Złośliwa bestia

Jak pozbyć się największych pecetowych uciążliwości? Prawie każdy problem można rozwiązać, pod warunkiem, że starczy Ci cierpliwości. Warto to zrobić, bo praca z komputerem może być dużo przyjemniejsza.


Jak pozbyć się największych pecetowych uciążliwości? Prawie każdy problem można rozwiązać, pod warunkiem, że starczy Ci cierpliwości. Warto to zrobić, bo praca z komputerem może być dużo przyjemniejsza.

Odpowiednie ustawienia pamięci podręcznej w przeglądarce sprawią, że nie będzie zapominać danych wpisywanych do formularzy.

Odpowiednie ustawienia pamięci podręcznej w przeglądarce sprawią, że nie będzie zapominać danych wpisywanych do formularzy.

Kłopoty z komputerem doprowadzają Cię do białej gorączki? Znamy ten ból. I znamy rozwiązania - problemów sprzętowych, programowych i internetowych.

Znikające dane internetowe

<font color="#FF0000">Złośliwość Poświęciłeś godzinę na wypełnienie długiego formularza na stronie internetowej. Gdy już go wysłałeś, zobaczyłeś tylko komunikat, że któreś pole nie jest wypełnione. Twoja wina, trudno ukryć, ale gdy wciskasz przycisk Cofnij w przeglądarce - trach! - wszystko zniknęło. Musisz zaczynać od początku. Irytujące? I to jeszcze jak.

<font color="#008000">Porada Zamiast narzekać, zmodyfikuj ustawienia pamięci podręcznej przeglądarki, aby dane były w niej przechowywane. W Internet Eksplorerze wybierz Narzędzia | Opcje internetowe | Ogólne, kliknij Ustawienia w sekcji Tymczasowe pliki internetowe i zaznacz Przy każdym uruchomieniu programu Internet Explorer. W Netscape wybierz Edit | Preferences, kliknij dwa razy Advanced i potem Cache. Ustaw wielkość pamięci podręcznej na co najmniej 1024 KB, zaś przestrzeń na pliki tymczasowe na dysku na co najmniej 7680 KB. Potem opróżnij pamięć podręczną i usuń pliki tymczasowe z dysku. Uwaga - może się zdarzyć, że będziesz musiał kliknąć przycisk Odśwież w przeglądarce internetowej, aby zobaczyć dynamiczne dane na stronie, którą ponownie odwiedzasz.

Odtwarzacz RealOne - podstępny i wyjątkowo denerwujący

<font color="#FF0000">Złośliwość Jedną z najbardziej denerwujących aplikacji jest odtwarzacz RealOne z firmy RealNetworks. Do prawdziwej złości może doprowadzić sposób, w jaki zaśmieca komputer ikonami na pulpicie i odnośnikami. Powinieneś też zachować podwyższoną czujność, gdy oferuje, że będzie domyślnym odtwarzaczem wielu plików audio i wideo.

<font color="#008000">Porada Jeśli instalujesz właśnie odtwarzacz RealOne, uważnie wczytuj się w każdy ekran. Zawsze wybieraj instalację w trybie użytkownika (custom installation), aby zobaczyć więcej opcji. W oknach Program Location i Desktop Settings, odznacz te lokacje, które Twoim zdaniem nie są konieczne. My wyłączyliśmy wszystkie; jednak ikona odtwarzacza pojawiła się mimo wszystko w menu Start. W oknie Default Media Player, wybierz opcję Customize (Dostosuj), przewiń i zdecyduj, które z 14 możliwych rodzajów plików audio i wideo będą odtwarzane za pomocą RealOne.

Czy miałeś już wcześniej odtwarzacz RealOne w swoim systemie? Pozbądź się wszystkich ikon programu oprócz tych, z których korzystasz najczęściej (np. jedna ikona na pulpicie). Następnie usuń skrót do RealOne z paska zadań. (Nie jest Ci zupełnie potrzebny, ponieważ odtwarzacz uruchamia się automatycznie, gdy otwierasz skojarzony z nim plik.)

Zabawy z PDF

<font color="#FF0000">Złośliwość Być może, to nie jest wielki problem, choć bywa irytujące, gdy podczas otwierania dokumentu PDF bezpośrednio ze strony internetowej, czytnik Adobe Acrobat Reader 5 otwiera się właśnie w ramach okna przeglądarki internetowej. Co więcej, do pamięci ładuje się mały aplet Acrobat, zabierając zasoby systemowe. Jednak najgorsze jest to, że aplet pozostaje w pamięci po zamknięciu czytnika.

<font color="#008000">Porada Łatwiej, wydajniej i szybciej jest otworzyć czytnik Acrobat Reader oddzielnie. Najpierw uruchom czytnik z menu Start, wybierz Edit | Preferences | Option i odznacz Display PDF in Browser (zobacz rysunek na następnej stronie). Teraz za każdym razem, gdy klikniesz plik PDF podczas żeglowania po Sieci, zobaczysz interfejs pobierania plików. Czytnik uruchomi się automatycznie, jeśli wybierzesz opcję Otwórz.

Jeśli jednak wolisz, żeby czytnik był zintegrowany z przeglądarką, możesz usunąć aplet po zamknięciu przeglądarki, naciskając [Ctrl Alt Delete], wybierając plik Acrrd32 i klikając Zakończ zadanie. W Windows XP i Windows 2000, zaznacz kartę Procesy w Menedżerze zadań; potem wybierz AcroRd32.exe i kliknij Zakończ proces.

Problemy z oknami dialogowymi

<font color="#FF0000">Złośliwość Każdy program Microsoftu próbuje automatycznie zapisać każdy utworzony plik w folderze Moje dokumenty. To także ostatnie miejsce, w którym należałoby szukać zaginionych plików. Jeszcze jedno: aplikacje wchodzące w skład MS Office nie pozwalają dodawać lub usuwać elementów z lewego panelu okien dialogowych otwierania i zapisywania plików, muszą więc wystarczyć skróty do Historii, Moich dokumentów, Ulubionych i Moich miejsc sieciowych. Denerwujące bywa, że Windows otwiera okna dialogowe wielkości znaczka pocztowego, gdy chcesz zapisać lub otworzyć plik.

<font color="#008000">Porada Nie ma łatwego rozwiązania usuwającego wady Moich dokumentów, ale nie martw się tym, zacznij używać małych programów, które sprawiają, że okna dialogowe zachowują się tak, jak chcesz. Zacząć trzeba od kosztującego 20 USD programu FileBox Extender, który do okien dialogowych zapisu i otwierania plików dodaje dwa przyciski, prowadzące do Twoich ulubionych i ostatnio używanych folderów. Program sprawia, że można powiększyć wiele okien dialogowych, którym zazwyczaj nie można zmieniać rozmiarów. Jeśli używasz Windows XP, skorzystaj z darmowego Tweak UI. Dzięki niemu da się dodać do pięciu ulubionych lokacji do panelu po lewej stronie okien dialogowych MS Office. Wybierz opcję Common Dialogs | Custom places bar i odpowiednio ustaw każdą z rozwijanych list.

Zbyt wiele płyt CD w podróży

<font color="#FF0000">Złośliwość Rzeczą naprawdę irytującą jest wożenie ze sobą wszystkich niezbędnych płyt CD. Równie dużo nerwów mogą spowodować gry, które za żadne skarby nie chcą się uruchomić, jeśli w napędzie nie ma płyty.

<font color="#008000">Porada Najlepiej wykorzystać program CD Anywhere, kosztujący 30 USD, który zapisuje na dysku skompresowane obrazy płyt CD. Można wówczas uruchamiać gry i inne aplikacje z CD - bez fizycznego nośnika. Dostęp do twardego dysku jest szybszy, więc gry działają dużo szybciej. Oprócz tego, że zabierasz mniej bagażu w podróż, oszczędzasz też baterię notebooka.

Przepełniona funkcja autouzupełniania

Gdy wyłączysz odpowiednią opcję, Acrobat Reader nie będzie już otwierał się w oknie przeglądarki. Zdecydowanie polecamy taką konfigurację.

Gdy wyłączysz odpowiednią opcję, Acrobat Reader nie będzie już otwierał się w oknie przeglądarki. Zdecydowanie polecamy taką konfigurację.

<font color="#FF0000">Złośliwość Nie znasz jeszcze funkcji autouzupełniania, wbudowanej w Internet Explorer, która zapamiętuje rzeczy wpisywane w pole adresu i w formularze? Dzięki niej nie trzeba wielokrotnie wpisywać tych samych tekstów, wystarczy kliknąć dwa razy odpowiednie pole i wybrać wpis z listy. Szkoda tylko, że zwykle trzeba przedrzeć się przez długą listą archiwalnych wpisów.

<font color="#008000">Porada Jeśli rzadko korzystasz z jakiegoś wpisu, zazwyczaj naciskasz Delete. Od czasu do czasu przychodzi jednak czas na generalne porządki, w czasie których trzeba pozbyć się całej listy wpisów autouzupełniania. Otwórz IE, kliknij Narzędzia | Opcje internetowe | Zawartość, wybierz Autouzupełnianie | Wyczyść formularze.

Hałasujący komputer

<font color="#FF0000">Złośliwość Pecety są zdecydowanie zbyt głośne, ich wentylatory wyją, a obudowy klekoczą. Denerwujące? Jak najbardziej. Nie do przezwyciężenia? W żadnym wypadku.

<font color="#008000">Porada Możesz ograniczyć hałas dzięki kilku prostym sztuczkom. Po pierwsze, wyłącz komputer, otwórz obudowę, włącz ponownie komputer i używając stetoskopu, takiego jak mechanicy samochodowi (albo po prostu papierowej tuby), zlokalizuj źródło hałasu (nie zapomnij wyłączyć komputer i zamknąć obudowę, gdy skończysz).

Jeśli źródłem hałasów jest twardy dysk, upewnij się, że śruby, które mocują go do obudowy komputera trzymają mocno, a sanki, w których umieszczony jest dysk, są solidnie przymocowane do obudowy. Sprawdź szczelinę wokół pokrywy obudowy, aby wykryć ewentualne wibracje; jeśli je wykryjesz, wsuń kawałek tektury lub użyj pianki uszczelniającej. Jeśli będziesz ostrożny, możesz naoliwić wentylatory, usuwając nalepkę przykrywającą otwór na górze i wstrzykując w niego kroplę smaru. Usuń nadmierną ilość oleju i potem albo znowu przyklej naklejkę, albo zakryj otwór taśmą.