Zhakowałeś Mac OS X-a? Apple zhakuje ciebie

Dwa popularne serwisy skupiające użytkowników systemów operacyjnych Mac OS, OSx86 Project i Win2OSX, udostępniły ostatnio na swoich stronach linki do strony pewnego hakera, rozpowszechniającego własnego autorstwa łatki dla systemu Mac OS X 10.4, jakoby ułatwiające jego uruchomienie na komputerach innych niż Macintoshe. Apple, jak można się było tego domyślić, zareagowało gwałtownie.

Linki do strony hakera ukrywającego się pod pseudonimem Maxxuss zostały umieszczone na forach wspomnianych serwisów. Prawnicy koncernu Apple zareagowali natychmiast, wysyłając do administratorów obu serwisów ostrzeżenia o niezgodności tych praktyk z regulacjami zawartymi w ustawie Digital Millennium Copyright Act, która - przypomnijmy - delegalizuje działania informatyków i programistów, jeżeli wiążą się one z obchodzeniem zabezpieczeń technicznych. Wpisy z forum OSx86 Project zostały usunięte, a na stronie głównej serwisu widnieje stosownej treści wyjaśnienie. Nieco gorzej powiodło się drugiemu serwisowi, Win2OSX, który w chwili publikacji artykułu nie funkcjonował.

Przypomnijmy, iż w sierpniu ubiegłego roku, notabene w serwisie OSx86, pojawiła się informacja, iż fragmenty Mac OS X przeznaczone na platformę Intela mogą korzystać z technologii DRM. Oznaczałoby to, iż systemu tego nie będzie można uruchomić na komputerze innym niż Macintosh (więcej informacji znajduje się w artykule "Apple blokuje oprogramowanie"). Apple nie autoryzuje korzystania z Mac OS-a na innych komputerach niż produkowane przez siebie, w związku z czym wydaje się iż wszelkie próby "zhakowania" systemu tak, aby był on szerzej dostępny koncern traktuje jako zagrożenie piractwem.