Zewnętrzne nagrywanie z Acerem

Acer przedstawił dwa modele (CRW 1208EF i CRW 6424MU) zewnętrznych nagrywarek CD-RW, wyposażonych w złącza USB i FireWire.

Acer przedstawił dwa modele (CRW 1208EF i CRW 6424MU) zewnętrznych nagrywarek CD-RW, wyposażonych w złącza USB i FireWire. Pierwsze urządzenie nie odbiega wymiarami od standardowej wielkości produktów wewnętrznych. Wykorzystywany standard połączenia USB to wersja 1.1. Z uzyskanych informacji wynika, że firma na razie nie podjęła decyzji, czy rozpocznie produkcję nagrywarki zewnętrznej wyposażonej w USB standardu 2.0. Powodem jest brak nowej wersji USB w obecnych na rynku płytach głównych. Być może Acer zdecyduje się na produkcję modelu wykorzystującego do komunikacji kolejną wersję standardu - FireWire 2. Oferowane przez urządzenie prędkości pracy to: 6 x CD-R (900 KB/s), 4 x CD-RW (600 KB/s) oraz odczyt CD-ROM 6x. Średni czas dostępu wynosi 120 ms, wielkość bufora pamięci - 2 MB.

Ciekawszym modelem jest przenośny CRW 6424MU, który do złudzenia przypomina kieszonkowy odtwarzacz CD. Pokrywa napędu CD jest podnoszona do góry. Dzięki zastosowaniu standardu transmisji FireWire nagrywarka oferuje znacznie lepsze parametry pracy niż w przypadku modelu USB. Prędkość nagrywania w obu przypadkach jest takie samo (CD-R 6 x, CD-RW 4 x), natomiast odczyt wynosi już 24 x. Jeśli użytkownik nie posiada kontrolera FireWire, może skorzystać z dodatkowego standardowego złącza USB 1.1. Plusem jest także wyposażenie produktu w technologię Seamless Link, która zapobiega powstawaniu błędów podczas zapisu w przypadku wyższych prędkości.

Cena modelu CRW 1208EF wynosi ok. 200 USD, za wersję z FireWire należy zapłacić ok. 400 USD.