Żegnaj legendo, czyli "Sayonara CeBIT"

Targi CeBIT 2007 powoli zbliżają się ku końcowi, pora na podsumowania. Czy tegoroczna, największa w Europie impreza technologiczna nadal świeci jasno czy tylko odbija dawny blask? Czy po przeszło 20 latach historii CeBIT nadal jest miejscem, w którym odbywają się wszystkie najważniejsze premiery? Dlaczego z udziału w targach wycofali się tacy giganci jak Motorola i Nokia, czemu wreszcie niektórzy dziennikarze nazywali imprezę SecondBIT? Dzisiaj spróbujemy znaleźć odpowiedź na te i inne pytania.

Pierwszy samodzielny CeBIT odbył się 12 marca 1986 roku, wcześniej były jedynie częścią wielkich hanowerskich targów. Ich nazwa pochodzi oczywiście z języka niemieckiego i jest po prostu skrótowcem utworzonym od Centrum der Büro- und Informationstechnik (Centrum Techniki Informatycznej i Biurowej).

Żegnaj legendo, czyli "Sayonara CeBIT"

Stephan Weil, Burmistrz Hanoweru, Sergey Naryshkin, Wiceminister Federacji Rosyjskiej, Angela Merkel, Kanclerz Niemiec, Patricia Russo, CEO Alcatel-Lucent I Willi Berchtold, Prezes BITKOM na ceremonii otwarcia. Źródło: CeBIT press service

Targi od początku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem a producenci sprzętu i rozwiązań to właśnie miejsce wybierali na premiery swych sztandarowych produktów. W drugim roku działalności CeBIT-u jako niezależnych targów mało wówczas znana fińska firma Nokia zaprezentowała pierwszy telefon GSM. Wtedy również targi zyskały swój pierwszy żartobliwy przydomek - "SnowBIT" - głównie z powodu ogromnej ilości śniegu, który wprost zasypał Hanower. Mimo niekorzystnej aury targi odwiedziło ponad 400 tys. gości - dziesięć lat później liczba ta sięgnęła 750 tysięcy, przy czym prawie 220 tys. z nich na targi przyszło szukając rozrywki, gadżetów lub po prostu popatrzeć na nowe technologie.

Wkrótce okazało się, że coraz większa liczba wystawców oraz gości zainteresowana jest właśnie usługami i produktami telekomunikacyjnymi i komputerami, przeznaczonymi jednak dla odbiorców indywidualnych. CeBIT przestał być imprezą stricte biznesową. Cenu biletów wzrosły, wzrastała jednak liczba interesujących produktów, premier. To właśnie w 1995 roku, na targach CeBIT nastapiła premiera systemu Windows 95 - systemu, na punkcie którego świat oszalał.

Żegnaj legendo, czyli "Sayonara CeBIT"

W porównaniu do zeszłego roku, hale świeciły pustkami