Złamałeś system iPhone'a? Wystrzegaj się jak ognia aktualizacji iOS 6.1.3!

Na początku lutego udostępniony został właścicielom "jabłkowych" gadżetów iOS 6.x Jailbreak (Evasi0n). Jak się okazuje, wiele wskazuje na to, że wraz z aktualizacją iOS 6.1.3 mechanizm łamiący zabezpieczenia systemu Apple może zostać zablokowany.

Przypomnijmy: Jailbreak to złamanie zabezpieczeń mobilnego systemu Apple, dzięki któremu możliwe jest instalowanie aplikacji firm trzecich mających problem z przejściem weryfikacji. Amerykańska firma ostrzega jednak, że jeżeli eksperci w jej sklepie wykryją ślady jailbreaku na sprzęcie klienta, mogą odmówić jego naprawy.

Pod koniec stycznia, po zaskakującym wydaniu finalnej wersji mobilnego systemu operacyjnego iOS 6.1, grupa hakerów evad3rs ucieszyła amatorów łamania iOS zapowiadając opracowanie narzędzia iOS 6.x Jailbreak (Evasi0n). Z niewielkim opóźnieniem udostępniła je pozwalając wszystkim chętnym na usprawnienie iPhone'ów, iPodów touch, iPadów i iPadów mini pracujących pod kontrolą systemów iOS 6.0 - 6.1.2.

Pracujący nad tym rozwiązaniem David Wang podzielił się jednak właśnie niepokojącą informacją. Wraz z wydaniem bety aktualizacji iOS 6.1.3 odkrył on bowiem, że posiada ona patch usuwający jedną z pięciu luk wykorzystywanych przez Evasi0n.

"Jeżeli jedna z tych luk nie działa, Evasi0n też nie działa. Możemy ją zastąpić inną luką, lecz Apple prawdopodobnie załata większość, jeżeli nie wszystkie błędy, które wykorzystaliśmy, gdy wyjdzie aktualizacja 6.1.3" - tłumaczy David Wang w wywiadzie udzielonym Forbes.

Oznacza to więc, że użytkownicy złamanych gadżetów Apple powinni raczej trzymać się z dala od następnej aktualizacji iOS licząc na to, że twórcy Evasi0n znajdą sposób na odparcie ataku na ich "wolność".

Jeżeli chcesz skorzystać z Evasi0n zajrzyj tutaj.