Zen 4 ograniczone do 16 rdzeni?

Jak podają najnowsze przecieki, najnowsza generacja procesorów AMD - Raphael - będzie ograniczona do 16 rdzeni. Co to oznacza w praktyce?

Przeciek dotyczący AMD Raphael pojawił się w specjalistycznym serwisie ExecutableFix. Poprzednie pogłoski na jego temat mówiły o trzech płytkach obliczeniowych, przekładających się na 24 rdzenie. Teraz słyszmy, że najlepsze egzemplarze będą mieć dwie i maksymalnie 16 rdzeni, czyli tak, jak obecnie ma procesor AMD Ryzen 9 5950X. W praktyce oznacza to, że nie będą równą konkurencją dla układów Alder Lake-S - poza wyjątkami mającymi osiem wysokowydajnych i osiem wysokoenergetycznych rdzeni.

Seria Raphael powstanie w procesie litograficznym 5nm, za który odpowiada TSMC. Seria AMD 6000 ma być pierwszą obsługującą pamięć DDR5 oraz mieć nowy design dla socketów A5 - LGA1718. Jeśli chodzi o datę premiery układów, mamy dwie informacje. Jednak mówi o pierwszym, druga o trzecim kwartale 2022 roku. Jako że są to dość odległe terminy, jeszcze wszystko może się zmienić.

Zobacz również:

  • Intel wzmacnia swoje szeregi przed premierą układów Alchemist
  • AM5 kopmatybilne z chłodzeniami od AM4?

Źródło: VideoCardz