Złącze VGA ustępuje miejsca DisplayPort

Kilka wiodących firm z branży komputerowej podpisało oświadczenie, w myśl którego wsparcie złącza VGA zostanie niebawem zakończone. Miejsce starego złącza zajmą nowoczesne DisplayPort oraz HDMI, które oferują większe możliwości wyświetlania obrazu.

Intel, AMD, Dell, Lenovo, Samsung Electronics LCD Business oraz LG Display zapowiedziały plany szybszego wprowadzenia na szeroką skalę nowoczesnych złącz do transmisji sygnałów między urządzeniami elektronicznymi.

Nie będą już wspierane popularne złącza VGA oraz LVDS. Wsparcie tego ostatniego zakończy się w 2013, a wsparcie dla VGA potrwa do 2015 r.

W ich miejsce promowane będą DisplayPort oraz HDMI. Stare złącze VGA nie nadąża za rozwojem technologicznym i nie nadaje się do przesyłu dużych ilości danych niezbędnych do wyświetlania obrazu 3D lub high definition, czy też łączenia kilku wyświetlaczy w celu uzyskania większej przestrzeni roboczej.

Nie łatwo jest usunąć przestarzałą technologię, która jest tak powszechnie używana. Jednak wspólne plany tak wielu kluczowych producentów i ich oświadczenie o zaprzestaniu wsparcia VGA praktycznie gwarantuje ostateczne wycofanie tego złącza.

Już od jakiegoś czasu pojawiają się na rynku urządzenia stosujące DisplayPort i HDMI. AMD wykorzystuje technologię DisplayPort przy kartach graficznych. Samsung i LG również posiadają różne ekrany używające tego złącza.

Teraz możemy spodziewać się większej ilości produktów stawiających na DisplayPort i HDMI, co doprowadzi do stopniowego wyparcia złącz VGA.