Złamane telefony

Dwa telefony, które nie tylko dobrze wyglądają, ale i ze względu na funkcjonalność należą do ścisłej czołówki.


Dwa telefony, które nie tylko dobrze wyglądają, ale i ze względu na funkcjonalność należą do ścisłej czołówki.

Telefony Motoroli znane są już od dawna i cieszą się powszechnym zainteresowaniem (drugie miejsce na świecie pod względem liczby sprzedanych aparatów). Samsung na rynku komórek działa już od pewnego czasu, ale nie jest z nim kojarzony w Europie. Oto porównanie Motoroli V66 i Samsunga Q200, najnowszych produktów obu firm.

Wygląd

Bez wątpienia oba aparaty są ładne, przyciągają wzrok niewielkimi rozmiarami oraz ciekawą stylistyką. Samsung jest niezwykle podobny do modelu A300, Motorola V66 to z kolei następczyni równie atrakcyjnej V50. Zarówno V66, jak i Q200 to tzw. łamane komórki, czyli składające się na pół (w jednej części umieszczono klawiaturę, a w drugiej znajduje się wyświetlacz). Po otwarciu telefonów ciekawiej prezentuje się Samsung, którego podświetlenie oraz układ klawiszy każą myśleć o trzeciej generacji telefonii.

Motorola wypada w takim porównaniu bardziej blado, umożliwia natomiast drobną zmianę wyglądu - dokupienie klapki w innym kolorze, zasłaniającej kartę SIM. Ponadto połączenia przychodzące może sygnalizować różnymi kolorami podświetlacza, w zależności od osoby, która dzwoni.

Łatwiejsze w obsłudze jest menu Samsunga, choć i w nim nie uniknięto błędów, takich jak utrudnienia związane z dodaniem kolejnej notatki do określonego dnia. Q200 wyposażono w duży wyświetlacz o bardzo dobrych parametrach technicznych (rozdzielczość 128x128 pikseli, cztery odcienie szarości) oraz w niezwykle wygodną klawiaturę (spore i bardzo poręczne klawisze). Osiągnięto to kosztem wymiarów i Samsung jest o 4 mm dłuższy oraz o 2 mm grubszy od Motoroli. Ma również dodatkowy wyświetlacz umieszczony po zewnętrznej stronie, dzięki czemu, nawet gdy jest złożony, można się dowiedzieć, kto dzwoni (podobne rozwiązanie zastosowano w Motoroli V60, ale w V66 już nie).

Funkcjonalność

Pakietowa transmisja danych GPRS powoli staje się standardem w nowych telefonach komórkowych. Oba opisywane aparaty obsługują GPRS, i to bardzo sprawnie. Podczas redakcyjnych testów obie komórki ściągały pliki z prędkością 5 KB/s dzięki obsłudze czterech kanałów do downlinku i jednego do uplinku. Konkurencyjnym telefonom, np. Siemensa, Ericssona czy Nokii, nie udało się uzyskać tak dobrych wyników.

Podstawowe funkcje, takie jak WAP, powiększona książka telefoniczna (o 250 wpisów w Q200 i aż 500 w V66) czy kalendarz menedżerski w obu telefonach, nie zostały pominięte. Są prezentowane czytelniej w Q200 dzięki wspomnianym już dużym rozmiarom wyświetlacza. Na w kalendarzu w telefonie Samsunga możesz obejrzeć podgląd całego miesiąca, z zaznaczonymi zajętymi dniami. Prezentowany jest bardzo przejrzyście, bo ekran w takim przypadku dzieli się na dwie części: w górnej widnieją daty, natomiast w dolnej wyświetlane są notatki zapisane na wybrany dzień.

Motorola oferuje funkcje, o których Samsung od jakiegoś czasu zapomina, a mianowicie wybieranie głosowe i dyktafon. Są mniej przydatne osobom szukającym prostego aparatu, ale dla klientów wymagających (do których adresowana jest zarówno Motorola, jak i Samsung) okazują się bardzo użyteczne.

V66 i Q200 nie pozwalają na sprawdzanie poczty elektronicznej, nie znajdziesz w nich również takich dodatków, jak radio czy odtwarzacz MP3.

Niestety, obu telefonów nie wyposażono w port IrDA, nie mówiąc już o Bluetooth, zatem z palmtopem trzeba się łączyć przy użyciu specjalnego kabla. Ogranicza to również możliwość wymiany danych pomiędzy dwoma telefonami komórkowymi.

Trudna decyzja

Trudno wybrać lepszego w tym porównaniu, wszystko, jak to często bywa, zależy od Twoich wymagań. Osoby, którym niezbędny jest dyktafon (choćby 3-minutowy) wybiorą Motorolę, każdy kto ceni czytelny (i zdublowany) wyświetlacz oraz wygodne klawisze, wybierze Samsunga. Kto nie chce iść na kompromis, powinien poczekać na Motorolę V60, która trafi do sklepów już wkrótce.

Motorola V66

Wys./szer./grub. (mm) 84/44/21

Waga 79 g

Cena 2400 zł

Informacje Motorola

tel. (22) 6060112

www.motorola.pl

Samsung Q200

Wys./szer./grub. (mm) 85/48/23

Waga 90 g

Cena nieustalona

Informacje Samsung

tel. (22) 6084400

www.samsung.pl