Zestawy chłodzące

Konstrukcje nowych zestawów chłodzących osiągają bliskie ideałowi połączenie cichej pracy i wydajności.

Konstrukcje nowych zestawów chłodzących osiągają bliskie ideałowi połączenie cichej pracy i wydajności.

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Standardowym materiałem używanym do budowy tych urządzeń staje się miedź, w tańszych zestawach uży-wana jest jedynie do budowy podstawki bezpośrednio stykającej się z procesorem, w droższych. Wykorzystywana jest do budowy całego radiatora. Zastosowanie tego materiału podnosi znacznie wydajność zestawów chłodzących.

Dwa nowe zestawy Dr Thermal TI-V86 i Thermaltake Volcano 7 wyposażone są w radiatory z miedzianą podstawką. Obydwie konstrukcje cechuje duża dbałość o doszlifowanie istniejących już rozwiązań.

Seria Thermaltake Volcano jest już dobrze rozpoznawalna. Charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem wydajności i ceny. Najnowszy model Volcano wyposażony jest w gigantyczny, w porównaniu do dotychczasowo stosowanych, wentylator o rozmiarach 80x80x25 mm, o podwójnym łożysku kulkowym. Wentylator, z uwagi na duże łopatki, może obracać się z mniejszą prędkością, uzyskując przy tym wysoką wydajność chłodzenia i odpowiednio niski poziom hałasu. Dodatkowo jego prędkość, w zależności od stopnia nagrzania CPU, reguluje czujnik temperatury, co dodatkowo korzystnie wpływa na głośność pracy zestawu przy niezbyt obciążonym procesorze.

Niestety wielkość wentylatora wpłynęła na rozmiary radiatora (podstawa 70x89, góra 80x80 mm), dlatego należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość miejsca wokół podstawki procesora.

Parametry techniczne i wyniki testów zestawów chłodzących

Parametry techniczne i wyniki testów zestawów chłodzących

Dr Thermal TI-V86 charakteryzuje się bardzo wygodnym zaczepem, którego konstrukcja znacznie upraszcza proces montażu oraz demontażu. Dobre wyniki w ocenie wydajności, jakości i możliwości uplasowały go ostatecznie na ósmym miejscu.

W dalszym ciągu na pierwszym miejscu znajduje się zestaw Zalman CNPS 6000-Cu. W zestawieniu dziesięciu najlepszych zestawów chłodzących nie ma już modeli Arkua Cooler 6228B i Thermaltake Dragon ORB 3 4900.