Zip pojemniejszy od CD

Znana z produkcji nośników optycznych oraz twardych dysków firma Iomega wprowadza na rynek nośniki Zip o pojemności 750 MB.

Pierwsze dyski Zip, zaprezentowano kilka lat temu, od razu zdobyły ogromną popularność – głównie za sprawą zawrotnej jak na tamte czasy pojemności (100 MB) oraz łatwości użytkowania (z dysków Zip korzysta się tak, jak z dyskietek). Od tego momentu wiele się jednak zmieniło – wśród użytkowników upowszechniły się już nagrywarki CD oraz DVD, które są znacznie tańsze w eksploatacji niż Zipy.

"Rzeczywiście, do nagrywania zdjęć czy filmów płyty CD są najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak chodzi o wykonywanie kopii zapasowych ważnych danych – tutaj Zip jest bezkonkurencyjny" tłumaczy Tim Dammon, product manager z Iomega Corp.

Jak do tej pory Iomega sprzedała na całym świecie ponad 48 mln napędów i ok. 300 mln dysków Zip. Wraz z nowymi nośnikami, firma wprowadza na rynek odpowiedni napęd - Iomega Zip 750 MB. Urządzenie kosztuje ok. 180 USD (wersja dla Maców jest droższa o 20 USD). Z komputerem napęd komunikuje się za pośrednictwem złącza USB 2.0 lub FireWire. Pojedynczy dysk o pojemności 750 MB kosztować będzie 12,5 USD.