Zjednoczony Linux po raz pierwszy

Podczas Comdeksu w pełnej krasie zaprezentuje sie UnitedLinux, czyli koalicja czterech dużych koncernów zajmujących się oferowaniem produktów na tę platformę. Zaprezentowana zostanie pierwsza komercyjna wersja pakietu UnitedLinux 1.0 stworzonego przez firmy Conectiva, SuSE, Turbolinux i SCO (poprzednio Caldera).

SCO pokaże Linux Server 4.0, serwerową wersję systemu operacyjnego bazującą właśnie na UnitedLinux 1.0.

Ciekawa jest sama idea powstawania produktów w ramach grupy. Firmy zadecydowały, że niezależnie przygotują własne edycje aplikacji serwerowych, które oparte będą na tym samym jądrze. W ten sposób mają powstać ciekawe produkty o unikatowych cechach, bez powielania rozwiązań konkurentów. Od udostępnienia wersji beta oprogramowania United Linux (odbyło się to 23 września br.) użytkownicy pobrali go w ilości ponad 15 tys. kopii.

Ważną informacją jest to, że UnitedLinux w wersji 1.0 będzie kompatybilny z LSB czyli Linux Standards Base – zbiorem wymogów technicznych określonych przez Free Software Group.

Najciekawsze jest jednak to, że firmy zapowiedziały opracowanie systemu operacyjnego, który będzie bez problemu współpracował z aplikacjami .

Więcej informacji z targów Comdex:

http://www.pcworld.pl/comdex