Zegarek zamiast hasła

Ensure Technologies wprowadzi wbudowany w zegarki system weryfikacji dostępu do systemów komputerowych.

Firma Ensure Technologies przygotowuje system ochrony PC wykorzystujący zegarki. Dotychczasowe sposoby zabezpieczania komputerów, nawet te najnowocześniejsze, jak identyfikacja biometryczna, nie zapewniają bezpieczeństwa danych już po zalogowaniu użytkownika. Ensure Technologies już rok temu wprowadziła na rynek pierwszą serię urządzeń XyLoc, które radzą sobie z tym problemem.

Teraz firma wspólnie z producentem zegarków Golden State International przygotuje urządzenia oparte na podobnej technologii. Nowe zegarki XyLoc będą rodzajem "ubieranego" klucza. Poza noszeniem ich na dłoni podczas korzystania z komputera nie jest potrzebna żadna interakcja systemu z użytkownikiem - identyfikacja następuje automatycznie. Przedstawiciele firmy Ensure zapewniają, że ich produkt jest jedynym systemem bezpieczeństwa, który bezustannie sprawdza tożsamość użytkownika. Kiedy ten oddali się od komputera, nastąpi zablokowanie klawiatury i myszy, a z ekranu zniknie obraz. XyLoc w żaden sposób nie wpływa na procesy działające w tle - pobieranie danych z sieci bądź drukowanie. Różne osoby, posługujące się odmiennymi kluczami, będą mogły korzystać z tego samego komputera. Gdyby odbiornik XyLoc został odłączony od PC, komputer zostanie natychmiast zablokowany.

Zobacz również:

  • Recenzja: Tech-Med TM-PX30
  • Smartwatch dla dziecka? O tych funkcjach musisz pamiętać

Urządzenie używa 32-bitowych kodów. Oprogramowanie XyLoc jest kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows 9x, NT i 2000. Ensure Technologies pracuje nad kolejnymi produktami, które pozwolą na zabezpieczenie komputerów przenośnych, palmtopów i telefonów komórkowych.