Zemlin: "Nadchodzi czas mobilnego Linuksa"

W najbliższym czasie Linux stanie się liderem na rynku systemów operacyjnych przeznaczonych dla urządzeń mobilnych - zapowiedział Jim Zemlin, szef Fundacji Linuksa, na konferencji OSCON (Open Source Conference). "Linux jest w telefonach, komputerach, sprzęcie medycznym, elektronice użytkowej, dystrybutorach paliwowych, trafił nawet na wyposażenie misji kosmicznych - to jasne, że system ten będzie wkrótce liderem mobilnego rynku" - mówił Zemlin.

W czasie swojego wystąpienia szef Linux Foundation tłumaczył uczestnikom konferencji, że Linux ma kilka podstawowych zalet, które dają mu znaczną przewagę nad rynkowymi rywalami - system ten jest elastyczny i świetnie dopasowany do potrzeb różnych urządzeń. Co więcej, w ostatnim czasie znacznie rośnie liczba aplikacji dla Linuksa.

Zemlin zwrócił również uwagę na fakt, że w ostatnim czasie coraz więcej producentów telefonów wybiera Linuksa, ponieważ pozwala im to na zredukowanie kosztów wdrożenia oprogramowania i daje swobodę wyboru aplikacji dodatkowych. Ważnym czynnikiem jest również fakt, iż każdy może dostosować system spod znaku pingwina do swoich potrzeb. "Linux pozwala wszystkim - w tym także producentom najróżniejszych urządzeń - na stworzenie własnego systemu. To wielka zaleta" - mówił Jim Zemlin.

Przedstawiciel Fundacji Linuksa wspomniał także o ostatnich zmianach na rynku oprogramowania dla urządzeń mobilnych - przypomniał, że konsorcjum rozwijające platformę Symbian zdecydowało niedawno o udostępnieniu swojego produktu na zasadach open source. Zdaniem Zemlina, to wydarzenie będzie miało negatywny wpływ na sytuację Microsoftu, którego oprogramowanie pozostanie jedynym zamkniętym i zastrzeżonym rozwiązaniem w tym sektorze rynku.

Jim Zemlin mówił też o powstających w ostatnim czasie platformach i organizacjach promujących i rozwijających mobilnego Linuksa - jak choćby Android Google'a, LiMo (Linux Mobile Foundation), Openmmoko, czy Ubuntu Mobile. "Chyba nie ma obecnie już żadnego dużego koncernu IT, który w jakiś sposób nie uczestniczy w rozwoju Linuksa - oczywiście poza Microsoftem" - ironizował Zemlin.