Żegnaj Visto, witaj XP!

Jesteś rozczarowany Vistą? Chcesz znów używać starego, dobrego Windows XP? Nie jesteś sam i możesz liczyć na naszą pomoc. Z pewnością przyda Ci się garść porad, jak sprawnie przenieść z Visty swoje wiadomości e-mail, pliki i programy. Wprawdzie Vista nie jest taka całkiem zła, ale potrafi dać w kość użytkownikom - szczególnie posiadaczom nieco starszych komputerów. Brak sterowników czy trudności ze znalezieniem podstawowych funkcji, które w Viście umieszczono w nowym miejscu, to chleb codzienny użytkowników tego systemu.

Vista nie jest taka całkiem zła. Wygląda ładniej niż Windows XP i ma mnóstwo drobnych udoskonaleń, które ułatwiają korzystanie z systemu (pod warunkiem, że wyłączysz mechanizm kontroli kont użytkownika, który non stop żąda potwierdzenia wykonania różnych czynności). Z pewnością każdy znajdzie jakieś przydatne udoskonalenie. Przykładowo, wystarczy jedno kliknięcie, żeby zamknąć system, klient pocztowy ma całkiem niezłe filtry antyspamowe, bardzo wygodnie przeciąga się foldery w nowe lokalizacje.

Co więc skłania do powrotu do Windows XP? Jeśli znalazłeś własne powody za używaniem Visty, na pewno masz też powody, żeby z Visty zrezygnować. Na pewno najbardziej zdegustowani będą posiadacze nieco starszych komputerów, które wprawdzie spełniają wymagania Visty, ale mogą natknąć się na poważne problemy ze znalezieniem sterowników do swojej karty dźwiękowej czy innych komponentów. Oprócz tego będą narzekać na problemy z wydajnością, np. interfejs Aero potrafi doprowadzać do stuprocentowego obciążenia starszych procesorów. Niezależnie od sprzętu, w Viście jest szereg irytujących niedoróbek, przez które traci się czas. Przykładowo, funkcja autouzupełniania adresów e-mail w programie Poczta systemu Windows pamięta tylko 29 ostatnio używanych adresów. Jeśli korespondujesz z większą liczbą znajomych, musisz wpisywać całe adresy e-mail. Poza tym program ogólnie działa dość ociężale. Bardzo uciążliwe jest nadpisywanie plików. Visty pyta kilka razy, czy na pewno chcesz to zrobić.

Funkcja indeksowania ma skłonność do włączania się w niewłaściwych momentach, np. podczas odtwarzania filmów z DVD. Przez to w widoku folderów pojawiają się kolumny typu Wykonawcy, Tagi czy Klasyfikacja, które z reguły są puste z powodu braku plików multimedialnych w większości folderów. Można stracić sporo czasu na przywracanie standardowych kolumn Rozmiar i Data modyfikacji. Oprócz tego czasami w jakiś magiczny sposób widok folderów zmienia się ze szczegółowego na ikony.

Podwójny rozruch

Dobrym pomysłem jest zainstalowanie dwóch systemów w komputerze: Visty i Windows XP. Jest to dość proste, jeśli najpierw zainstalujesz Windows XP, a później Vistę. W odwrotnej kolejności zadanie jest nieco trudniejsze do wykonania, ale również możliwe. Mając dwa systemy w komputerze, łatwiej poradzisz sobie z problemami stwarzanymi przez Vistę. W moim przypadku Windows XP posłużył do pobrania sterowników do bezprzewodowej klawiatury i myszy produkcji Microsoftu, których brakowało w Viście. A gdy w końcu dojdziesz do wniosku, że nie chcesz już dłużej używać Visty, łatwiej się jej pozbędziesz, mając już zainstalowany Windows XP.

Przygotowania

Instalacja Windows XP w komputerze z Vistą nie przedstawia trudności. Rzecz w tym, aby dobrze się do tego przygotować i nie utracić ważnych danych. Najtrudniejszym zadaniem jest skopiowanie na inną partycję plików (dokumentów, zdjęć, itd.) oraz przeniesienie ustawień przechowywanych w Viście. Po zrobienia backupu warto jeszcze dla pewności zrobić obraz całej partycji Visty, np. programem Acronis True Image. To tak na wszelki wypadek, gdy zapomnisz skopiować czegoś ważnego.

A co z przeniesieniem programów? Niestety, sztuczki, które opisujemy, nie mogą być użyte do migracji programów z Visty do XP. Wprawdzie można podjąć się przeniesienia programów do Windows XP, ale jeśli chcesz mieć stuprocentową pewnością, że przenoszone programy będą działać, musisz każdy z nich zainstalować od nowa.

Przenoszenie ustawień

Przed zainstalowaniem Windows XP pamiętaj, żeby zanotować sobie różne ważne ustawienia, np. nazwę użytkownika i hasło do połączenia internetowego, numer i hasło do Gadu-Gadu czy wyeksportować listę ulubionych stron internetowych z przeglądarki WWW. To tylko najpopularniejsze ustawienia. Zastanów się chwilę, czy nie powinieneś zanotować jeszcze innych.

Przenoszenie plików

Żegnaj Visto, witaj XP!

Folder Documents and Settings to tylko atrapa (skrót). Vista przechowuje Moje dokumenty i dane aplikacji w folderze Użytkownicy.

Vista, w odróżnieniu od XP, nie przechowuje dokumentów i plików aplikacji w folderze Documents and Settings, ale w folderze Użytkownicy, w którym znajdziesz podfolder o takiej samej nazwie, jak zalogowany użytkownik. Ten podfolder zawiera dalsze podfoldery z dokumentami, zdjęciami, plikami wideo, kontaktami, itd. Vista pozwala łatwo przenieść ten folder w nowe miejsce techniką "przeciągnij i upuść". Zanim więc zainstalujesz Windows XP, wykonaj poniższe czynności:

1. Skopiuj lub przenieś twój folder lub foldery użytkownika na inną partycję lub dysk twardy, żeby uchronić je przed sformatowaniem podczas instalacji Windows XP. Pamiętaj, że każdy użytkownika komputera ma swój oddzielny folder. I nie zapomnij o folderze Publiczny.

2. W folderze użytkownika są ukryte pliki, które mogą okazać się niepotrzebne w Windows XP (przykładowo, takim plikiem jest domyślnie repozytorium wiadomości e-mail). Jeśli chcesz zobaczyć ukryte pliki, w Eksploratorze Windows w Viście przejdź do Organizuj/Opcje folderów i wyszukiwania/Widok i zaznacz opcję Pokaż ukryte pliki i foldery. Po zamknięciu okna konfiguracyjnego zobaczysz w Eksploratorze Windows nowe foldery, m.in folder AppData. Tego folderu nie można przenieść, ale możesz przejrzeć jego zawartość i skopiować potrzebne w pliki w inne, bezpieczne miejsce. Możesz pominąć ten krok, jeśli zrobiłeś obraz partycji z Vistą.

3. Jeśli używasz programów, które mają odpowiednie funkcje, wyeksportuj dane, żeby później zaimportować je w Windows XP. Warto tak zrobić, np. z listą kontaktów w programie pocztowym.

4. Gdy już zainstalujesz Windows XP (ale jeszcze tego nie rób, pozostało kilka rzeczy do zrobienia), możesz skopiować folder użytkownika z Visty do Moje dokumenty albo skonfigurować Windows XP, żeby używał folderu użytkownika jako folderu Moje dokumenty. W tym drugim przypadku kliknij prawym przyciskiem myszy Moje dokumenty, wybierz Właściwości i wpisz nową ścieżkę dostępu w polu Element docelowy.

5. Gdy zainstalujesz ponownie programy, wczytaj do nich wyeksportowane wcześniej dane.