Zeskanuje prawie wszystko

Rekordowe parametry techniczne, niekonwencjonalne rozwiązania i niewygórowana, wydawałoby się, cena dają szansę na dobre notowania skanera u zaawansowanych użytkowników.

Na rynku konsumenckim nie było jeszcze skanera płaskiego o takiej dokładności i dynamice.

Same plusy

Rozdzielczość 4800x9600 dpi i gęstość optyczna 3,8 D były do tej pory zarezerwowane tylko dla drogich urządzeń bębnowych, przeznaczonych specjalnie do do skanowania filmów. Perfection 4870 Photo ma nie tylko konkurencyjną cenę i podobne parametry optyczne, ale dodatkowo może skanować wiele innych rodzajów formatów i oryginałów. Gęstość optyczna 3,8 powinna wystarczyć do zeskanowania każdego negatywu i znacznej części pozytywów bez utraty jakości nawet w ekstremalnie jasnych i ciemnych miejscach. Za tą samą cenę konkurencja oferuje modele około 3,5 D.

W podwójnym świetle

Ruchoma lampa w pokrywce do skanowania przezroczy nie jest pomysłem nowym, ale dawno nieużywanym. Jednoczesny ruch oświetlenia nad oryginałem i listwy skanującej pod nim pozwala na zmniejszenie szkodliwych odbić, charakterystycznych dla skośnych kątów. Poprawia to jakość i ułatwia rozmaite korekcje. Ruchoma lampa pozwala na powiększenie powierzchni skanowania aż do 6x9 cali. To prawie tyle, co pełne A4. Można jednorazowo skanować osiem slajdów w ramkach albo 24 klatki małoobrazkowe wprost z filmu. Oryginał nieprzezroczysty nie może mięć większych wymiarów niż 216x297 mm. Przy dużych powiększeniach przyda się opcja do usuwania śladów ziarna z analogowych oryginałów.

Samoodkurzacz

Kolejną nowością jest system Digital ICE. Służy do usuwania śladów kurzu i rys widocznych na oryginałach. Zasada działania jest prosta: szuka się obiektów rzucających cień, tworzy ich mapę i usuwa tak zidentyfikowane fragmenty ze skanu. Do tej pory mieliśmy jedną wersję tego systemu do skanerów bębnowych i drugą do materiałów nieprzezroczystych, zrealizowaną tylko w jednym skanerze płaskim, Microteku 6800 (PCWK 7/2003). Epson zapewnia, że w jego skanerze system obsługuje oba rodzaje oryginałów.

Z Epsonem dostarczany jest spory pakiet oprogramowania. Poza SilverFastem SE6 mamy NegaFix do korekcji przezroczy, Photoshop Elements i FineReadera. Pełna wersja SilverFasta i dodatkowo MonacoEZcolor oraz ArcSoft Suite są dostępne w droższej wersji PRO. Urządzenie z podwójnym mechanizmem przesuwu musi być wielkie (304x476x135 mm) i ciężkie (6,7 kg). Z komputerem łączy się przez USB lub FireWire. Wbrew obowiązującej modzie, Perfection 4870 ma tylko jeden przycisk do szybkiego skanowania.

Cena 2470zł

http://www.epson.pl


Zobacz również