Zestaw czy sklejka?

Nowa propozycja Sony, zestaw MXC-ZX70DVD to mało wyrafinowane połączenie miniwieży i odtwarzacza DVD. Brak podstawowych wejść i wyjść, nieczytelny wyświetlacz, plastikowe kolumienki - wszystko w cenie, za jaką można kupić "klocki" z prawdziwego zdarzenia.


Nowa propozycja Sony to mało wyrafinowane połączenie miniwieży i odtwarzacza DVD. Brak podstawowych wejść i wyjść, nieczytelny wyświetlacz, plastikowe kolumienki - wszystko w cenie, za jaką można kupić "klocki" z prawdziwego zdarzenia.

Combo Sony MXC-ZX70DVD, cena: 3999 zł

Combo Sony MXC-ZX70DVD, cena: 3999 zł

Kiedy Samsung zaproponował jeden z pierwszych na naszym rynku odtwarzaczy DVD zintegrowanych z miniwieżą, była to nowość, która jednych zachwycała ze względu na cenę i możliwości, u innych zaś, szczególnie posiadaczy "prawdziwych" systemów kina domowego, wywoływała pobłażliwe uśmiechy. Pomijając te ostatnie reakcje, trzeba jednak przyjąć fakt, że produktów tego typu jest coraz więcej - już nie tylko Samsung czy Technics przedstawiły swoje propozycje. Teraz przyszedł czas na Sony. Prezentujemy jeden z najwyższych modeli tego producenta, w którym standardowy odtwarzacz CD zastąpiono czytnikiem DVD.

Sony MXC-ZX70DVD

Główna część, co daje się zauważyć już przy rozpakowywaniu sprzętu, jest zaskakująco ciężka, szczególnie w porównaniu z bardzo lekkimi kolumnami przednimi i miniaturowym głośnikiem centralnym i tylnym. W komplecie otrzymujemy oczywiście standardowy zestaw przewodów połączeniowych, antenę, pilota i instrukcję. Przednia ściana urządzenia jest wykonana z plastiku. Zwracają uwagę dwa elementy - duży wyświetlacz oraz spore pokrętło głośności. Jak się jednak okazuje, większą część wyświetlacza zajmuje equalizer, alfanumeryczne zaś dane są pokazywane na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Zapewne taki migający cały czas wyświetlacz niektórym przypadnie do gustu, ale wizualne atrakcje odbywają się kosztem czytelności funkcji. Po bliższym przyjrzeniu się na uwagę zasługuje jeszcze manetka powyżej pokrętła regulacji głośności. Jest to joystick, którym można sterować funkcjami i ustawieniami sprzętu oraz poruszać się po menu płyt DVD. Dzięki temu i jeszcze kilku przyciskom znajdującym się po prawej stronie możliwe jest pełne sterowanie funkcjami odtwarzacza bez korzystania z pilota. Głośniki przednie są standardowe. Wysokością i szerokością zbliżone do wieży, są od niej nieco krótsze. W porównaniu z wyglądem jednostki centralnej wydają się raczej stonowane, jedynym odejściem od klasycznej obudowy zasłoniętej siatką są wycięcia na otwory bass-refleksu skierowane do przodu. O wiele słabiej prezentują się głośniki tylne i centralny - wszystkie trzy są podobne, ale centralny jest nieco szerszy i ekranowany magnetycznie. Razem przypominają bardziej zestaw głośników do komputera niż poważny sprzęt. Jest to typowy zabieg w sprzęcie tej klasy, tyle tylko że na ogół takie wieże są wyposażone w dekodery DSPL i nie mają nawet wejścia sześciokanałowego. Dolby Digital ma nieco inne parametry techniczne, co może budzić obawy, jak taki zestaw głośników poradzi sobie w praktyce.

Nie jest zaskoczeniem, że na tylnej ścianie znajdujemy niewiele złącz, a największymi elementami są otwory dla ukrytego w obudowie wiatraczka. Na szczęście nie działa on zbyt głośno, co było poważnym mankamentem podobnej wieży Samsunga. Oprócz tego są, oczywiście, zaciski sprężynowe dla głośników i wejście dla anteny AM i FM. Ponieważ jest to odtwarzacz DVD, musimy mieć wyjście sygnału wideo, tym razem w dwóch formatach: S-Video i composite. Brak wyjścia RGB, ale można przyjąć, że zintegrowany odtwarzacz po prostu nie obsługuje tej funkcji. Mamy również optyczne wyjście cyfrowe, ale producent sugeruje, żeby używać go jako źródła sygnału dla nagrywarki MD lub CDR. Zresztą i tak ten zestaw nie obsługuje systemów DTS. Pozostaje jeszcze wyjście na głośnik niskotonowy, którego, niestety, nie ma w zestawie, oraz dwukierunkowe złącze stereo opisane jako MD i stereofoniczne wejście opisane jako wideo. Jak na system AV, jest to minimalna liczba połączeń. Jeśli się okaże, że mamy nieco większe potrzeby, np. podłączenie komputera, ich zaspokojenie może się stać problemem.