw skorzystamy jednak z systemowego narzędzia.

Pod opieką systemu

Systemowy Kreator transferu plików i ustawień dołączony do Windows XP w wersji Home i Professional znajdziesz, wybierając menu Start | Akcesoria | Narzędzia systemowe. Można z niego skorzystać we wszystkich edycjach Windows od wersji 95, co jest dużą zaletą. Wadą może być natomiast to, że nie są kopiowane same programy, jedynie ich ustawienia i najważniejsze pliki z dokumentami. Musisz mieć zatem płyty instalacyjne i użyć ich na nowym komputerze jeszcze przed przeniesieniem ustawień. Najpierw kreator poprosi o określenie, czy uruchamiasz go w nowym, czy w starym komputerze. Zalecamy uruchomienie narzędzia najpierw na nowej platformie. Jeśli drugi komputer pracuje ze starszą wersją systemu, przygotuj dyskietkę startową, z której bez problemu będziesz mógł uruchomić kreator. Możesz także użyć krążka instalacyjnego Windows XP. Gdy zaznaczysz opcję Nowy komputer, w kolejnym oknie będziesz mógł wybrać przygotowanie dysku kreatora na 3,5-calowej dyskietce lub zaznaczyć opcję uruchomienia go z płyty instalacyjnej Windows XP. Jeśli stary komputer pracuje pod kontrolą systemu Windows 95, 98 lub NT 4.0, zalecamy przygotowanie dyskietki.

Ze starego w nowe

Wybierz tryb uruchamiania kreatora transferu na starym komputerze - dyskietkę lub płytę instalacyjną Windows XP.

Ze starego w nowe

I co tu przenieść? Do wyboru masz ustawienia programów, określone foldery i typy plików.

Kolejne okno kreatora poinstruuje cię, abyś przeniósł się do starego komputera. W zależności od tego, którą z opcji wybierzesz, zobaczysz inną wiadomość. W wypadku dyskietki z kreatorem, należy ją wsunąć do napędu i wybrać menu Start | Uruchom a potem wpisać polecenie A:\FASTWiz. Jeśli zdecydujesz się na płytę instalacyjną Windows XP, uruchom ją na starym komputerze, a gdy pojawi się okno powitalne, z menu wybierz opcję Wykonaj zadania dodatkowe, a następnie Transferuj pliki i ustawienia. Zostaniesz zapytany o sposób transferu plików i ustawień. Masz do wyboru bezpośrednie połączenie kablowe poprzez porty szeregowe obu maszyn, przeniesienie danych przez sieć komputerową, umieszczenie danych na dyskietce, innym wymiennym nośniku lub dysku sieciowym. Jeśli zdecydujesz się na transfer bezpośrednim połączeniem kablowym, musisz w nowym komputerze ustawić odpowiednią opcję w kolejnym oknie (Bezpośrednie połączenie kablowe), połączyć oba komputery kablem i włączyć opcję Autowykrywanie. W starym komputerze musisz dodatkowo określić, co chcesz przenieść do nowego. Możesz przenieść tylko ustawienia bądź tylko pliki, a także jedno i drugie. Na samym dole okna znajdziesz dodatkowo pole, po którego zaznaczeniu utworzysz niestandardową listę wybranych folderów, ustawień i typów plików do przeniesienia.

Przenieś mnie

Alternatywą dla systemowego Kreatora transferu plików i ustawień może być program Move Me 2.5 w wersji Personal Edition. Jego dużą zaletą jest możliwość przeniesienia zarówno plików i ustawień programów, jak i samych aplikacji. W związku z tym nie potrzebujesz nawet płyt instalacyjnych oprogramowania, z którego korzystasz. Pamiętaj, że Move Me 2.5 Personal Edition musi być zainstalowany na obu komputerach, aby można było przenieść dane. W pierwszej kolejności zalecamy uruchomienie programu na nowym komputerze. Dokona on inwentaryzacji ustawień i plików znajdujących się na nowej platformie. Proces ten nosi nazwę Snapshot. Plik z danymi z inwentaryzacji w formacie PCS będzie źródłem informacji dla programu zainstalowanego w nowym komputerze. Na tej podstawie budowana jest lista aplikacji i ustawień do przeniesienia (tzw. Moving Journal). W tym czasie ustalasz rodzaj połączenia pomiędzy obydwoma komputerami (sieć komputerowa, kabel szeregowy, zapis pliku z danymi na przenośnym urządzeniu USB). Program upewnia się również, że przeprowadziłeś skanowanie antywirusowe i sprawdziłeś twardy dysk pod kątem błędów, a także w tle nie pracuje żadne dodatkowe oprogramowanie. Po wykonaniu inwentaryzacji będziesz mógł zmodyfikować parametry przeniesienia - zdecydować, które z ustawień trafią do nowego komputera.

Ze starego w nowe

Program dokonuje inwentaryzacji plików i ustawień na nowym komputerze.

Ze starego w nowe

Po zbudowaniu Moving Journal upewnisz się, jakie dane zostały przeznaczone do przeniesienia.

Przenosisz się teraz na stary komputer, instalujesz i uruchamiasz Move Me 2.5 Personal Edition. Niestety, na tym etapie program będzie wymagał wykupienia licencji i podania numeru seryjnego, aby dokończyć przenoszenie danych. Bez tego możesz jedynie zbudować wspomniany wcześniej Moving Journal, który ogólnie poinformuje cię o danych do transferu: liczbie plików, ustawień i ich całkowitej objętości. Gdy zakupisz licencję i wprowadzisz numer seryjny, będziesz mógł dokończyć zadanie. Zostanie zbudowany specjalny kontener, plik z rozszerzeniem PCV (tzw. Moving Van), który trzeba wskazać w oknie programu nowego komputera. Zawiera on wszystkie dane przeznaczone do przeniesienia. Po jego zlokalizowaniu nastąpi transfer. Gdy cała operacja dobiegnie końca ponownie uruchom oba komputery.

Informacje Spearit Software,http://www.spearit.com Cena 39,95 USD

Przygotuj się do przeprowadzki

Każda przeprowadzka wymaga uprzedniego przygotowania, nawet komputerowa. Przed przenosinami warto się upewnić, że nie masz zbędnego bagażu - bezużytecznych plików, dodatkowego oprogramowania, o którego obecności nie masz pojęcia, czy też wirusów kryjących się w zakamarkach systemu operacyjnego. Poniżej przedstawiamy kilka krótkich porad, które przydadzą ci się podczas przechodzenia ze starego komputera na nowy.

1. Skompletuj niezbędne składniki

Jeszcze przed przenoszeniem danych upewnij się, że masz wszystkie niezbędne płyty instalacyjne oraz odpowiedni kabel do połączenia obu komputerów (jeśli wybierasz taką metodę transferu). Nie ma nic bardziej frustrującego, niż przypomnienie sobie o ważnych danych w trakcie lub po dokonaniu przeprowadzki.

2. Zrób gruntowne porządki

To idealna okazja do tego, aby uporządkować nieco zasoby starej platformy i pozbyć się zbędnych śmieci oraz plików tymczasowych. Może ci się to wydawać nielogiczne, skoro właśnie przenosisz się do nowego komputera. Po co jednak zabierać ze sobą dodatkowy balast? Skorzystaj z systemowego narzędzia Oczyszczanie dysku, które pozwoli pozbyć się tymczasowych plików internetowych, oczyści Kosz, usunie zbędne pliki instalacyjne. Znajdziesz je, wybierając menu Start | Akcesoria | Narzędzia systemowe.

3. Przeprowadź "odrobaczanie"

O wiele ważniejszą kwestią, niż dodatkowe pliki, jest po przeprowadzce obecność wirusów i robaków internetowych w nowym komputerze. Dokładnie zbadaj stary komputer pod tym kątem. Zaopatrz się w najnowsze definicje antywirusowe, uaktualnij aplikację do wykrywania oprogramowania szpiegującego. Przeprowadź gruntowne skanowanie i pozbądź się z systemu intruzów.

4. Włącz pełną moc

Na pewno nie chciałbyś, aby podczas przenoszenia najistotniejszych danych jeden z komputerów nagle wstrzymał pracę lub zapadł w stan hibernacji. Aby do tego nie doszło, zadbaj o odpowiednie ustawienia w oknie Opcje zasilania (dostaniesz się do niego z Panelu sterowania). Schemat zasilania ustaw na Zawsze włączony. Zadbaj także o blokadę wyłączania monitora oraz twardego dysku.

5. Trzymaj wygaszacz ekranu na uwięzi

Jeśli korzystasz z wygaszacza ekranu, upewnij się, że w czasie przenoszenia danych będzie wyłączony. Może zakłócić proces i doprowadzić do błędów w transmisji danych. Do ustawień wygaszacza ekranu dotrzesz z Panelu sterowania lub menu kontekstowego uruchamianego na pulpicie prawym przyciskiem myszy (Właściwości). Poszukaj karty Wygaszacz ekranu i ustaw jego wartość na Brak.

6. Poskładaj w całość i wyszukaj błędy

Pofragmentowanie danych może spowodować, że przenoszenie najważniejszych plików i ustawień znacznie się wydłuży. Warto zatem przy tej okazji zdefragmentować twardy dysk. Do tego celu możesz użyć systemowego Defragmentatora dysków (wybierz menu Start | Akcesoria | Narzędzia systemowe). O wiele poważniejsze konsekwencje może mieć komputerowa przeprowadzka wtedy, gdy na dysku są błędy. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, sprawdź stary komputer również pod tym kątem (we Właściwościach wybranego dysku wybierz kartę Narzędzia | Sprawdź).