Zielono mi, czyli ekologiczna informatyka

Jeszcze do niedawna podstawowymi kryteriami podczas wyboru sprzętu, oprogramowania czy usług informatycznych były cena, wydajność, jakość wykonania itp. Oczywiście cechy te wciąż pozostają niezmiernie ważne - jednak do listy tej coraz częściej wiele osób dołącza jeszcze jedną pozycję: wpływ na środowisko naturalne. Okazuje się, że na rynku jest coraz więcej "ekologicznych" produktów informatycznych - są to zarówno komputery, akcesoria, jak i oprogramowanie oraz usługi. I nawet jeśli nieszczególnie zależy wam na tym, by wasze komputery były w pełni przetwarzalne, to z pewnością docenicie fakt, iż niektóre z tych urządzeń pozwalają na zmniejszenie rachunku za prąd czy zużycie papieru i tuszu w drukarce. Przedstawiamy listę 10 najbardziej "zielonych" produktów informatycznych ostatnich miesięcy!

Na liście, przygotowanej przez naszych kolegów z amerykańskiego PC Worlda, umieszczono nie tylko sprzęt - znajdziecie na niej również oprogramowanie oraz... usługę hostingową. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zestawieniem.

HP rp5700 Long Lifecycle

Komputer typu desktop firmy HP, przeznaczony przede wszystkim dla użytkowników biznesowych. Przedstawiciele producenta zapewniają, iż zaprojektowano go tak, by był maksymalnie przyjazny dla środowiska - urządzenie wyposażono w niskonapięciowy, energooszczędny procesor, zaś obudowę wykonano z przetworzonych odpadów plastikowych. "Pecet" dysponuje też specjalnym energooszczędnym zasilaczem, spełniającym wymagania specyfikacji Energy Star 4.0 requirements. Komputer otrzymał stopień Gold w skali EPEAT (Electronic Product Environmental Assessment Tool), co oznacza, że spełnia on wszystkie obowiązkowe wymagania i 75 opcjonalnych standardu IEEE 1680 (przyznawanego produktom przyjaznym dla środowiska).

HP rp5700 Long Lifecycle

HP rp5700 Long Lifecycle

Co ciekawe, nabywca modelu rp5700 może dokupić do niego opcjonalny zasilający panel słoneczny Solar PowerPAC II.

Więcej informacji: HP.com.

Dell Latitude D630

Kolejny komputer dla biznesu - tym razem przenośny. Podobnie jak produkt HP, przyznano mu certyfikaty Energy Star 4.0 oraz EPEAT Gold. Notebook wyposażony jest w procesor Intel Core 2 Duo (do wyboru jest kilka modeli), panoramiczny wyświetlacz, układ graficzny Intel X3100 lub nVidia Quadro NVS 135M (w zależności od wersji) oraz baterię z funkcją ExpressCharge (umożliwiającą szybkie naładowanie akumulatora). Co ważne, producent oferuje nabywcom darmowy recykling urządzenia po zakończeniu jego użytkowania.

Dell Latitude D630

Dell Latitude D630

Więcej informacji: Dell.com.