Zestawy chłodzce

Ze względu na swoje właściwości miedź staje się coraz bardziej popularna jako materiał do budowy wentylatorów.

Ze względu na swoje właściwości miedź staje się coraz bardziej popularna jako materiał do budowy wentylatorów.

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Wiąże się to z jej bardzo dobrą przewodnością cieplną, pożądaną przez coraz bardziej zaawansowane procesory oddające podczas pracy coraz większą ilość energii. Niestety, z uwagi na wyższą cenę, nie jest tak powszechnie stosowana jak aluminium. Niektórzy producenci połączyli oba materiały, stosując miedź tylko w podstawie radiatora, dzięki czemu ciepło z procesora jest efektywniej pobierane, a następnie przekazywane do aluminiowego radiatora.

Takie właśnie rozwiązanie zastosowano w dwóch nowych zestawach chłodzących procesor: Thermaltake Dragon ORB 3/7000 oraz Thermaltake Dragon ORB 3/low noise. Oba mają taką samą konstrukcję radiatora, w którym podstawka stykająca się z procesorem wykonana jest z miedzi, natomiast pozostałe elementy Ń ze stopu aluminium. Thermaltake Dragon ORB 3/7000 wyposażony jest w wydajny wentylator o prędkości 7000 obr./min , który dobrze sobie radzi z chłodzeniem radiatora.

Parametry techniczne i wyniki testów zestawów chłodzących

Parametry techniczne i wyniki testów zestawów chłodzących

Niestety, z uwagi na dużą prędkość obrotów jest on bardzo głośny. Dobre wyniki w testach możliwości, jakości oraz wydajności plasują ten zestaw na pierwszym miejscu wraz z Global Win CAK38. Drugą i trzecią lokatę zajmują produkty Gloabal Win WBK38 i FOP38, oba wyposażone są w wydajny wentylator 7000 obr./min oraz duży aluminiowy radiator. Thermaltake Dragon ORB 3/low noise z uwagi na wolniejszy wentylator o prędkości 4900 obr./min zajmuje czwartą lokatę. Wszystkie testowane wentylatory zawierają 3-pinowe złącze, które umożliwia stałe monitorowanie ich prędkości.

Na ostatnim miejscu uplasował się zestaw chłodzący Zalman CNPS 3000 o bradzo oryginalnej listkowej konstrukcji radiatora i najcichszej pracy, odpadł natomiast model AVC 112AV0.