Zestaw narzędzi do łamania

Dość długo czekaliśmy na nową wersję Quarka. Po poprzedniej, opatrzonej numerem 5 niezbyt udanej wersji programu, otrzymaliśmy całkowicie nowy produkt.

W QuarkXPressie 6 wprowadzono wiele znaczących ulepszeń: wielokrotne cofanie i ponawianie wykonanych czynności, możliwość synchronizowania tekstu w ramach layoutu, wbudowane tworzenie PDF-ów, możliwość konwertowania layoutów przeznaczonych do wydruku na format internetowy i odwrotnie oraz możliwość tworzenia kilku layoutów z różnymi specyfikacjami w jednym pliku. XPress 6 nie potrafi zapisywać plików w formacie wersji 4., jest za to w stanie zapisać pliki w formacie wersji 5. Będziesz także zmuszony do wymiany wszystkich rozszerzeń XTensions na wersje kompatybilne z XPressem 6.

Co po staremu?

Quark wprowadził bardzo mało zmian do rdzenia typograficznego. Nie pozwala tworzyć stylów wydruku z okna dialogowego wydruku, importować tabel z Worda i Excela i automatycznie tworzyć ułamków. Autorzy w tej wersji mogliby także wprowadzić funkcję tworzenia obiektów przezroczystych, co dzięki cieniom i nakładaniu umożliwiłoby tworzenie zaawansowanych grafik, a XPress osiągnąłby artystyczny poziom InDesigna.

XPress 6 to podobny do poprzednich wersji program z paroma nowymi funkcjami, które spodobają się niektórym grupom użytkowników. Ale jeśli nie korzystasz z tych funkcji, nowy XPress wyda ci się prawie niezmieniony.

Nigdy więcej dokumentów

Najbardziej znaczącą i najłatwiejszą do zignorowania zmianą w XPressie 6 są projekty, które zajęły miejsce dokumentów. W każdym projekcie możemy umieścić do 25 layoutów, każdy layout może mieć osobne ustawienia strony (rozmiar, układ, marginesy, niezależnie od tego, czy jest to arkusz, czy pojedyncza strona).

Szybka synchronizacja

Zsynchronizowany tekst to kolejna nowa i bardzo ciekawa funkcja. Pozwala na ustawienie jednego pola tekstowego jako mastera, wlanie tam tekstu i połączenie go z innymi polami, w których pojawi się ten sam tekst (można utworzyć kilka takich zestawów). W momencie gdy zmienisz tekst w dowolnym polu (nawet w innym layoucie w projekcie), wszystkie pozostałe też zostaną zaktualizowane.

Rozszerzone możliwości internetowe

W wersji 6. XPress pozwala na tworzenie internetowych obiektów, takich jak jedno- i dwuprzyciskowe paski do przewijania ekranu, konwertowanie okien tekstowych na obiekty graficzne, konwertowanie całej grafiki na format internetowy, dodawanie hiperlinków i przeglądanie stron w przeglądarce internetowej. Ale wciąż istnieje limit w rozmiarze strony. Nie można tworzyć szablonów, pracować z JavaScriptem, przełączyć się na podgląd kodu HTML itd. (ale można utworzyć odnośnik do innych stron w danym layoucie).

Więcej udoskonaleń

Quark dodał możliwość eksportu PDF-ów do XPress 6 przy wykorzystaniu popularnej techniki Jaws firmy GLobal Graphics. Dzięki temu nie ma już konieczności korzystania z konkurencyjnego Adobe Acrobat Distillera. Wdrożenie możliwości wielokrotnego cofania i ponawiania wykonanych działań to ważne i długo oczekiwane ulepszenie. Teraz można cofnąć aż 30 operacji, a także wskazać konkretną czynność z historii i wrócić do miejsca, w którym wystąpiła. Kolejnym znacznym ulepszeniem jest podgląd w wysokiej rozdzielczości.

Teraz możesz importować obrazy w pełnej rozdzielczości, aby otrzymać realistyczny podgląd, nawet przy powiększeniu. Podgląd w wysokiej rozdzielczości jest też przydatny przy dokładnym generowaniu masek. Można włączyć tę funkcję dla wybranych obrazów, wyłączyć dla całego projektu lub ponownie ją uruchomić. Ale tu jest haczyk: funkcja ta działa tylko po zarejestrowaniu kupionego oprogramowania w Quarku (Quark wówczas przysyła wymagane rozszerzenie). Przez zarejestrowanie Quark rozumie podanie pełnych danych osobowych i adresu. Aktywacja ta „przywiązuje” twoją kopię QuarkXPressu do Maca, w związku z czym nikt inny nie będzie mógł używać tej samej kopii na innej maszynie.

Jakkolwiek jestem przeciwny piractwu, mam pewne zarzuty wobec podejścia Quarka do tego tematu. Jeśli użytkownik więcej niż 5 razy dokona modyfikacji swojego komputera (dołoży pamięci, zmieni kartę graficzną, procesor lub twardy dysk), musi skontaktować się z biurem obsługi klienta, aby reaktywować swoje oprogramowanie. Moim zdaniem, program powinien być wystarczająco bystry, aby domyślić się, że nie został uruchomiony na całkiem nowym komputerze.

Kupić, czy nie kupić?

Gdy zdecydujesz się na QuarkXPressa 6.0, szybko docenisz ulepszenia. Zamiana jest opłacalna, tym bardziej że cena uaktualnienia jest dość przystępna (ok. 1045 USD w USA, polscy dystrybutorzy jeszcze nie wycenili Quarka). Czy XPress 6 mógłby zaoferować nam coś więcej? Tak. Czy to co oferuje teraz, to za mało? Musimy przyznać, że nie.

Więcej wiadomości: http://www.quarkxpress.com


Zobacz również