Złamać iPhone'a!

Kiedy na początku roku Steve Jobs prezentował nowy gadżet firmy Apple, w Internecie zahuczało. Wielu nie mogło się doczekać premiery, a w miarę pojawiania się kolejnych szczegółów dotyczących telefonu i jego dostępności coraz więcej hakerów zacierało ręce i czekało tylko, aż będzie można rozpocząć... łamanie iPhone'a. Minęło kilka miesięcy, a telefonu Apple'a już można używać w dowolnej sieci komórkowej na świecie.


Kiedy na początku roku Steve Jobs prezentował nowy gadżet firmy Apple, w Internecie zahuczało. Wielu nie mogło się doczekać premiery, a w miarę pojawiania się kolejnych szczegółów dotyczących telefonu i jego dostępności coraz więcej hakerów zacierało ręce i czekało tylko, aż będzie można rozpocząć... łamanie iPhone'a. Minęło kilka miesięcy, a telefonu Apple'a już można używać w dowolnej sieci komórkowej na świecie.

Przepis na aktywację bez AT&T

Przepis Johansena na iPhone'a bez AT&T to:

  • Magic iTunes 7.3.0.54 numbers
  • Offset 2048912: 33C0C3
  • Offset 257074: 28
  • Offset 257013: 33C9B1
  • Dodaj 127.0.0.1 albert.apple.com do c:\windows\system32\drivers\etc\hosts

Warto zaznaczyć, że aparat od początku był drogi - 499 dolarów za model 4 GB i 599 za 8 GB to niemało, nawet dla Amerykanów. Obecnie firma obniżyła cenę droższego iPhone'a o 200 dolarów i wycofała z produkcji model o mniejszej pojemności. Nie należy też zapominać o umowie podpisywanej z operatorem AT&T na okres dwóch lat. Najtańszy abonament to wydatek sześćdziesięciu dolarów miesięcznie, co daje niebagatelną sumę prawie półtora tysiąca dolarów w okresie obowiązywania umowy.

Złamać iPhone'a!

Zestawienie telefonów multimedialnych

Nie obyło się, oczywiście, bez zgrzytów: na kilka dni przed premierą producent udostępnił nową wersję programu iTunes do aktywacji urządzenia. Bez niej jest bezużyteczne i chodzi nie tylko o możliwość nawiązywania i odbierania połączeń telefonicznych czy przesyłania danych i SMS-ów, ale na przykład o odtwarzanie MP3. Niewielkie grono świeżo upieczonych posiadaczy mobilnego gadżetu z Cuppertino narzekało początkowo na problemy właśnie z aktywacją.

Nie tylko na rynku amerykańskim, ale także na całym świecie jest wielu, którzy chcieliby mieć nowe cacko Steve'a Jobsa, lecz albo nie zamierzają wiązać się umową z AT&T, albo nie mogą, bo nie mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Właśnie dla nich od chwili, kiedy iPhone ujrzał światło dzienne, rzesze hakerów zaczęły rozkładać go na czynniki pierwsze i szukać możliwości zdjęcia blokad uniemożliwiających korzystanie z telefonu w innych sieciach. Pierwsze sukcesy pojawiły się bardzo szybko.

iPhone oficjalnie w Polsce?

Na razie nie wiadomo, kiedy telefon Apple'a będzie dostępny w Polsce - żaden z działających w naszym kraju operatorów nie zapowiedział oficjalnie wprowadzenia tego urządzenia. Od przedstawicieli Play dowiedzieliśmy się, że firma sprawdza już perspektywy iPhone'a na polskim rynku: Intensywnie go obecnie testujemy. Powstrzymuje nas tylko to, że obecna wersja iPhone'a nie pracuje w częstotliwości 3G. Paradoksalnie byłby to najmniej multimedialny telefon w naszej ofercie - powiedział nam Marcin Gruszka, rzecznik Play. Urządzenie też, być może, zaoferują inni operatorzy, m.in. Orange, jednak konkretne deklaracje na razie nie padły.

DVD Jon - pierwsze koty za płoty

DVD Jon, słynny haker, znany między innymi z łamania kolejnych zabezpieczeń DRM w iTunes, bardzo szybko znalazł sposób na aktywację nowego telefonu bez wiązania się umową z AT&T. Należy zaznaczyć, że aktywacja iPhone'a nie oznacza możliwości włożenia do telefonu dowolnej karty SIM i korzystania z niego w dowolnej sieci. Pomyślne aktywowanie telefonu zamienia go za to w panoramicznego iPoda z obsługą bezprzewodowej sieci Wi-Fi.

Złamać iPhone'a!

iPhone nie jest rewolucyjnym rozwiązaniem technicznym, ale trzeba przyznać, że jego wygląd robi wrażenie.

Haker rozgryzł sposób komunikowania się programu iTunes z serwerem firmy Apple, który jest odpowiedzialny za ten proces. Do "alternatywnej" aktywacji udostępnił aplikację podszywającą się pod serwer aktywujący telefony oraz instrukcję, w jaki sposób odpowiednio zmodyfikować iTunes. Instrukcję, podaną w niejawny sposób, można znaleźć w blogu autora rozwiązania (nanocr.eu/2007/07/03/iphone-without-att). Wystarczy jednak tylko trochę poszperać w Internecie, zaopatrzyć się w ogólnodostępne narzędzia i mieć minimum hakerskiej wiedzy, aby pomyślnie przeprowadzić aktywację iPhone'a.

Oczywiście iPhone bez telefonu to nic innego, jak trochę nowszy iPod Touch z obsługą sieci Wi-Fi i prawdopodobnie strata pieniędzy, ale hakerzy pracowali dalej.

iPhone bez blokad

W niecałe trzy miesiące po premierze telefonu użytkownicy mają do dyspozycji bezpłatne rozwiązanie, łamiące programowo producenckie zabezpieczenia i pozwalające korzystać z aparatu w sieciach innych operatorów niż AT&T. Na jednym z większych forów internetowych (http://hackint0sh.org/forum/forumdisplay.php?f=123 ) poświęconych telefonowi z Cuppertino można prześledzić historię "łamania iPhone'a". Pierwszym krokiem było opisane wyżej obejście procesu aktywacji, potem uzyskanie możliwości zapisu oraz dostęp do systemu operacyjnego, a w międzyczasie opracowanie odpowiednich narzędzi otwierających dostęp do urządzenia. Wreszcie udało się także zainstalować w nim własne aplikacje. Potem zaczęły się pojawiać informacje o iPhone'ach pracujących w innych sieciach komórkowych.

Pierwsze sukcesy były możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych kart SilverCard, zwanych także SuperSIM. Jednak przeprowadzenie takiej operacji wymagało użycia specjalistycznego oprogramowania i sprzętu, m.in. programatora kart. Potem siedemnastolatek George Hotz, ukrywający się pod pseudonimem Geohot, zaprezentował kolejny sposób, jednak również skomplikowany. Wymaga nie tylko rozmontowania telefonu, ale także jeszcze głębszej ingerencji w urządzenie, choć bez stosowania modyfikowanych kart SIM. W swoim blogu (iphonejtag.blogspot.com) krok po kroku opisuje, jak dzięki bezpośredniemu dostępowi do urządzenia udało mu się zmodyfikować oprogramowanie telefonu tak, żeby akceptowało kartę SIM od dowolnego operatora komórkowego. Użył do tego narzędzi ogólnie dostępnych w Internecie.

Apple walczy z hakowaniem iPhone'a

Pod koniec września Apple udostępniło aktualizację oprogramowania swojego smartfona, oznaczoną numerem 1.1.1. Zgodnie z zapowiedziami producenta Software Update Version 1.1.1 wpro-wadza kilkanaście usprawnień i poprawek, ale zarazem uniemożliwia korzystanie z urządzeń "zhakowanych".

Aktualizacja oprogramowania jest dobrowolna, jednak właściciele złamanych iPhone'ów nie powinni się na to decydować. Po zaktualizowaniu firmware'u wszystkie funkcje zhakowanego iPhone'a ulegają bowiem blokadzie. Działa tylko wirtualny suwak umożliwiający wykonanie tzw. emergency call. Informacja Włóż odblokowaną i ważną kartę SIM, aby aktywować iPhone'a pojawia się na wyświetlaczu urządzenia oraz w programie iTunes na komputerze.

Niedługo po tym sukcesie pojawiły się informacje o pierwszym w pełni programowym rozwiązaniu, za które jednak serwis iphoneSimFree (http://www.iphonesimfree.com ) kazał sobie sporo płacić. Wystarczyło poczekać kilka dni i pojawiło się także rozwiązanie bezpłatne. Jego skuteczność została już potwierdzona przez szerokie grono użytkowników, którzy mogą teraz korzystać z usług dowolnego operatora.

Złamać iPhone'a!

Kultowe klocki dostępne są na każdej platformie systemowej. iPhone nie jest wyjątkiem.

Obecnie każdy posiadacz iPhone'a może próbować zdjąć jego zabezpieczenia. Cały proces jest programowy, ale wymaga trochę wiedzy, umiejętności i w miarę biegłej obsługi komputera. Dokładną instrukcję można znaleźć między innymi w serwisie Unlock.no (http://iphone.unlock.no ). Są tam również linki do potrzebnych narzędzi i opis rozwiązywania najczęstszych problemów.

Nie wiadomo jeszcze, jak zareaguje na to producent i czy kolejne wersje oprogramowania firmy Apple będą blokować telefon, ale prawdopodobnie tak. Obecnie, jeżeli aparat ze zdjętym simlockiem i wersją oprogramowania 1.01 zostanie zaktualizowany do najnowszej wersji 1.02, blokady będą odtworzone. Należy domniemywać, że każda aktualizacja firmware'u będzie wymagała powtórnego zdjęcia zabezpieczeń.

Również w naszym kraju rośnie liczba szczęśliwych posiadaczy "komórkowego iPoda". W serwisie Apple Blog (http://appleblog.pl/odblokowywanie-iphoneinstrukcja-po-polsku ) można znaleźć dokładną instrukcję, jak uruchomić telefon w rodzimych sieciach komórkowych.

iPhone nie tylko w Stanach Zjednoczonych

Firma Apple podpisała porozumienia z trzema operatorami telefonii komórkowej w Europie, którzy będą dystrybuować jego telefon na starym kontynencie. Wśród przyszłych oficjalnych sprzedawców znaleźli się niemiecki operator T-Mobile, francuski Orange oraz angielski O2.

T-Mobile zamierza sprzedawać iPhone'a w Niemczech, Chorwacji i na Węgrzech, więc może polski Orange też będzie miał możliwość sprzedaży telefonów w naszym kraju. Jeżeli jednak wierzyć wcześniejszym zapowiedziom firmy z Cuppertino, jesienią bieżącego roku iPhone nie zawita do Polski - firma deklarowała wcześniej, że nastąpi to dopiero w przyszłym roku.