Złośliwa bestia


Pokaż mi menu

<font color="#FF0000">Złośliwość Office 2000 i Office XP z uporem chowają te pozycje menu, które nie były przez moment wykorzystywane. Zdaniem Microsoftu, to dodatkowa funkcja. Naszym zdaniem, to po prostu przypadłość. Warto widzieć wszystkie pozycje w menu - bez czekania i dodatkowego klikania.

<font color="#008000">Porada Menu domyślne ustawione jest we wszystkich aplikacjach pakietu Office; jeśli zmienisz to ustawienie w jednej aplikacji Office, zmiana będzie obowiązywać we wszystkich pozostałych. W Wordzie kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce na pasku z ikonami, wybierz Dostosuj | Opcje i zaznacz Zawsze pokazuj pełne menu.

Zagmatwane ustawienia ClearType

<font color="#FF0000">Złośliwość Oto coś naprawdę irytującego: uaktualniłeś system do Windows XP, kupiłeś świetny monitor LCD i oczekiwałeś, że zobaczysz ostre, wyraźne czcionki. Niestety, nic z tego. Windows XP zignorowało zupełnie sprzęt i zmusiło Cię, byś własnoręcznie odszukał właściwe ustawienia wyświetlacza.

<font color="#008000">Porada Jeśli Windows XP sobie nie poradzi, wówczas musisz sam zakasać rękawy. Kliknij prawym przyciskiem myszy gdziekolwiek na pulpicie, wybierz Właściwości | Wygląd i kliknij przycisk Efekty. Upewnij się, że opcja Użyj następującej metody wygładzania krawędzi czcionek ekranowych jest włączona, po czym z rozwijanej listy wybierz ăClearTypeÓ. (Ta sztuczka doskonale nadaje się również do notebooków.) Gdybyś chciał dalej eksperymentować z ustawieniami ClearType, wypróbuj darmowy program ClearTweak.

Kolejna instalacja

<font color="#FF0000">Złośliwość Kiedy ściągasz program lub uaktualnienie, ostatnia rzecz, o jakiej marzysz, to plik o nazwie ăsetup.exeÓ lub ăinstallÓ. Ponieważ nie zawsze instaluje się programy od razu, potem trudno zorientować się w gąszczu plików o podobnych lub identycznych nazwach.

<font color="#008000">Porada Zapisz plik pod nazwą inną niż oryginalna, wybierając Zapisz jako przed pobraniem pliku. Podaj właściwą nazwę programu i jego wersję.

Zmiana wielkości obrazków na sposób IE6

<font color="#FF0000">Złośliwość Internet Explorer 6 w specyficzny sposób traktuje obrazki duże lub o nietypowych rozmiarach. Przeskalowuje je, dzięki czemu mieszczą się na ekranie. Zdecydowanie jednak lepiej jest oglądać dokładne odwzorowanie. (Nawet jeśli trzeba używać pasków przewijania, aby obejrzeć całe dzieło.)

Gdy lista podpowiedzi w IE staje się zbyt długa, warto dokonać generalnych porządków i usunąć wszystkie wpisy. Wówczas łatwiej poruszać się po najbardziej aktualnych podpowiedziach.

Gdy lista podpowiedzi w IE staje się zbyt długa, warto dokonać generalnych porządków i usunąć wszystkie wpisy. Wówczas łatwiej poruszać się po najbardziej aktualnych podpowiedziach.

<font color="#008000">Porada Nie zgadzaj się na taką ingerencję. Otwórz IE i wybierz Narzędzia | Opcje internetowe. Przejdź do karty Zaawansowane, przewiń do Multimedia i odznacz opcję Włącz automatyczne dopasowanie wielkości obrazów.

Właściwe miejsce, zły czas

<font color="#FF0000">Złośliwość Niektórzy ludzie nigdy nie sprawdzają zegarka w swoim komputerze, aby upewnić się, że data i godzina są prawidłowe. Jeśli Twój program pocztowy sortuje przychodzące wiadomości według daty, to listy od takich ludzi giną wśród starych wiadomości, których jeszcze nie usunąłeś ze skrzynki pocztowej.

<font color="#008000">Porada Jeśli korzystasz z Windows XP, najpierw kliknij dwa razy myszą zegar na pasku systemowym. Wybierz Czas z Internetu i ustaw Synchronizuj automatycznie z internetowym serwerem czasu. Wybierz time.nist.gov z rozwijanej listy. Jeśli korzystasz z innej wersji Windows, możesz rozwiązać problemy z czasem, pobierając darmowy program Atomic Clock, który zadba o to, aby komputer z zegarem zawsze pokazywał aktualną godzinę.

Hasła na każdym kroku

<font color="#FF0000">Złośliwość Pewne serwisy internetowe, z których codziennie korzystasz, za każdym razem proszą o podanie hasła. Trzeba je podawać przy każdym połączeniu z serwisem (niestety, funkcja autouzupełniania wbudowana w IE nie chce działać w niektórych przypadkach). Wiadomo, że to dla Twojego bezpieczeństwa, ale jesteś przecież jedynym użytkownikiem komputera.

<font color="#008000">Porada Program NQL Browser Recorder, wtyczka do IE kosztująca 10 dolarów, tworzy dynamiczne zakładki i potrafi odtworzyć całą sesję nawigacji po stronach internetowych, wcześniej nagraną - włączając w to podawanie haseł. Nie obawiaj się o bezpieczeństwo. Sama aplikacja jest zabezpieczona hasłem. Użytkownicy NetscapeŐa mogą korzystać z ShortKeys Lite, darmowego programu, który odtwarza nagrane wcześniej sekwencje klawiszy.

Dynamiczne ikony menu w Windows XP

<font color="#FF0000">Złośliwość Najpierw Windows XP usuwa rzadko używane ikony z paska systemowego, potem zaś dodaje skróty do programów w lewym panelu menu Start. Wystarczy!

<font color="#008000">Porada Przejmij kontrolę nad ikonami na pasku systemowym. Kliknij prawym przyciskiem Start i wybierz Właściwości, potem kartę Pasek zadań i wyłącz opcję Ukryj ikony nieaktywne. Albo zdecyduj, które ikony chcesz widzieć, a które powinni zniknąć. Pozostaw włączoną opcję Ukryj ikony nieaktywne, kliknij Dostosuj i potem dla każdej ikony indywidualnie ustaw Zachowanie, wybierając spośród Ukryj, gdy nieaktywny, Zawsze ukryty, Zawsze widoczny. Jeśli nie chcesz, aby XP dodawał ikony do listy często używanych programów w menu Start, otwórz Właściwości menu Start, wybierz kartę Menu Start, kliknij przycisk Dostosuj i ustaw odpowiednią wartość opcji Liczba programów w menu Start.

Odnośniki z piekła rodem

<font color="#FF0000">Złośliwość Gdy wpisujesz adres strony internetowej lub e-mail w edytorze Word lub WordPerfect, program automatycznie tworzy odnośnik. Wielu osobom podoba się ta funkcja, ale niektórzy woleliby, żeby tworzenie odnośników nie było włączane domyślnie.

Możesz sam zdecydować, które ikony z paska systemowego będą ukrywane czasami, które nigdy, a które zawsze. W ten sposób przejmiesz kontrolę nad swoim komputerem.

Możesz sam zdecydować, które ikony z paska systemowego będą ukrywane czasami, które nigdy, a które zawsze. W ten sposób przejmiesz kontrolę nad swoim komputerem.

<font color="#008000">Porada W Wordzie wejdź do menu Format | Autoformatowanie | Opcje i w sekcji Zamień wyłącz opcję Ścieżki internetowe i sieciowe na hiperłącza. Kliknij OK i potem Anuluj (chyba że chcesz automatycznie sformatować dokument).

<font color="#FF0000">Złośliwość Wyjątkowo irytująca jest sytuacja, gdy każda strona WWW korzysta z czcionek innej wielkości. Niektóre są za małe, inne zaś zbyt duże. Aby ustawić dokładnie taką wielkość czcionek, która Ci odpowiada, otwórz w IE menu Narzędzia | Opcje internetowe, wybierz kartę Ogólne, wciśnij przycisk Dostępność i zaznacz opcję Ignoruj rozmiary czcionek określone na stronach sieci Web (dokładne sformułowanie zależy od wersji IE).

Niech gra muzyka... troszeczkę

<font color="#FF0000">Złośliwość Winamp, Windows Media Player i wszystkie inne odtwarzacze, to prawdziwe konglomeraty. Tak naprawdę wszystko, czego potrzebujsz, to Twoja ulubiona muzyka, którą będziesz odtwarzał podczas pracy, bez przytłaczającego poczucia, że gubisz się wśród funkcji, skórek i wizualizacji, które migają przed oczami.

<font color="#008000">Porada Pozbądź się tych wodotrysków dzięki programowi TrayPlay, który jest malutkim odtwarzaczem bez zbędnych funkcji. Ma wszystkie niezbędne opcje, w tym odtwarzanie losowe i regulację głośności. Do tego jest darmowy i spokojnie siedzi sobie na pasku systemowym, dzięki czemu nie zabiera miejsca na pasku zadań.