Zen 3 i RDNA 2 pod koniec roku - AMD potwierdza datę premiery

AMD zdradziło na Twitterze, kiedy zaprezentuje architekturę procesorów Zen 3 oraz układów graficznych RDNA 2.

AMD dopiero co zaprezentowało nowe procesor Ryzen 3 3000 oraz chipset B550. Mimo wprowadzenia na rynek zupełnie nowej platformy czerwoni nie zamierzają zwalniać i szykują dla nas kilka nowości. Mowa między innymi o zupełnie nowych architekturach procesorów oraz kart graficznych.

Zen 3 i RDNA 2 pod koniec roku - AMD potwierdza datę premiery

Źródło: amd.com

Niespodziewanie AMD poinformowało na swoim oficjalnym profilu @AMDNews na Twitterze, że produkty oparte na architekturach Zen 3 oraz RDNA 2 pojawią się na rynku jeszcze w tym roku. Oznacza to, że przed świętami 2020 na rynku pojawią się nowe procesory oraz karty graficzne. Najnowsze informacje wskazują, że AMD nie obawia się opóźnień związanych z pandemią koronawirusa.

Zen 3 i RDNA 2 pod koniec roku - AMD potwierdza datę premiery

Źródło: guru3d.com

Wcześniejsze firma informowała na swojej mapie drogowej, że rozwój i projektowanie architektury Zen 3 zostało ukończone. Będzie ona wykorzystywać 7 nm proces technologiczny, który stosowany jest obecnie do produkcji procesorów Zen 2 takich, jak zaprezentowane niedawno Ryzen 3 3000.

Dodatkowo razem z nowymi procesorami na rynku pojawią się karty graficzne oparte na architekturze RDNA 2, które zastąpią zaprezentowane w zeszłym roku układy RX 5700 oraz RX 5700 XT. O nowych układach graficznych plotkuje się od wielu miesięcy. Zostaną one przeznaczone do grania w rozdzielczości 4K z wsparciem sprzętowym dla raytracingu. W chwili obecnej AMD nie posiada żadnej karty graficznej obsługującej raytracing.

Karty graficzne RDNA produkowane są w 7 nm procesie technologicznym. Układy wykorzystujące architekturę RDNA 2 wytwarzane będą w ulepszonym 7nm+ procesie technologicznym. Dodatkowo fragment prezentacji wewnętrznej firmy AMD wskazuje, że procesory Zen 4, które zadebiutują w 2022 roku produkowane będą w 5 nm procesie technologicznym.

Zen 3 i RDNA 2 pod koniec roku - AMD potwierdza datę premiery

Źródło: guru3d.com

Debiutujące w tym roku procesory AMD Ryzen oparte na architekturze Zen 3 produkowane będą przez TSMC. Układy powinny być kompatybilne z płytami głównymi z chipsetem X570. Na wsparcie dla DDR5 i USB 4.0 musimy poczekać do premiery architektury Zen 3+/Zen 4.

Sprawdź, ile kosztuje Huawei Matebook D14 z procesorem AMD.

Źródło: guru3d.com