Złota dwudziestka

Projekty open source najczęściej kojarzone są z systemami biurowymi, narzędziami dla programistów, skryptami PHP. Tymczasem można znaleźć wśród nich nawet... wygaszacze ekranu.


Projekty open source najczęściej kojarzone są z systemami biurowymi, narzędziami dla programistów, skryptami PHP. Tymczasem można znaleźć wśród nich nawet... wygaszacze ekranu.

Czy aplikacje open source są odpowiednie do domowego użytku? Przeciwnicy wskazują na trudny dostęp do pomocy technicznej, skomplikowaną obsługę i problem "wiecznych wersji beta". Rzeczywiście, niektóre programy zwłaszcza te przeniesione wprost z Linuksa do Windows, mogą razić nietypowym interfejsem, koniecznością edycji plików konfiguracyjnych czy wręcz uruchamianiem w trybie wiersza poleceń z użyciem gigantycznej liczby przełączników i opcji. Jest jednak bardzo dużo aplikacji, które są niezwykle proste w obsłudze, a pieczołowitość w przygotowaniu interfejsu użytkownika pozwala im śmiało konkurować z produktami komercyjnymi. Najlepszym przykładem jest przeglądarka Mozilla Firefox, która pod wieloma względami zostawia konkurencję daleko w tyle. Programiści tworzący aplikacje open source czerpią pełnymi garściami z doświadczeń twórców komercyjnych programów. Narzędzia z darmowego OpenOffice są wyraźnie wzorowane na Microsoft Office, ale też i innych pakietach biurowych. Często mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, jak na przykład w wypadku Firefoksa, którego ogromna popularność i nowatorskie rozwiązania nie pozostały bez wpływu na komercyjną konkurencję. Zapowiedzi nowego Internet Explorera 7 mówią o pojawieniu się - nareszcie! - zakładek podobnych jak w Firefoksie.

Złota dwudziestka

Odrębnym zagadnieniem jest uzyskiwanie pomocy. W przypadku produktów komercyjnych zawsze można zadzwonić lub napisać do działu pomocy technicznej lub obsługi klienta. Twórcy aplikacji open source nie uruchamiają oczywiście bezpłatnych infolinii, ale rozwiązywanie problemów z wolnym oprogramowaniem nie jest trudne pod warunkiem, że dysponujemy dostępem do Internetu. Pierwszym etapem poszukiwania pomocy powinno być przejrzenie dokumentacji dołączonej do programu. Zwykłe pliki tekstowe typu readme.txt zawierają często bardzo cenne informacje. W drugiej kolejności należy zajrzeć na oficjalną stronę programu i przejrzeć dział często zadawanych pytań (tzw. FAQ). Jeśli i tutaj nie znajdziesz rozwiązania problemu, pozostaje zadać pytanie na forum internetowym poświęconym aplikacji lub danej grupie oprogramowania. Jeśli tylko pytanie nie będzie bardzo naiwne i zadane w uprzejmej formie, szybko uzyskasz odpowiedź.

PHP-Nuke 7.7

Informacje http://www.phpnuke.org

Rodzaj skrypt CMS

PHP-Nuke to jeden z najbardziej znanych systemów zarządzania treścią witryn internetowych, wykorzystujący bazę MySQL.

Złota dwudziestka

PHP-Nuke umożliwia tworzenie i aktualizację rozbudowanej strony WWW praktycznie bez znajomości HTML i PHP. Witryny przygotowane na podstawie PHP-Nuke najczęściej mają charakterystyczną trójkolumnową budowę, ale wygląd może być dowolny. Układ elementów na stronie zależy przede wszystkim od użytego szablonu. W serwisach znajduje się wiele gotowych szablonów, można także przygotować własne (tutaj znajomość HTML i PHP będzie już wskazana). Bloki w ramach szablonu można dowolnie wyświetlać, ukrywać lub przemieszczać, korzystając z panelu administratora. PHP-Nuke daje się rozbudować za pomocą dodatków i wtyczek, wzbogacając np. o dział pobierania plików, forum dyskusyjne, galerię zdjęć itd. Modyfikacje takie z reguły nie wymagają zmiany samego skryptu programu, a jeśli już, to albo dostarczony jest zautomatyzowany instalator, albo dokładny opis niezbędnych zmian w skrypcie i bazie danych.

Duet z phpMyAdmin

Jeśli chcesz używać PHP-Nuke, warto wcześniej zainstalować skrypt phpMyAdmin. Ułatwi utworzenie bazy niezbędnej do działania PHP-Nuke (za pomocą skryptu należy uruchomić kwerendę z pliku nuke.sql, który znajdziesz w pakiecie instalacyjnym). phpMyAdmin przyda się także do modyfikacji bazy danych, gdy instalujesz dodatki i rozszerzenia PHP-Nuke. Jeśli nie chcesz samodzielnie instalować najpopularniejszych dodatków, możesz wybrać jedną z wariacji, popularnie nazywaną forkiem (z ang. fork - rozwidlenie). Polecamy polskiej produkcji TurboNuke 7.6.1.(http://turbonuke.glt.pl ), który zawiera zintegrowane forum oparte na phpBB, sklep, galerię, moduł ogłoszeń. Co ciekawe, najnowsza wersja PHP-Nuke (oznaczona jako 7.8) nie jest dostępna bezpłatnie (jej pobranie wymaga wniesienia opłaty 10 USD). Bezpłatna jest natomiast wersja 7.7, którą zamieściliśmy na krążku.

PHP-Nuke ma silnych konkurentów, w większości wykorzystujących podobne pomysły. Panel administracyjny, szablony, dodatki i wtyczki, układanie bloków na stronie głównej - takie narzędzia znaleźć można także w XOOPS, Postnuke, Mambo Server. Trudno jednoznacznie wskazać, który z tych systemów zarządzania treścią jest najlepszy. Z pewnością wybór jest istotny - przeniesienie gotowej witryny do działania pod innym CMS to z reguły zadanie niełatwe i pracochłonne. Na korzyść PHP-Nuke przemawia silna społeczność użytkowników, zapewniająca szybkie uzyskanie pomocy w razie problemów z administrowaniem czy przebudową witryny.

Shareaza 2.1.1.0

Informacje http://www.shareaza.com

Rodzaj wymiana plików P2P

Walka świata muzyki z P2P się wzmaga, ale aplikacje mają się całkiem nieźle.

Złota dwudziestka

Jest to jeden z najwydajniejszych programów do bezpośredniej wymiany plików. Niewiele aplikacji oferuje tak efektywne pobieranie plików, pod warunkiem, że masz dobre i szybkie połączenie z Internetem. Shareaza obsługuje sieci Gnutella, Gnutella2, eDonkey2000, potrafi także rozpoznawać i pobierać torrenty (pliki udostępniane przez strony WWW za pomocą aplikacji BitTorrent). Program został wyposażony w dobrą wyszukiwarkę, wbudowany odtwarzacz pobranych plików multimedialnych, a także polską wersję interfejsu i możliwość zmiany wyglądu programu za pomocą skórek. Bardzo przydatny jest dział Zasoby, który umożliwia porządkowanie ściągniętych zbiorów i dowolne grupowanie, np. wg rodzaju pliku. Po instalacji zostaje uruchomiony kreator, umożliwiający łatwe dopasowanie działania programu, uwzględniający różne konfiguracje sieci, zapory sieciowe itd. Shareaza należy do najprostszych programów P2P, dlatego jej obsługa nie powinna sprawić kłopotu nawet początkującym.

Bezpieczne ściąganie

Wyszukiwanie plików w Shareazie wygląda prawie tak samo, jak w innych programach P2P. Jedyna różnica polega na tym, że przed rozpoczęciem poszukiwań należy wybrać sieci P2P, z których chcemy korzystać. Domyślnie wybrana jest Gnutella2, ale dobrze jest włączyć także przeszukiwanie sieci eDonkey 2000. Wyniki wyszukiwania wyświetlane są na liście. Warto zerknąć na kolumnę Status, po chwilowym przytrzymaniu kursora myszy pojawi się dokładny opis pliku oraz ewentualne uwagi co do połączenia (np. czy docelowy komputer jest za firewallem). Unikatowym narzędziem dostępnym w Shareazie jest podgląd pobieranych plików. Jeśli pobrałeś w danej chwili tylko 20 procent pliku MP3, możesz spróbować odtworzyć go we wbudowanym odtwarzaczu, chociażby po to, aby przekonać się, czy plik naprawdę zawiera muzykę (w sieciach P2P pojawiają się fałszywki). Korzystając z aplikacji, należy pamiętać o konieczności sprawdzania każdego pobieranego pliku za pomocą programu antywirusowego (monitor antywirusowy powinien sprawdzać wszystkie pliki zapisywane na twardym dysku).

Shareaza ma kilka narzędzi niespotykanych w innych programach P2P. Jeśli np. z poziomu programu usuniesz pobrany plik, aplikacja poprosi o podanie powodu tej decyzji. Gdy w przyszłości rozpoczniesz ponowne ściąganie takiego samego pliku (o tej samej zawartości, może mieć inną nazwę), zostaniesz odpowiednio ostrzeżony. Dobrze sprawdza się także automatyczne kolejkowanie pobierania, dzięki któremu masz szansę ściągnąć pliki nawet z bardzo obciążonych komputerów, niezależnie od używanego połączenia z Internetem.