Zgłoś nielegalne oprogramowanie

Business Software Alliance inicjuje kampanię informacyjną, której celem jest zwrócenie uwagi na problem piractwa komputerowego w przedsiębiorstwach. Organizacja apeluje o zgłaszanie przypadków wykorzystywania nielicencjonowanego oprogramowania w firmach.

BSA to organizacja zrzeszająca producentów oprogramowania komputerowego (m.in. Adobe, Apple, Asseco Poland S.A., Corel, Microsoft, Symantec) i reprezentująca ich interesy. W ramach swojej działalności publikuje ona m.in. statystyki dotyczące skali piractwa komputerowego na świecie oraz prowadzi działania informacyjno-edukacyjne, których celem jest zwalczanie piractwa.

W 2009 r. organizacja wspólnie z Ministerstwem Gospodarki i Krajową Izbą Gospodarczą przeprowadziła akcję "Zrób to SAMo!", mającą zachęcać polskie firmy do przeprowadzania audytów oprogramowania.

Najnowszy projekt Business Software Alliance to kampania Zgłoś nielegalne oprogramowanie. Jej głównym elementem jest krótki film, nawiązujący do problemu piractwa komputerowego w polskich przedsiębiorstwach. Jak informuje organizacja, film będzie emitowany w najpopularniejszych polskich portalach z ogłoszeniami o pracę, m.in. pracuj.pl, goldenline.pl, infopraca.pl, szybkopraca.pl czy jober.pl.

Przypadki piractwa w firmach można będzie także zgłaszać za pośrednictwem specjalnej infolinii.

"Celem kampanii jest także dotarcie do pracodawców z ostrzeżeniem o konsekwencjach korzystania przez firmę z pirackiego oprogramowania. A tych nie należy lekceważyć, zważywszy zarówno ryzyko odpowiedzialności karnej członków zarządu - nawet do pięciu lat pozbawienia wolności, jak i odpowiedzialności cywilnej w postaci wysokich odszkodowań" - informuje BSA.

"Spodziewamy się, że film spotka się z przychylnym przyjęciem właścicieli i kierownictwa tych firm, w których korzysta się wyłącznie z legalnego oprogramowania. Z ich punktu widzenia, firmy korzystające z nielegalnego oprogramowania to nic innego jak nieuczciwa konkurencja, która unika kosztów ponoszonych przez firmy respektujące prawa autorskie do oprogramowania" - ocenił Bartłomiej Witucki, koordynator i rzecznik BSA w Polsce.

Ubiegły rok zamknął się dla BSA liczbą niemal 4 tys. zgłoszeń o przypadkach bezprawnego wykorzystania oprogramowania komputerowego. W Polsce do lokalnego oddziału organizacji wpłynęło takich zgłoszeń 281, w wyniku których przedsiębiorcy ponieśli koszty w wysokości 821 tys. zł, przeznaczone na wypłatę odszkodowań dla producentów aplikacji.

Piraci trzymają się mocno

W 2009 r. odsetek nieoryginalnych kopii oprogramowania, znajdujących się w użyciu, wzrósł w skali globalnej z 41 do 43 proc. - wskazują wyniki corocznego raportu IDC, pt. "Światowe badanie piractwa". W Polsce zauważono natomiast tendencję odwrotną - odsetek nielegalnych kopii programów komputerowych używanych nad Wisłą w 2009 r. wynosił 54 proc., a więc o 2 proc. mniej, niż w 2008 r. Dla producentów oprogramowania to niewątpliwie dobra wiadomość, podobnie jak dla nas ta, że Polska została usunięta z tzw. "listy 301" - rankingu krajów zagrożonych przestępstwami kradzieży intelektualnej.

Więcej informacji: BSA


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: