"Zielony" komputer potrzebuje mniej energii niż żarówka

Brytyjski producent, Akhter Computers skierował na rynek komputer pracujący z prędkością 3 GHz, przy zaledwie 44 W zapotrzebowaniu na energię - to mniej niż zużywa żarówka.

Maszyna Akhter Computers otrzymała certyfikat Energy Star 4.0. To pierwszy komputer w Europie, który może się pochwalić tym oznaczeniem. Energy Star 4.0 jest zestawem uaktualnionych norm dotyczących środowiska, które stosowane są w całej Unii Europejskiej.

Model LoCO2PC wyposażony jest w procesor Core 2 Duo taktowany zegarem 3 GHz, wykonanym w 65nm (Conroe) lub 45nm (Wolfdale) procesie technologicznym . Komputer posiada 250 GB dysk twardy oraz napęd optyczny umożliwiający nagrywanie płyt DVD. Wśród komponentów opcjonalnych wymienić warto moduł Wi-Fi w standardzie b/g. Uzupełnieniem całości jest 19-calowy monitor oraz głośniki stereofoniczne.

Komputer posiada zewnętrzny zasilacz, podobnie jak laptopy, a jego długość to zaledwie 85 mm. Zastosowanie zasilania poza obudową umożliwia zredukowanie ilości ciepła. Sprzęt przypomina gabarytami monitor, jest tylko nieco dłuższy.

Procesor chłodzony jest za pomocą zestawu wyposażonego w zestaw rurek cieplnych (heat pipe) bez wentylatora, co sprawia, że komputer jest bardzo cichy.

Komputer, który pochłania zaledwie 44 W energii elektrycznej przy pełnym obciążeniu został przygotowany zgodnie z zaleceniami Energy Star 4.0 dotyczącymi profilu konfiguracji 55 W. Płaski monitor potrzebuje do pracy 32 W energii.

Przedstawiciele firmy Akhter Computers przekonują, że wykorzystanie ich komputera może znacząco przyczynić się do obniżenia rachunków za energię elektryczną. W konsekwencji może to pozwolić na redukcję emisji dwutlenku węgla aż o 2-5 ton. Organizacje, które zdecydują się zakupić LoCO2PC mogą spodziewać się rachunków niższych nawet o 100 funtów w ciągu roku.

Ceny energooszczędnego komputera kształtują się na poziomie od 539 funtów (wersja podstawowa) do 639 funtów (wersja najbogatsza).

Akhter Computers to nie jedyna firma produkująca "zielone" komputery. Niedawno koncern Dell przedstawił mini-desktop Hybrid Studio, który zużywa o około 70 procent mniej energii niż typowy komputer - 65 W. Natomiast w Stanach Zjednoczonych firma Tangent wprowadziła na rynek model Evergreen 17, który potrzebuje zaledwie 24 W energii - to około 72 % mniej, niż według założeń Energy Star 4.0.


Zobacz również