Zgadnij, kto dzwoni

Rozmawiając za pomocą Skype'a lub innego komunikatora internetowego, możesz pozostać całkowicie anonimowy. Jak to możliwe? Wystarczy wyspecjalizowane oprogramowanie, które całkowicie zmieni barwę twojego głosu.


Rozmawiając za pomocą Skype'a lub innego komunikatora internetowego, możesz pozostać całkowicie anonimowy. Jak to możliwe? Wystarczy wyspecjalizowane oprogramowanie, które całkowicie zmieni barwę twojego głosu.

Zapewne wielu naszych czytelników kojarzy pewną sztuczkę ze starych filmów szpiegowskich. Mowa o scenie, w której główny bohater używa specjalnej nakładki na telefon, zmieniającej barwę jego głosu. Aby skorzystać z podobnej funkcji podczas rozmowy przez komunikator internetowy, nie musisz mieć żadnego dodatkowego urządzenia. Wystarczy specjalne oprogramowanie, które za pomocą odpowiednich algorytmów zmienia twój głos i czyni trudnym do rozpoznania. Motywy, dla których ktokolwiek modyfikuje barwę swojego głosu w rozmowie, mogą być różne (nie zawsze zgodne z prawem). My chcemy jednak zwrócić uwagę na pozytywne aspekty wykorzystania tego typu oprogramowania. Pierwszy z nich to, rzecz jasna, dobra zabawa, drugi zaś - większe bezpieczeństwo (szczególnie najmłodszych użytkowników komputera, łatwo ulegających pokusie rozmowy z nieznajomym po drugiej stronie ekranu). W naszym zestawieniu znajdziesz głównie płatne programy, jednak pojawiły się również propozycje darmowe.

Voice Cloak Plus 1.0.43.0

Zgadnij, kto dzwoni

Wydaje się, że wszystko jest pod ręką. Bez zbędnego komplikowania Voice Cloak Plus zapewni ci długie godziny dobrej, bezpiecznej zabawy w Sieci.

Pierwszy w naszym zestawieniu Voice Cloak Plus to miły dla oka i łatwy w obsłudze manipulator głosu, który może współpracować z takimi komunikatorami internetowymi, jak Skype, Yahoo! Messenger, MSN Messenger, Google Talk, AIM oraz ICQ. Co ważne, ma funkcję nagrywania rozmów w formacie WAVE, WMA, OGG lub MP3. Dzięki temu możesz odsłuchać konwersację w dowolnym momencie, z zachowaniem wszystkich użytych zmian barwy głosu.

Do dyspozycji masz zarówno zestaw efektów modyfikujących głos, jak i specjalne pliki audio, których zadaniem jest imitowanie dźwięków otoczenia, np. odgłosu ulicy czy centrum handlowego. Dzięki temu twój rozmówca jest przekonany, że znajdujesz się w zupełnie innym miejscu. Możesz oczywiście płynnie regulować wysokość głosu, od bardzo niskiego i mrocznego, do piskliwego i śmiesznego. Masz też wpływ na stopień dodatkowo zniekształcających głos zakłóceń.

Informacjehttp://www.blazeaudio.com

Cena 29, 95 dol.

Fake Voice 1.0

Zgadnij, kto dzwoni

Rozwiązanie dla użytkowników ceniących sobie maksymalną prostotę. Fake Voice nie robi wiele więcej poza prostą modyfikacją tonu głosu.

Kolejna propozycja w zakresie programów do zmiany głosu w czasie rzeczywistym to Fake Voice - prosta aplikacja o nieskomplikowanym interfejsie graficznym i, siłą rzeczy, dość ograniczonej funkcjonalności. W zakres podstawowych operacji, które możesz wykonać za pomocą tego narzędzia, wchodzi dodawanie efektu echa, zmienianie barwy i wysokości tonu głosu (od niskiego męskiego do wysokiego kobiecego, a nawet piskliwego dziecięcego oraz efekt głosu robota) czy wpływanie na stopień szumów.

Co ciekawe, ostatnia z właściwości może się również przydać do poprawienia jakości dźwięku przed jego zapisaniem. Rejestrację rozmowy będziesz musiał zlecić innemu programowi, bowiem Fake Voice jej nie oferuje. Po zaznaczeniu pola na samym dole ekranu będziesz mógł usłyszeć w czasie rzeczywistym, jak aplikacja zmienia twój głos, gdy ruszasz suwakami, odpowiedzialnymi za ustawienia poszczególnych parametrów.

Informacjehttp://www.fakewebcam.com

Cena 19, 95 dol.

AV Voice Changer 6.0 Diamond

Jeśli mielibyśmy organizować konkurs na najbardziej innowacyjny interfejs graficzny, z pewnością AV Voice Changer Diamond znalazłby się w czołówce klasyfikacji. Do zaprezentowania rodziny produktów wybraliśmy najbardziej rozbudowaną wersję, aby pokazać jej niezwykle zaawansowane możliwości. Wystarczy spojrzeć na zakres obsługiwanych przez program formatów dźwięku (MP3, WMA, WAVE, AIF, APE, MP2, OGG oraz ASF), aby przekonać się o jego wielkim potencjale. Do dyspozycji jest ogromna baza efektów specjalnych, dźwięków tła, gotowych ustawień zmieniających brzmienie mowy na różne sposoby, a także odtwarzacz audio z funkcją morphingu, czyli zniekształcania nagrań, moduł zapisywania prowadzonych konwersacji oraz audycji z radia internetowego, wiele equalizerów i specjalne dwuwymiarowe matryce do ręcznego sterowania parametrami zniekształcania głosu.

AV Voice Changer Diamond współpracuje z większością najpopularniejszych komunikatorów internetowych, takich jak MSN, Google Talk, ICQ, Paltalk, czy Net2Phone. Z ciekawych dodatków warto wspomnieć o module do analizy głosu, który pozwala na podstawie zaawansowanych algorytmów lepiej dopasować do niego zestaw modyfikatorów. Dostępne są również bardziej zaawansowane narzędzia znane z profesjonalnych edytorów audio, jak chociażby limiter czy mechanizm redukcji szumów. Mimo swojej dość wysokiej ceny w porównaniu do pozostałych opisywanych aplikacji, AV Voice Changer Diamond jest atrakcyjnym produktem wartym sprawdzenia.

Informacjehttp://www.audio4fun.com

Cena 99, 95 dol. (wersja podstawowa: 29, 95 dol.; wersja Gold: 39, 95 dol.)

DoNaut 2.0

Zgadnij, kto dzwoni

System rozwijanych okien poszczególnych funkcji to doskonałe rozwiązanie, które pozwala programowi DoNaut zajmować minimalną przestrzeń na pulpicie.

W zestawieniu nie mogło zabraknąć tego programu. Jest on wart uwagi nie tylko ze względu na niską cenę, lecz również - zestaw narzędzi oraz wygodę obsługi interfejsu graficznego. DoNaut do złudzenia przypomina komunikator internetowy i współpracuje z takimi aplikacjami, jak Skype, MSN Messenger, Google Talk, AIM, Yahoo! Messenger, TeamSpeak czy Ventrilo.

Ma kilka ciekawych funkcji, które odróżniają go od reszty opisywanych w tym artykule programów. Jedna z nich to możliwość odczytania wiadomości wpisywanej w specjalne pole tekstowe. Cokolwiek tam wpiszesz, DoNaut przeczyta to twojemu rozmówcy. A co powiesz na to, żeby móc słuchać ulubionych nagrań z odtwarzacza audio wspólnie ze znajomymi? Aplikacja pozwala na współdzielenie dźwięku z iTunes, Windows Media Playera lub Winampa. W ten sposób wszyscy uczestnicy rozmowy mogą słyszeć tę samą muzykę. Oczywiście, konwersacje możesz nagrywać, a w ich trakcie wtrącać śmieszne efekty dźwiękowe. Do wewnętrznej biblioteki efektów specjalnych DoNaut możesz importować kolejne, np. utworzone samodzielnie, w formatach MP3, WAV oraz OGG.

Informacjehttp://www.donaut.com

Cena bezpłatny (wersja Full: 14, 95 dol.)

MorphVOX Junior 2.6

Ostatni w naszym zestawieniu MorphVOX dostępny jest w trzech wersjach, które różnią się od siebie zasobnością biblioteki dostępnych efektów oraz manipulatorów. Najprostsza edycja dostępna bezpłatnie zapewnia całkiem przyzwoity pakiet dla początkujących, którzy będą chcieli sprawdzić, na czym polega zmiana głosu w czasie rzeczywistym.

Jedną z ciekawszych funkcji, dostępną we wszystkich edycjach programu, jest tzw. Voice Doctor, moduł rozpoznający i analizujący twoją mowę. Dzięki jego obecności MorphVOX jest w stanie lepiej dostosować parametry i osiągnąć bardziej wiarygodne przekształcenie głosu. Oczywiście, możesz również ręcznie wpływać na wartość poszczególnych ustawień. W wyższych wersjach dodatkowo masz do dyspozycji 10-pasmowy equalizer. W edycji Pro pojawiają się nawet dźwięki otoczenia, system redukcji szumów oraz wiele bardziej zaawansowanych efektów specjalnych. Dużą zaletą serii programów MorphVOX jest stosunkowo niskie obciążenie procesora.

Informacjehttp://www.screamingbee.com

Cena bezpłatny (wersja Classic: 29, 95 dol.; wersja Pro: 39, 95 dol.)