Zielony kierunek – po co wymieniać laptopa, skoro wystarczy nowa bateria Green Cell

Green Cell to polski producent baterii i akcesoriów, które pomagają utrzymać urządzenia mobilne w jak najlepszej kondycji. Sprawdź, jak firma pomaga w wydłużeniu cyklu życia naszych laptopów przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne.

fot. Green Cell

fot. Green Cell

W obecnych czasach, prawie każde urządzenie służące nam do codziennej pracy zasilane jest za pomocą prądu. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w biurze czy w domu, w podróży czy u przyjaciół - zawsze towarzyszą nam jakieś urządzenia mobilne. Tak więc ważne jest, aby dbać o ich baterię z pomocą sprawdzonych i bezpiecznych ładowarek, powerbanków oraz przewodów, dzięki którym możemy je do siebie podłączyć. Kiedy jednak zauważymy spory spadek wydajności naszej baterii lub - co gorsza - całkowitą utratę jej funkcjonalności, warto zastanowić się nad jej wymianą, zamiast kupowaniem zupełnie nowego urządzenia.

Nie jest to jedynie tańsza opcja, która da naszemu ulubionemu smartfonowi lub laptopowi szansę na drugie życie, ale przede wszystkim przysłuży się do dbałości o środowisko naturalne. Utylizowanie zużytych urządzeń jest bardzo długim procesem, który pochłania ogrom zasobów pieniężnych oraz naturalnych. Warto także wspomnieć o tym, że nieodpowiednio zabezpieczone sprzęty, mogą być źródłem zanieczyszczenia wody i gleby, a także negatywnie wpływać na nasze zdrowie. W sytuacji, kiedy smartfon wytrzymuje zaledwie kilka godzin na jednym ładowaniu, a komputer nie działa już tak długo bez zasilacza, o wiele lepszą decyzją będzie wymiana baterii na nową.

W obecnych czasach urządzenia elektroniczne starzeją się znacznie wolniej od wbudowanych w nie akumulatorów, więc zakup nowego urządzenia nie zawsze ma sens, zwłaszcza że przyczynia się to do wzrostu ilości elektrośmieci na całym świecie.

fot. Green Cell

fot. Green Cell

Naprawiaj, zamiast wyrzucać

Właśnie z takim nastawieniem wychodzi nam naprzeciw firma Green Cell. Jest to polski producent baterii oraz wszelkich akcesoriów do urządzeń mobilnych, który przez ostatnie 8 lat uplasował się na wysokiej pozycji wśród marek elektroniki użytkowej. O czym warto wspomnieć, tylko w ubiegłym roku, Green Cell uratował aż 900 tysięcy komputerów na całym świecie, oferując swoim klientom wymianę zużytej baterii na nową. Jedną z inicjatyw firmy jest Zielony kierunek. Główne cele akcji to zachęcanie do recyklingu oraz walka z elektrośmieciami, a także edukacja klientów w temacie ekologii i próba inspiracji do dawania drugiego życia urządzeniom elektronicznym.

Co raz częściej słyszymy o globalnym ociepleniu, postępującej degradacji środowiska naturalnego, a także stale rosnącej ilości odpadów. Wyrzucanie zużytego sprzętu, w sytuacji kiedy wystarczyłaby jedynie wymiana jego elementów, potęguję postępowanie tego zjawiska. Są to problemy, na który mamy realny wpływ. Z tego właśnie powodu niezwykle ważne jest, aby uświadamiać jak największe grono konsumentów o tym, jak dużo mogą zrobić, aby zapobiec temu zjawisku. Pochwalić należy fakt, że firma z polskim kapitałem dokłada wszelkich starań, aby edukować społeczeństwo i minimalizować produkcję elektrośmieci.

Obecnie trwa już druga odsłona Zielonego kierunku, inicjatywy prowadzonej przez Green Cell i firmę North. We wrześniu dołączył do niej także sprzedawca laptopów poleasingowych Precio. Dzięki tej inicjatywie konsumenci mogą kupić baterie lub pełnoprawne komputery, a także części zamienne RTV/AGD w atrakcyjnej cenie i jednocześnie zadbać o środowisko naturalne naszej planety. Więcej na ten temat można znaleźć w dodatkowym materiale.

fot. Green Cell

fot. Green Cell

Używany nie znaczy gorszy

Kiedy kupujemy nowy sprzęt elektroniczny, raczej nie myślimy o tym, że kiedyś ulegnie awarii. Zazwyczaj, komputery służbowe służą nam przez kilkanaście-kilkadziesiąt miesięcy, a średni czas ich życia wynosi obecnie od 3 do 5 lat. Po tym okresie, kiedy ich wydajność znacząco spadnie, a z każdej strony będziemy zasypywani ofertami kupna nowego komputera, pojawia się myśl, żeby pozbyć się dotychczasowego urządzenia. Jest to jednak droga na skróty, która niestety niesie za sobą duże koszty - zarówno dla naszego budżetu, jak i środowiska.

W większości sytuacji, najczęściej wystarczy jedynie wymienić samą baterię lub kilka dodatkowych komponentów, abyśmy mogli znowu cieszyć się z pracy na naszym urządzeniu przez następne lata. Dowodem tego jest sam Green Cell, który co roku sprzedaje setki tysięcy baterii do laptopów. Liczba ta pokazuje, że informowanie o takiej możliwości, a przede wszystkim jej znaczącym wpływie na poprawę środowiska naturalnego, jak najbardziej działa. Polacy oraz obywatele innych krajów chętnie naprawiają urządzenia, do których się przyzwyczaili.

fot. Green Cell

fot. Green Cell

W dzisiejszych czasach jest to godna podziwu postawa. Nie tylko dlatego, że wymiana baterii w wielu modelach laptopów jest zazwyczaj dosyć prosta i tańsza od zakupu nowego urządzenia, ale przede wszystkim uzasadniona ekonomicznie i ekologicznie. Dzięki temu, znacząco ograniczamy produkcję kolejnych porcji elektrośmieci, jednocześnie ratując nasze środowisko.

Firma Green Cell bardzo mocno wierzy, że trend ten będzie się tylko umacniał. I nie tylko ona. Według analityków, globalny rynek używanych komputerów w ciągu najbliższych 10 lat osiągnie wartość 8 mld dolarów. Obecnie niemal cały świat podąża w kierunku odnawiania swoich laptopów i innych urządzeń elektronicznych, co pokazuje, że coraz więcej osób przekonuje się do idei "używany nie znaczy gorszy". Jest to uzasadnione działanie, ponieważ na przestrzeni ostatnich lat, wzrost wydajności komputerów osobistych znacząco zmalał. Kilkuletni laptop doposażony w dodatkową pamięć operacyjną, szybki dysk SSD oraz nowy akumulator jest tanim narzędziem do pracy, na którym możemy polegać.

Więcej na temat baterii, ich znaczenia w obecnym świecie oraz sposobach na danie naszym urządzeniom drugiego życia można znaleźć w poświęconym temu artykule.

fot. Green Cell

fot. Green Cell

Gospodarka cyrkularna

Polacy z każdym rokiem są coraz bardziej świadomi i wyedukowani w kwestii ekologii i ochrony środowiska. Jak wynika z badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, co trzeci z nas deklaruje naprawianie, powtórne wykorzystywanie lub wymienianie używanych rzeczy między sobą. Z takim podejściem zgadza się również Green Cell, który stara się na dobre wprowadzić strategię gospodarki cyrkularnej do naszego kraju. Jest to kolejna inicjatywa tej firmy, która ma na celu zminimalizowanie zużycia surowców i ilości wytwarzanych odpadów.

Jej powodzenie zależy jednak głównie od nas, czyli użytkowników sprzętu elektronicznego. Kupując nowe urządzenie, sami musimy być świadomi tego, jak ważne jest, aby starać się nadać mu drugie życie, kiedy pierwsze dobiegnie już końca. Właśnie dlatego, Green Cell postanowił wspierać gospodarkę cyrkularną poprzez ułatwienie dostępu do części zamiennych. Firma realizuje swój cel już od ośmiu lat, będąc przez ten czas polecanym i rzetelnym źródłem nowych baterii i akumulatorów. Jak sama podaje, jej marzeniem jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju, który nie będzie oznaczał zaspokajania naszych potrzeb kosztem przyszłych pokoleń i nie przyczyni się do niszczenia planety.

O tym, jak Green Cell udowadnia, że gospodarka cyrkularna może się udać, można przeczytać w wpisie na stronie firmy.

fot. Green Cell

fot. Green Cell

Eko-pudełka, czyli w zgodzie z naturą

Używanie sprzętów elektronicznych nie wyklucza bycia eko. To kolejna kwestia, którą Green Cell stara się na dobre zaszczepić w naszych umysłach. Co więcej, okazuje się, że firma wcale nie musiała robić w tym kierunku zbyt wiele. Podczas przeprowadzonej wśród klientów ankiety, 93,9% respondentów uważa, że firmy powinny angażować się w ochronę środowiska. Dodatkowo, aż 97% ankietowanych przyznaje, że zastosowanie pudełek wykonanych z ekologicznych materiałów będzie mieć pozytywny wpływ na naszą planetę.

Green Cell postanowił więc zastąpić eko-pudełkami dotychczasowe opakowania na baterie i zasilacze. Ekologiczne odpowiedniki zostały wykonane z kartonu, który jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska, w przeciwieństwie do plastiku. Warto również wspomnieć o znaczeniu używania akumulatorów zamiast jednorazowych paluszków, które po rozładowaniu nadają się wyłącznie do wyrzucenia. Z pewnością będzie to kolejny krok ku czystszemu środowisku.

Eko-pudełka to nowe podejście do jeszcze większego ograniczenia zanieczyszczenia środowiska. Więcej o tym projekcie można przeczytać we w dodatkowym materiale.

fot. Green Cell

fot. Green Cell

Baterie na każdą kieszeń

W ofercie Green Cell znajdują się tysiące modeli, odpowiednich dla różnych urządzeń. Jak podaje producent, wysokiej klasy baterie i ładowarki do laptopów Green Cell to efekt wielu lat doświadczenia w technologii li-ion. W ofercie znajdziemy standardowe modele baterii, a dla najbardziej wymagających, firma stworzyła specjalne akumulatory z serii PRO i ULTRA, które często przewyższają wydajnością te dołączane fabrycznie do laptopów.

Seria ULTRA to produkty wykorzystujące elitarnej klasy ogniwa Panasonic, które pozwalają osiągać nawet o 50% dłuższy czas pracy. Wśród nich znajdziemy modele pasujące do laptopów najpopularniejszych marek: Asus, Dell, HP, Samsung, Toshiba, Lenovo, Sony i Acer. Na ten moment, baterie oferują dwie dostępne pojemności - 27 modeli z ogniwami 6800 mAh i 19 z ogniwami 3400 mAh. Oferowane napięcie różni się w zależności od typu komputera do jakiego bateria jest przeznaczona, a jego spektrum mieści się w zakresie od 10,8 V do 15 V. Wszystkie baterie zostały wykonane w technologii li-ion.

fot. Green Cell

fot. Green Cell

Jednym z ważnych atutów baterii z serii ULTRA jest także ich cena. Za najtańszy model, przeznaczony do wybranych komputerów firmy Asus, zapłacimy zaledwie 154,96 zł. Natomiast najdroższy, dostępny w kwocie 319,95 zł, został wykonany z myślą o wybranych laptopach z serii Dell Latitude. Przystępne ceny, wydajność na poziomie przewyższającym dołączane fabrycznie akumulatory oraz przyjazne środowisku opakowanie sprawiają, że oferta firmy Green Cell jest warta każdej wydanej na nią złotówki.

Jeśli chcesz odświeżyć swojego laptopa i sprawić, aby jego wydajność była maksymalnie wysoka, koniecznie sprawdź baterie z serii ULTRA od Green Cell. Aktualna oferta znajduje się na stronie producenta.

fot. Green Cell

fot. Green Cell

Od importera do producenta

Na koniec warto wspomnieć o bardzo istotnym fakcie na temat samej firmy. Green Cell z początku był jedynie importerem baterii firm trzecich, który sprowadzał i sprzedawał je na terenie naszego kraju. Jednak z czasem, stał się on także producentem, a pod względem technologicznym wyszedł już daleko poza baterie. Na ten moment, firma skupia się głównie na inwestowaniu we własny design i innowacyjność. Kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy ma dział nad pracami badawczo-rozwojowymi (R&D), który jest odpowiedzialny za produkty autorskie. Laboratorium, w którym zespół Green Cell projektuje swoje produkty, znajduje się w Krakowie. Jak podaje firma, elektromobilność i niezależna energetyka to dla nich kluczowe kierunki rozwoju.

Pomimo początków z bateriami, oferta Green Cell bardzo się poszerzyła. Na ten moment, znajdziemy w niej także produkty związane z magazynowaniem energii i ładowaniem urządzeń, m.in. powerbanki, ładowarki, baterie, UPS-y oraz akcesoria do ładowania samochodów elektrycznych. Dynamiczny rozwój firmy nie pozostał niezauważony - według Financial Times, znalazła się ona w gronie 1000 najszybciej rozwijających się firm w Europie, a także w polskim rankingu Gazel Biznesu. Dodatkowym wyróżnieniem jest także miejsce w finale konkursu Dobry Wzór 2020, gdzie doceniono autorskie powerbanki PowerPlay 10 i PowerPlay Ultra o imponującej mocy 128 W i pojemności 26800 mAh.

Produkty Green Cell w najlepszych cenach kupisz bezpośrednio u producenta.

Bądź eko, wymień baterię

Jak widać, wymiana baterii i kilku podzespołów to nie tylko sposób na oszczędzenie pieniędzy, ale także działanie proekologiczne, które ogranicza produkcję elektrośmieci.

Dzięki skorzystaniu z usług Green Cell, nasz stary sprzęt zyskuje drugie życie, a my oszczędzamy pieniądze. Obecnie proces ten jest maksymalnie uproszczony, a ilość dostępnych baterii do wielu modeli komputerów tylko ułatwia nam całe zadanie. Dlatego, jeśli Twoje urządzenie przestanie działać tak samo jak kiedyś, zastanów się dwa razy, zanim postanowisz wymienić je na zupełnie nowy model.