Zgrabne lekkie

Konkurencja na rynku palmtopów to już nie tylko walka obozów Palm kontra Pocket PC, ale także silna rywalizacja wewnątrz tych drużyn. Nowy Handspring Visor Edge i HP Jornada 525 są tego dobrym przykładem.

Konkurencja na rynku palmtopów to już nie tylko walka obozów Palm kontra Pocket PC, ale także silna rywalizacja wewnątrz tych drużyn. Nowy Handspring Visor Edge i HP Jornada 525 są tego dobrym przykładem.

Dzięki wbudowanemu gniazdu na moduły rozszerzeń wielkości kartridży do konsoli gier Game Boy, Handspring Visor zyskał sporą popularność wśród fanów systemu operacyjnego Palm, którzy poszukiwali asystenta osobistego z możliwością rozbudowy. Jednakże moduły Springboard wymagają szerokiego złącza, a to wyklucza powstanie cienkiego Visora będącego w stanie konkurować z popularnym Palmem V. Nowy Visor Edge stara się pogodzić kwestie rozmiaru urządzenia i opcji rozbudowy, łącząc lekkość, cienkość i zgrabność Palma V z możliwością dodawania modułów Springboard. W ramach kompromisu trzeba jednak najpierw zdjąć pokrywkę z tyłu palmtopa, a następnie wsunąć dołączone do Visora gniazdo Springboard. Takie rozwiązanie powoduje, że Visor Edge znów staje się standardowym, grubym Visorem, w którym ceną za możliwość dodania któregoś z wielu modułów rozszerzeń - modemów, odbiorników GPS, telefonów GSM, aparatów cyfrowych czy odtwarzaczy MP3 - jest konieczność posługiwania się dodatkowym sprzętem.

Ważący 140 g Visor Edge oferowany jest w matowych, metalicznych odcieniach koloru srebrnego, niebieskiego i czerwonego. Wraz z pokrywką urządzenie przypomina papierośnicę z lat 40. Wyświetlacz monochromatyczny wydaje się wyraźniejszy niż ekrany poprzednich Visorów i ma lepszy kontrast czerni na szarości. Palmtop wykorzystuje wersję 3.5H odmiany Palm OS stosowanej przez firmę Handspring. Poręczna funkcja wyszukiwania pozwala odnaleźć wpisy książki adresowej za pomocą jednej ręki (wprowadzanie liter odbywa się przyciskami aplikacji).

Choć nasuwane gniazdo Springboard jest niezbyt wygodne, to w testach sprawowało się bez zarzutu: urządzenie natychmiast rozpoznało moduł archiwizacyjny oraz grę w golfa Tiger Woods.

Visor Edge wyposażony jest w procesor Motorola VZ 33 MHz, 8 MB pamięci RAM oraz mały akumulator litowo-jonowy, który według Hand- springa wystarcza na blisko 2 tygodnie. Nowy, plastikowy przycisk zasilania w lewym dolnym rogu może błyskami sygnalizować cichy alarm. Atrakcyjny, metalowy rysik mieści się z boku palmtopa, ale dość trudno go wyjąć. Podstawka synchronizująco-ładująca jest mniejsza niż w poprzednich wersjach, lecz nie pasuje do innych Visorów. Zaś gdy otworzysz pokrywkę, zwisa ona niezgrabnie, zamiast całkowicie się przekręcić i oprzeć na tylnej ściance Visora.

Chociaż Visor Edge daje zwolennikom Handspringa opcję cienkiego palmtopa, to jego kompromisowe rozwiązania mogą zniechęcić wielu użytkowników. Silna konkurencja spod znaku Palm - monochromatyczny m500 i kolorowy m505 - akceptują miniaturowe karty rozszerzeń MultiMedia Card i Secure Digital bez konieczności stosowania dodatkowego adaptera. Pierwsze moduły SD nie pojawią się jednak przed końcem roku, natomiast użytkownicy Visora Edge już teraz mogą dołączać kilkadziesiąt istniejących modułów Spring board.

Jeśli więc potrzebujesz PDA, który jest cienki i daje się rozbudować, a możesz trochę poczekać na moduły, seria m500 firmy Palm oferuje większe korzyści w dłuższej perspektywie, stawiając na mniejsze i zapewne tańsze dodatki, które nie zwiększą rozmiarów urządzenia.

Dla zwolenników platformy Pocket PC rodem z Microsoftu firma Hewlett-Packard proponuje najnowsze, bliźniacze modele 520 i 525 z serii Jornada. Cena plasuje je w gronie tańszych kolorowych urządzeń Pocket PC - Jornada 548 jest droższa aż o 1300 zł, a Compaq IPaq - o 510 zł.

Jornada 525 oferuje wiele atrakcyjnych cech Pocket PC: zgrabne kształty, lekkość (240 g), kolorowy ekran wysokiej rozdzielczości (240 na 320) i odchudzone wersje aplikacji Microsoft Office w rodzaju Outlooka, Worda czy Excela. Lecz, jak nietrudno się domyślić, HP musiał pójść na pewne ustępstwa, by tak obniżyć cenę.

Przede wszystkim PDA nie zawiera uchwytu na rysik - seria 520 oferuje jedynie małą kieszonkę w wewnętrznej części dołączonego futerału skórzanego. Oszczędności poczyniono także na ekranie, który wykorzystuje technologię pasywnej o 256 kolorach. Wyświetlacz jest wystarczająco jasny i można go dostosować do zewnętrznego oświetlenia. Natomiast kolory nie są tak nasycone jak w aktywnych matrycach 4000 lub 65000 kolorów u droższych konkurentów. Dostrzegliśmy też obrazy-cienie. Najgorsze jest jednak to, że synchronizacja odbywa się przez niewygodny kabel szeregowy zamiast szybkiego USB, a za podstawkę dokującą trzeba dopłacić.

Duży plus Jornady 525 to możliwość rozbudowy 16 MB pamięci poprzez gniazdo CompactFlash. Dołączony pakiet oprogramowania zawiera użyteczną aplikację do zarządzania notatkami i terminarzem, kilka odtwarzaczy audio i parę gier. Model 520 różni się jedynie oprogramowaniem skierowanym raczej do firm niż indywidualnych użytkowników.

HP Jornada 525

Producent: Hewlett-Packard, www.hp.com

Informacje: Glen, tel. (12) 4273032, www.glen.com.pl

Cena: 2696 zł

Handspring Visor Edge

Producent: Handspring, www.handspring.com

Informacje: MDS, tel. (22) 8251499, www.mds.com.pl

Cena: 2250 zł