Złamali zabezpieczenia smartfonu G1

Grupie pomysłowych programistów udało się obejść restrykcje obowiązujące w systemie Google Android, pod którego kontrolą działa smartfon G1. Dzięki temu uzyskali oni dostęp do danych niedostępnych dla użytkownika, jak również możliwość instalacji nieprzewidzianego przez twórców urządzenia oprogramowania.

Obecnie w urządzeniu można instalować jedynie aplikacje napisane w Javie, co zamyka dostęp do tej platformy pozycji stworzonych za pomocą np. języka C++. Szczegóły dotyczące "złamania" G1 znalazły się na forach internetowym xda-developers oraz android-dls.com.

Autorzy ostrzegają jednak, że opublikowane tam instrukcje przeznaczone są dla zaawansowanych użytkowników, a nieumiejętne ich zastosowanie może zakończyć się zablokowaniem urządzenia. Przedstawiciele Google poinformowali, iż włamanie do Androida było możliwe dzięki pewnemu błędowi w tym systemie. Stosowna łatka została już przygotowana i trwają już prace mające na celu umożliwienie przeprowadzenia aktualizacji OS-a w smartfonie.

G1 to urządzenie produkowane przez tajwańską spółkę HTC, a pierwszym operatorem telekomunikacyjnym, w którego ofercie urządzenie się znalazło, jest T-Mobile.


Zobacz również