Złota dwudziestka

Wydawałoby się, że trudno połączyć oprogramowanie open source i projekty informatyczne nastawione na zyski komercyjne, tymczasem wiele firm sprytnie wykorzystuje możliwości społeczności Open Source, odwdzięczając się bezpłatnymi wersjami programów.


Wydawałoby się, że trudno połączyć oprogramowanie open source i projekty informatyczne nastawione na zyski komercyjne, tymczasem wiele firm sprytnie wykorzystuje możliwości społeczności Open Source, odwdzięczając się bezpłatnymi wersjami programów.

Złota dwudziestka

Top 20 open source - aktualne notowanie

Przykładem takiej koegzystencji jest Pentaho BI Project, przeznaczony przede wszystkim do dużych przedsiębiorstw, wymagających zaawansowanych narzędzi biznesowych do analizy, monitorowania działalności czy planowania. Pentaho BI Project nie doczekał się jeszcze wersji gotowej do opublikowania (ma być dostępna w ciągu kilku miesięcy na licencji LGPL). Projekt ciekawy, ale równie interesujące jest to, że nowe firmy decydują się na rozwijanie produktów w ramach otwartych licencji, licząc na przyszłe zyski nie ze sprzedaży oprogramowania, ale raczej z doradztwa i dodatkowych usług. Gdyby taki model się upowszechnił, większość aplikacji byłaby dostępna bezpłatnie, ale z zestawem płatnych usług, np. instalacji, szkoleń itd. Co ciekawe, projekty open source coraz częściej tworzone są nie przez grupy zapaleńców hobbystów, lecz przez wysoko wykwalifikowanych programistów, pracujących na kontraktach. Takie projekty, chociaż tworzone w przeważającej części na zasadach komercyjnych, wykorzystują możliwości, jakie daje środowisko Open Source. Sponsorujące je fir-my próbują budować prężnie działające środowiska użytkowników, zyskując w ten sposób bezpłatną reklamę oraz testerów udostępnianych wersji oprogramowania, znajdujących błędy i proponujących nowe funkcje.

W czasie przygotowywania tego wydania kategoria open source powiększyła się o kolejny produkt. Firma ID Software, znany producent takich serii gier, jak "Quake" i "Doom", postanowiła upublicznić pełny kod "Quake'a 3". Ponieważ praktycznie wszyscy gracze już znają "Quake 3" doskonale, wiadomość zainteresuje głównie programistów. Możliwość poznania architektury dzieła mistrzów z ID Software to okazja nie do pogardzenia dla wszystkich obecnych i przyszłych twórców gier komputerowych. Można oczekiwać, że już niedługo pojawią się niezależne produkcje oparte właśnie na kodzie "Qua-ke'a 3", a może również ciekawe modyfikacje tej gry.

BlogBridge 2.0

Informacjehttp://www.blogbridge.com

Rodzaj czytnik RSS

Złota dwudziestka

BlogBridge 2.0 to sympatyczny czytnik wiadomości z kanałów RSS, przydatny, gdy przeglądasz zawartość wielu kanałów RSS i zaczynasz mieć kłopoty z ich uporządkowaniem. Został napisany w Javie, a jego instalacja jest dość nietypowa - należy uruchomić aplet na oficjalnej stronie aplikacji, który pobierze i zainstaluje BlogBridge 2.0, a nawet utworzy skrót na pulpicie. Program, niestety, nie ma polskiej wersji, ale doskonale obsługuje także polskie kanały RSS. Instalowany jest wraz z potężnym zbiorem kanałów RSS, podzielonych na kategorie (np. Software, Blog Tech). Aby dodać nowy kanał, wystarczy użyć przycisku Subscribe to Feed. Kanały RSS można dowolnie grupować, tworząc oprócz kategorii dostarczonych z programem dowolną liczbę własnych. Warto zwrócić uwagę na opcje menu poświęcone opisowi technologii RSS - jeśli znasz język angielski, a do tej pory nie używałeś RSS, BlogBridge 2.0 będzie dobrym wyborem.

Sprytne RSS

W wersji 2.0 pojawiło się kilka ciekawych nowości, w tym sprytne kanały, czyli smartfeeds. Sprytny kanał może zawierać wiadomości wyszukane we wszystkich subskrybowanych kanałach RSS przy użyciu jednego lub więcej kryteriów, przyda się także do przechwytywania wiadomości z serwisów agregujących, np. del.icio.us czy FeedSter. Ciekawym pomysłem są też gwiazdki-oceny atrakcyjności i przydatności kanału, tzw. BlogStarz. Możesz sam ustalić sposób przyznawania gwiazdek, zmieniając priorytety w takich kategoriach, jak liczba odnośników, częstotliwość aktualizacji czy dopasowanie słów kluczowych (użyj opcji Tools | BlogStarz Settings). Program nie jest pozbawiony wad - nowo utworzony smartfeed pojawia się czasem w nieprzewidywalnych miejscach i zaprowadzenie porządku w zbiorze subskrybowanych kanałów wymaga nieco czasu.

Synergy 1.2.4

Informacjehttp://synergy2.sourceforge.net

Rodzaj narzędzia systemowe

Złota dwudziestka

Synergy to naprawdę niezwykły program. Pomysł przyświecający jego twórcom może wydawać się dziwaczny, ale jeśli kiedykolwiek pracowałeś jednocześnie na kilku komputerach, w dodatku z różnymi systemami operacyjnymi, błyskawicznie docenisz niezwykłe możliwości Synergy. Przede wszystkim umożliwia korzystanie z jednej myszy i klawiatury na kilku komputerach. Wystarczy, że przeciągniesz kursor myszy poza prawy brzeg ekranu, a pojawi się on na komputerze obok, z pełną funkcjonalnością. W analogiczny sposób możesz korzystać z jednej klawiatury na kilku komputerach. To nie koniec. Program pozwala na korzystanie z jednego Schowka na wielu komputerach. Zaznaczasz tekst w edytorze w Windows i kopiujesz, a następnie przesuwasz kursor myszy na ekran innego komputera i wklejasz skopiowany tekst do edytora w Linuksie. Niemożliwe? A jednak za pomocą Synergy jest to wręcz banalnie proste.

Z Linuksa do Windows

Synergy udostępnia jeszcze jedną ciekawą funkcję - gdy na dowolnym z komputerów połączonych za pomocą Synergy zostanie uruchomiony wygaszacz, natychmiast zostaną włączone wygaszacze ekranu na pozostałych maszynach. Co więcej, jeśli są chronione hasłem, wystarczy wpisać je raz na jednym komputerze, a dostęp do wszystkich zostanie odblokowany. Synergy 1.2.4 jest dostępny w wersjach do Windows 95/98/Me/NT/2000/XP, Mac OS X 10.2 i nowszych oraz w wersji uniksowej. Ta ostatnia wymaga jedynie X Window 11 rev. 4 lub nowszych i powinna działać poprawnie w większości dystrybucji Linuksa, a także w FreeBSD i innych systemach uniksowych. Wersja do Mac OS X jest najsłabiej dopracowana: brak synchronizacji wygaszacza ekranu, a połączony Schowek obsługuje wyłącznie fragmenty czystego tekstu.

JPasswords 0.1.0

Informacjehttp://jpws.sourceforge.net

Rodzaj menedżer haseł

Złota dwudziestka

Jest to utworzony w Javie, a więc niezależny od systemu operacyjnego program do przechowywania haseł. Plik z ich spisem szyfrowany jest za pomocą algorytmu Blowfish z 8-bitowym kluczem. Hasła można dzielić na grupy i podgrupy, aplikacja ułatwia też przeniesienie hasła z bazy np. do formularza na stronie WWW przez Schowek. Co ciekawe, format pliku bazy używany w JPasswords jest zgodny z formatem plików tworzonych przez inny znany menedżer haseł - Password Safe. Zwykle pliki bazy z jednego programu można bez problemu otworzyć w drugim i na odwrót.

Ponieważ aplikację utworzono w Javie, można ją uruchamiać w różnych systemach operacyjnych, np. bezpośrednio z klucza USB.

MySource Classic 2.14 RC1

Informacjehttp://mysource.squiz.net

Rodzaj system portalowy

Złota dwudziestka

MySource to australijski system zarządzania witryną internetową, przeznaczony dla osób nieznających tajników PHP i MySQL. Utworzenie serwisu opartego na MySource i zarządzanie nim sprowadza się do obsługi panelu administracyjnego, który umożliwia nie tylko dodawanie informacji tekstowych i wyświetlanie bądź ukrywanie modułów, ale także import statycznych stron w HTML oraz edycję nowych podstron w trybie WYSIWYG. System pomaga zarządzać witryną tworzoną przez wiele osób, udostępniając je użytkownikom z różnymi uprawnieniami. Pozwala też na zabezpieczenie hasłem dostępu do dowolnej części witryny. Ma łatwy w użyciu edytor formularzy, które mogą być tworzone i dodawane do witryny bez znajomości HTML i PHP.

OpenStar 3.0

Informacjehttp://www.open-star.org

Rodzaj system portalowy

Złota dwudziestka

OpenStar to system portalowy oparty na popularnym PostNuke, ale wzbogacony pod kątem budowania witryn o charakterze komercyjnym, zmodyfikowany tak, aby ułatwiać tworzenie własnych rozszerzeń i dodatków. Witryny skonstruowane za pomocą obu systemów praktycznie tak samo się instaluje i podobnie nimi zarządza, ale OpenStar standardowo wyposażony jest w moduł kalendarza i książki adresowej, zaawansowane zarządzanie projektami i dokumentami. Jego główna zaleta to usprawnienia w skrypcie PostNuke, ułatwiające tworzenie własnych modułów i dostosowywanie skryptu do określonych potrzeb - a modyfikacje w systemie portalowym są praktycznie niezbędne w każdym większym projekcie.

BlueZip 0.8.0

Informacjehttp://bluezip.sourceforge.net

Rodzaj archiwizer

Złota dwudziestka

To jedna z pierwszych odsłon nowego archiwizera o klasycznym interfejsie. Program jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju, ale już teraz potrafi zainteresować. Umożliwia tworzenie plików ZIP metodą przeciągania z Eksploratora Windows do okna programu, udostępnia podstawową funkcję - tworzenie nowych archiwów, dodawanie i wypakowywanie plików. Program ostrzega przed zastępowaniem plików zarówno podczas tworzenia, jak i rozpakowywania archiwum i na razie może się przydać jako awaryjny archiwizer. Zaletą tej wczesnej wersji BlueZip jest prostota obsługi. Jeśli nie wymagasz od archiwizera niczego więcej, tylko obsługi plików ZIP, BlueZip może okazać się trafnym wyborem.

Claroline 1.6.2

Informacjehttp://www.claroline.net

Rodzaj tworzenie witryn edukacyjnych

Złota dwudziestka

Claroline 1.6.2 to nowa wersja systemu do tworzenia portali edukacyjnych i kursów online, oparta na PHP i MySQL. Korzystają z niego setki instytucji na całym świecie. Umożliwia tworzenie kursów online, przydzielanie dostępu kursantom, udostępnianie materiałów dydaktycznych (nie tylko dokumentów, ale też plików dźwiękowych, wideo, programów), tworzenie testów i ćwiczeń. Claroline pozwala też nadzorować przebieg nauki i postępy poszczególnych kursantów. Jeśli chcesz wypróbować możliwości Claroline, nie musisz od razu instalować skryptu na własnym serwerze. Oficjalna strona projektu udostępnia specjalną instalację skryptu do celów testowych.

Folder Size 1.9.1

Informacjehttp://foldersize.sourceforge.net

Rodzaj rozszerzenie Eksploratora Windows

Złota dwudziestka

Ten mikroskopijny program to proste, ale przydatne rozszerzenie Eksploratora Windows. Pozwala wyświetlić w widoku Szczegóły, dodatkową kolumnę zawierającą rozmiary plików oraz - co najważniejsze - folderów. Po instalacji programu należy otworzyć dowolny folder w Eksploratorze Windows, wybrać Widok | Szczegóły, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy pasek z nazwami kolumn i w menu podręcznym zaznaczyć opcję Folder Size. Oczywiście można ukryć standardową kolumnę Rozmiar, a Folder Size przesunąć w jej miejsce. Jeśli spodoba ci się działanie aplikacji, wybierz Narzędzia | Opcje folderów i na karcie Widok kliknij przycisk Zastosuj do wszystkich folderów.<p>

NOWE WERSJE

NowMozilla DeerPark Alpha 2

Informacje www.mozilla.org/projects/deerpark/alpha2.html

DeerPark to robocza nazwa Firefoksa 1.1, przygotowywanego przez Fundację Mozilla. Zmiana w numeracji będzie niewielka, jednak szykuje się nie byle co, bo udoskonalenie silnika renderującego Gecko. W dotychczasowej wersji pod względem interpretacji znaczników bije on na głowę microsoftowego Tridenta w Internet Explorerze, a dorównuje Presto w Operze, ale jest zdecydowanie najwolniejszy.

Chyba właśnie ten problem został najmocniej zaakcentowany w obecnych pracach, czego dowodzą próby z DeerPark. "Jelonek" jest wyraźnie żwawszy od swego poprzednika, a zauważyć też można kolejne postępy w interpretacji stylów CSS, m.in. zaimplementowano obrysy i kilka kursorów z CSS2. Obecna wersja nie akceptuje pewnych rozszerzeń (są niekompatybilne), ale większość przeszła próbę instalacji programu, a na dodatek przejęto ustawienia z Firefoksa 1.0.6, m.in. wszystkie katalogi z odsyłaczami.

RSS Feeder 3.2.2

Informacje rssfeederdotnet.sourceforge.net

Okazuje się, że ciągle można wymyślić coś nowego w dziedzinie agregatorów RSS. Przykładem jest program Omara Al Zabira RSS Feeder .NET, zarówno klasyczny czytnik z własnym interfejsem, jak i czytnik zintegrowany z Microsoft Out-lookiem. Co więcej, zawiera narzędzie do pisania blogów, zintegrowane z kilkoma serwisami, jak m.in. WordPress, B2Evolution, .Text, Community Server.

Podczas startu program uruchamia centrum sterujące, które pobiera wiadomości z kilkudziesięciu predefiniowanych kanałów.

Jeśli w trakcie instalowania zintegrujesz RSS Feeder z Outlookiem, wszystkie wiadomości będą także lądować w wyznaczonym folderze Outlooka, co jest wygodne dla osób, dla których program pocztowy to ważne narzędzie pracy.

Obecnie RSS Feeder ma problemy z poprawnym przetwarzaniem polskiej strony kodowej.