Zestaw łat dla Tygrysa i Leoparda

Firma Apple przygotowała kolejny zestaw patchy dla systemów operacyjnych Mac OS X - 10.4.11 Tiger i 10.5.1 Leopard. Apple zaleca też użytkownikom Windows pobranie i zainstalowanie patcha dla przeglądarki Safari 3 beta dla tego systemu.

W pakiecie Security Update 2007-009 znalazło się kilka patchy łatających luki w oprogramowaniu Apple'a, grożące możliwością zdalnego uruchomienia niebezpiecznego kodu lub nieoczekiwanego zamknięcia programu.

W systemie 10.5.1 poprawiono bezpieczeństwo takich komponentów jak Core Foundation, CUPS, wtyczka Flash Player, usługi Launch, perl, python, Quick Look, ruby, Safari, Samba, wtyczka Shockwave i Spin Tracer. Lista poprawek dla Tygrysa jest nieco szersza, obejmuje bowiem m.in. także Spotlight i Mail.

Przypomnijmy, iż kilka dni temu koncern Apple Inc udostępnił uaktualnienie dla odtwarzacza multimedialnego QuickTime, usuwające z niego trzy poważne luki - z których jedna jest już wykorzystywana przez przestępców do atakowania użytkowników komputerów.

Szczegółowe informacje o aktualizacjach, w tym o Safari 3 Beta Update 3.0.4 dla Windows znaleźć można na stronie Apple.

Mimo iż Mac OS X powszechnie jest uważany za system bezpieczny, nie zwalnia to pracowników Apple z obowiązku stałego dopracowywania tego produktu. O tym jednak raczej nie trzeba im przypominać - opisane powyżej zestawy łat dla Tygrysa i Leoparda są 35. i 36. pakietem poprawek, jakie koncern z Cupertino udostępnił w 2007 r. W 2006 r. takich pakietów pojawiło się 22.