Zielony komputer odnosi sukces

Everex Green gPC TC2502, czyli tani komputer klasy Desktop PC z zainstalowanym systemem, bazującym na dystrybucji Ubuntu, stał się hitem zaraz po premierze.

Green PC

Green PC

Green gPC TC2502 jest wyposażony w procesor VIA C7-D taktowany zegarem 1.5 GHz, 512 MB pamięci RAM, dysk 80 GB oraz nagrywarkę DVD-ROM/CD-RW. Za kartę graficzną służy zintegrowany układ VIA UniChrome Pro (do 64MB pamięci dzielonej). Ponadto jest to bardzo energooszczędna maszyna. Sam tylko procesor pobiera maksymalnie 20 W mocy. Everex w projekcie wykorzystał system operacyjny częściowo własnej produkcji o nazwie gOS Initial G. Częściowo, bowiem bazuje on na znanej dystrybucji Ubuntu Gutsy Gibbon. Ze względu na mało wydajne, jak na dzisiejsze czasy, komponenty komputera, środowisko Gnome zamieniono na Enlightenment E17. Cała jednostka centralna kosztuje zaledwie 200 USD.

Cały nakład zielonego komputera został wyprzedany już w pierwszych dwóch tygodniach po premierze. Dystrybutor Wal-Mart sprzedał ponad 10 tysięcy jednostek centralnych. Nie są to oczywiście liczby astronomiczne, lecz takiego zjawiska w przypadku niskobudżetowych komputerów z Linuksem nie spotyka się często, a klientów nadal przybywa. Więcej informacji można odnaleźć na stronie projektu Everex Green PC.