Złapany w sieć

Pojawia się coraz więcej internetowych serwisów poświęconych filmom i sprzętowi DVD. Informacje w nich zamieszczone rzadko jednak znacząco różnią się od siebie, a przeciętny użytkownik sieci i tak na co dzień wybierze nie więcej niż jeden ulubiony.


Pojawia się coraz więcej internetowych serwisów poświęconych filmom i sprzętowi DVD. Informacje w nich zamieszczone rzadko jednak znacząco różnią się od siebie, a przeciętny użytkownik sieci i tak na co dzień wybierze nie więcej niż jeden ulubiony.

DVD Shrine

http://www.dvdshrine.com/

Jak sama nazwa wskazuje, znajdujemy się w świątyni DVD, której twórcy uważają się niejako za kapłanów tego formatu. Nic więc dziwnego, że nawet kontakt z czytelnikami odbywa się na zasadzie modlitwy, a każdy list do autorów strony zaczyna się od: "Dear DVD God".

Strona główna podzielona jest na trzy kolumny. W środkowej ciągnie się długi pasek wiadomości ze wszystkich kategorii, nie brakuje również przemyśleń autorów na dręczące ich tematy. Obie boczne kolumny doprowadzą nas do różnych części, skrywających między innymi: archiwa wiadomości, recenzje, filmy i adaptacje w realizacji, kilka tematycznych grup dyskusyjnych oraz charakterystyki kilkunastu tzw. jaj wielkanocnych. W sekcji opisów sprzętu znajdziemy tak ciekawe urządzenia, jak półka na płyty, uniwersalny pilot dotykowy czy zestaw głośników obsługujący formaty cyfrowe ew. AC-3 i DTS.

DVD Angle

http://www.dvdangle.com/

Potężny serwis redagowany przez zespół złożony z 22 osób (w tym 1 programista, 1 grafik i aż 15 recenzentów). Na jego stronach możemy znaleźć zarówno żelazne pozycje, takie jak zapowiedzi, recenzje nowości, wieści wyszperane w sieci, jak i wiadomości nietypowe: przypomnienia staroci wartych obejrzenia czy serwis dotyczący horrorów (z rankingiem najlepszych 10 pozycji lat 80.).

W galerii odnośników znajdują się linki do producentów filmowych, innych serwisów o DVD (pogrupowanych regionalnie), sklepów internetowych ze sprzętem i płytami. Dla chętnych rozmów z innymi fanami kina domowego widnieją adresy forów i grup dyskusyjnych, a także możliwość zgłoszenia propozycji czy wyrażenia potrzeb na liście internetowych petycji. Dość skromny dział technikaliów i indeks słów związanych z DVD.

DVD'Mension

http://dvd.ins.pl/

Serwis składa się z dwóch części, pierwsza ładuje się jako domyślna i przedstawia dwie kolumny okładek nowości DVD oraz ich opisy, między nimi zaś umieszczone są wiadomości. W części magazynowej po lewej stronie mamy już pełne teksty wiadomości, a po prawej - odnośniki do niezbędnych pozycji dla każdego szanującego się serwisu DVD.

Są tu zapowiedzi na najbliższy okres, recenzje filmów już wydanych, wyniki sond przeprowadzanych wśród odwiedzających stronę (np. DTS czy DD 5.1, lektor vs dubbing) czy też opis płyt testowych do sprzętu DVD.

Strona wyróżnia się bardzo ładną i czytelną grafiką, choć na dokładne obejrzenie wystarczy około 20 minut, co nie najlepiej świadczy o jej bogactwie. Wyjaśnieniem może być fakt, że autorami są dwie osoby, co w porównaniu z zamorskimi serwisami godne jest podziwu.

DVD Times

http://www.dvdtimes.co.uk/

Serwis, o świeżo zmienionym designie, jest prowadzony przez człowieka o swojskim nazwisku Colin Polonowski. Oprócz standardowego zestawu zapowiedzi i recenzji płyt DVD możemy wreszcie poczytać solidną porcję opisów sprzętu, których autorami są również czytelnicy. A i dział technicznych nowości jest całkiem spory, choć ostatnio przeważają tematy związane z Sony Playstation 2. Baza danych (format obrazu, dystrybutor, napisy, dźwięk, dodatki, wycięte sceny) o płytach ze wszystkich regionów jest także dostępna z podziałem na regiony.

Odnośniki do sześciu FAQ-ów, czyli stron z najczęściej zadawanymi przez czytelników pytaniami (i odpowiedziami), w których znajdują się wyjaśnienia prawie wszystkich wątpliwości, linki do 9 różnych forów.