Złośliwy spam w ilościach niespotykanych od lat

Firma M86 Security Labs monitorująca poziom spamu w Internecie podała, że jego ilość w sierpniu bieżącego roku znacznie przekroczyła rekordowe wyniki z ostatnich dwóch lat. Jest aż dwukrotnie wyższa niż w przypadku jej ostatniego znaczącego wzrostu w październiku 2010 roku.

M86 Security Labs napisało na swoim blogu, że po zlikwidowaniu kilku botnetów w ostatnim czasie, cyberprzestępcy pokazują, że nadal są groźni, mają zamiar odbudować swoje botnety i wysyłać coraz więcej spamu z załączonym złośliwym oprogramowaniem. Zdaje się, że spamerzy wrócili z wakacji i z entuzjazmem zabrali się do pracy - podaje firma na swoim blogu.

Doniesienia te są zgodne z innymi raportami firm zajmujących się bezpieczeństwem Internetu, które wskazują, że po spadku aktywności spamerów, nadchodzi nowa fala e-maili z załączonym złośliwym oprogramowaniem. M86 podaje, że większość spamu jest generowana przez botnet Cutwail, a 13 proc. całego spamu stanowi ten, który zawiera malware w załączniku. W poniedziałek wskaźnik ten podskoczył nawet do 24 procent.

Zobacz również:

  • Nie możesz się dodzwonić? Oto, jak sprawdzić czy ktoś zablokował Twój numer

Duża ilość rozsyłanego złośliwego oprogramowania była załączona do fałszywych maili od firm zajmujących się przewozem przesyłek takich jak UPS i Fedex. Stanowią one znaczną część spamu rozsyłanego przez botnety Cutwail i Festi. M86 informuje też o innych formach złośliwego oprogramowania. Botnet Asprox wysyła np. spam podszywający się pod hotelowe transakcje, który zawiera fałszywe programy antywirusowe lub malware kradnący hasła.

Głównym tematem spamowej korespondencji były leki, hazard i randki. Duża ilość spamu kierowana jest do angielskojęzycznych odbiorców, a zwłaszcza tych z USA. Mimo to z wszelkimi podejrzanymi mailami należy postępować bardzo ostrożnie i nie ciekawić się zanadto, co znajduje się w zagadkowym załączniku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: