Zjazd fanów Gwiezdnych Wojen - moc była w Bydgoszczy

StarForce 2010, jeden z największych konwentów Star Wars w Europie, zakończony. Niedzielne spotkanie fanów w podtoruńskim Grabowcu (nota bene: przy ul. Obi-Wana Kenobiego) uwieńczyło trzydniowe gwiezdnowojenne święto. W sobotniej części głównej uczestniczył m.in. odtwórca roli Dartha Vadera z "Imperium kontratakuje" - David Prowse.

Zobacz galerię:

StarForce 2010

Okazją do zaproszenia Prowse'a była trzydziesta rocznica drugiej części sagi Georga Lucasa: "Imperium kontratakuje". Impreza była jednak tak bogata, że coś dla siebie znaleźć mógł sympatyk któregokolwiek filmu, komiksu czy książki związanej ze Star Wars. W imprezie wzięło też udział mnóstwo dzieci poprzebieranych za Lorda Vadera, Obi-Wana Kenobiego, Księżniczkę Amidalę czy Jar Jar Binksa.

Najwięksi fani Gwiezdnych Wojen spotkali się już w piątek w bydgoskim pubie Eljazz, którego właściciele przygotowali dla fanów godzinny koncert złożony z utworów z sagi Star Wars.

Zobacz również:

  • Star Wars Knights of the Old Republic Remake trafi na PS5. Zobacz zwiastun

Prawdziwa zabawa zaczęła się jednak w sobotę o 11:00, gdy tysiące fanów, turystów i mieszkańców Bydgoszczy wyruszyło na przemarsz legionów ulicami miasta. Trasa wiodła spod Opery Novej w stronę Starego Rynku, a w paradzie uczestniczył m.in. prezydent Bydgoszczy - Konstanty Dombrowicz.

Co było dalej? Zobaczycie w naszej galerii Starforce 2010, ale w wielkim skrócie: działo się! Po uroczystym otwarciu zlotu, podczas którego David Prowse przedstawiał różne postaci z sagi, na Wyspie Młyńskiej rozpoczęły się zabawy legionowe. W tym samym czasie w Operze, która stała się na ten czas Centrum Galaktyki, zaczynały się już spotkania, konkursy i prezentacje.

Choć organizacja zjazdu była dość sprawna, na wejście do Centrum trzeba było czekać nawet godzinę. Wychodzący twierdzili, że warto, bo można sporo zobaczyć i porozmawiać z osobami związanymi ze Star Wars (m.in. z Anną Hikiert - tłumaczem książek z wszechświata Gwiezdnych wojen, Tomaszem Bednarkiem - głosem Anakina Skywalkera w Nowej trylogii i Stanisławem Mąderkiem - reżyserem filmu Gwiazdy w czerni).

Świetna była też prezentacja robotów, którą prowadził dr inż. Mścisław Śrutek z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Sterowany z komputera Darth Vader robił na zwiedzających niesamowite wrażenie. A przy biurku dr. Śrutka można było obejrzeć i zapytać o działanie kilku innych maszynek wykonanych przez pasjonatów z koła robotyki UTP.

Dla dzieci organizatorzy przygotowali min. szkolenie Star Wars z nagrodami dla wszystkich adeptów, konkurs plastyczny i grę role-playing, w której młodzi agenci Imperium otrzymywali różne zadania do wykonania.

Dla starszych przeprowadzono wiele prelekcji i prezentacji, dzięki którym można było dowiedzieć się czegoś o świecie Gwiezdnych Wojen. Ciekawe było m.in. przedstawienie Mandalorii przez Krzysztofa Rewaka - założyciela legnickiego fanklubu Star Wars. Oczywiście, cały czas dostępna była wystawa. Niektóre z eksponatów znajdziesz w galerii.

Najważniejszym punktem programu był oczywiście panel dyskusyjnym z honorowym gościem StarForce - Davidem Prowsem. Sala była pełna, a odtwórca roli Vadera zaczął swoje wystąpienie od wykonania tytułowego utworu Star Wars z własnym tekstem. Żartobliwym, dodajmy! I by nie spalić, zapraszamy Was do wysłuchania na własne uszy.

Ci, którzy nie załapali się na konferencję, mogli śledzić ją na ekranach rozlokowanych po całej operze oraz w TVP Bydgoszcz, która prowadziła transmisję tego spotkania. Bydgoski fanklub Star Wars zapowiada już StarForce 2011, choć nie jest jeszcze pewne, gdzie i kiedy odbędzie się ta impreza.

Cały panel dyskusyjny można zobaczyć tutaj:

Spotkanie z Davidem Prowsem cz. 1

Spotkanie z Davidem Prowsem cz. 2