Złota dwudziestka

Oprogramowanie może być wolne i bezpłatne, ale płatna powinna być praca programistów, którzy poświęcają czas i umiejętności na rozwijanie projektów open source.


Oprogramowanie może być wolne i bezpłatne, ale płatna powinna być praca programistów, którzy poświęcają czas i umiejętności na rozwijanie projektów open source.

Złota dwudziestka

Top 20 open source - aktualne notowanie

Związki łączące projekty open source i środowiska nastawione do nich niechętnie stają się coraz ściślejsze. Oto firma MySQL AB, producent znanej wszystkim bazy MySQL, rozpoczyna współpracę z SCO, firmą znaną z prawnych potyczek ze środowiskiem linuksowym (słynna była batalia o fragment kodu Linuksa rzekomo należący do SCO). Efektem tej współpracy ma być komercyjna wersja MySQL 5.0, przeznaczona do współpracy z SCO OpenServer 6. Współpraca taka może dziwić, ale pamiętajmy, że MySQL AB prowadzi prężną komercyjną działalność, chociaż opartą na oprogramowaniu open source. MySQL rozwijany jest przez dużą grupę profesjonalistów, co jednak z projektami tworzonymi przez samotnych hobbystów? Poszukiwanie źródeł finansowania projektów open source prowadzić może na manowce, jak dowiodła historia projektu WordPress (http://www.wordpress.org ), świetnego skryptu PHP do prowadzenia blogów. Wykorzystano popularność głównej witryny projektu, a także jej wysoką pozycję w wyszukiwarce Google (tzw. page rank, obliczany m.in. na podstawie liczby stron zawierających odnośnik do danej witryny), do generowania zysków z reklam kontekstowych dostarczanych przez Google.

Złota dwudziestka

Top 20 open source - propozycje

Oczywiście w opisywanych dotąd działaniach nie ma niczego niewłaściwego. Aby podnieść wartość wyświetlanych reklam, zastosowano jednak nieładną sztuczkę: oszukiwanie robotów indeksujących za pomocą ukrytych dokumentów sugerujących, że witryna powinna wyświetlać reklamy z najdroższych tematycznie kategorii. Należy wiedzieć, że reklamy kontekstowe wyświetlane są nie tylko w zależności od pozycji danej strony w rankingach, ale także zależnie od tematyki serwisu. Sprawa reklam nahttp://www.wordpress.org nabrała rozgłosu typowego dla Internetu. Pojawiły się szybko rosnące grupy piętnujące postępek wordpress.org, a błahe wydarzenie rozdmuchano do rozmiarów katastrofy. Sposoby na zawyżanie wartości reklam kontekstowych, działania często na pograniczu oszustwa (tzw. search engine spam), to chleb powszedni osób próbujących czerpać zyski z reklam kontekstowych. W tym wypadku naruszono jednak mit twórcy wolnego oprogramowania, nieprawdziwy, ale kuszący obraz świetnie znającego techniki informatyczne entuzjasty, który nie śpiąc, nie jedząc i nie pijąc tworzy oprogramowanie, za jedyną nagrodę mając pochlebny komentarz na forum dyskusyjnym.

Mozilla Firefox 1.5 beta 1

Informacjehttp://www.mozilla.org

Rodzaj przeglądarka WWW

Złota dwudziestka

Udostępniono pierwszą testową betę nowej wersji przeglądarki Mozilla Firefox, która ma przynieść wiele istotnych zmian. Przede wszystkim przyspieszono renderowanie stron, zwłaszcza w wypadku częstego korzystania z przycisków Naprzód i Wstecz. Skrócenie czasu wyświetlania już odwiedzanych stron jest naprawdę zauważalne. Przeglądarka zyskała także moduł automatycznej aktualizacji, przypominający użytkownikowi o konieczności pobrania nowej łatki (aktualizacje Firefoksa będą mieć, według zapewnień twórców programu, niewielkie rozmiary, poniżej 1 MB). Przydatnym nowym drobiazgiem jest opcja zmiany kolejności zakładek za pomocą przeciągania, poprawiono także funkcję blokowania okien typu pop-up. W programie pojawiła się przydatna funkcja związana z bezpieczeństwem. Za pomocą skrótu [Ctrl Shift Delete] lub opcjiTools | Clear Private Data możesz błyskawicznie usunąć wszelkie poufne informacje zapisywane przez przeglądarkę.

Kłopoty z rozszerzeniami

Ciekawe jest przeznaczenie jeszcze jednego nowego przycisku w Firefox 1.5. Report A Broken Website służy, jak sama nazwa wskazuje, do wysyłania informacji o witrynach, które nie są poprawnie wyświetlane w Firefoksie lub wyświetlają tylko komunikat typu "proszę użyć innej przeglądarki". Informacje o stronach WWW sprawiających kłopoty są przesyłane bezpośrednio do ekipy tworzącej program. Wszystkich chętnych do przetestowania nowego Firefoksa muszę w tym miejscu przestrzec przez zbyt pochopną zmianą na wersję 1.5. Nowy Firefox nie obsługuje na razie rozszerzeń wersji 1.0.x. W czasie testów udało nam się, co prawda, bez kłopotów zainstalować kilka rozszerzeń, ale w kilku przypadkach próba instalacji kończyła się komunikatem o błędzie. Uwaga: na naszym krążku znajdziesz krótki film prezentujący nowe funkcje w Mozilla Firefox 1.5.

PHP-Nuke 7.8

Informacjehttp://www.phpnuke.org

Rodzaj system zarządzania serwisem WWW

Złota dwudziestka

PHP-Nuke to jeden z najpopularniejszych na świecie systemów zarządzania zawartością serwisów WWW i znacznie więcej niż pojedynczy skrypt - możesz rozbudować jego funkcje za pomocą ogromnej liczby dodatków i modułów. W standardowym wyposażeniu PHP-Nuke znajdziesz m.in. narzędzia do administrowania kontami użytkowników, publikowania tekstów, liczenia statystyk odwiedzin, prowadzenia internetowych sondaży... PHP-Nuke wymaga konta WWW z obsługą PHP i dostępem do bazy MySQL, ale nie musisz być skryptowym guru, żeby z niego korzystać. Instalacja skryptu jest zautomatyzowana, a zarządzanie witryną odbywa się za pomocą wygodnego panelu administracyjnego. Wygląd witryny dopasujesz, używając odpowiedniego szablonu (lub przygotowując własny) i odpowiednio układając bloki funkcjonalne (np. pole logowania, listę najnowszych wiadomości, kalendarz itd).

Nowości i łatki

W wersji 7.8 wprowadzono nowy system wyświetlania reklam (także zawierających kod w JavaScripcie lub animacje Flash), poprawiono także wykryte błędy i usunięto luki w zabezpieczeniach. Z tą wersją PHP-Nuke zintegrowano BBtoNuke 2.0.15, kilka ważnych zmian pojawiło się także w systemie wyświetlania bloków tworzących stronę. Wymienione nowości wyglądają bardzo interesująco, ale okazuje się, że PHP-Nuke 7.8 to nie tylko usprawnienia. Wkrótce po opublikowaniu wersji pojawiła się łatka usuwająca luki w zabezpieczeniach nowego PHP-Nuke, a niektórzy wręcz zalecają nieaktualizowanie działających serwisów do wersji 7.8, przynajmniej do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. PHP-Nuke jest projektem open source, ale rozpowszechnianym w nietypowy sposób. Najnowsza wersja skryptu (obecnie 7.9) dostępna jest odpłatnie, a wersja poprzednia (czyli właśnie 7.8) - za darmo.

osWiki 0.1

Informacjehttp://maidix.org/projects/oswiki.php

Rodzaj system zarządzania witryną

Złota dwudziestka

Jeśli kiedykolwiek myślałeś o tym, aby stworzyć witrynę WWW w stylu wiki, czyli umożliwiającą wszystkim odwiedzającym swobodne edytowanie stron i tworzenie nowych, wypróbuj osWiki 0.1. To specjalny rodzaj CMS, trochę przypominający takie skrypty, jak PHP-Nuke czy Mambo Open Server (również oparty na PHP i bazie MySQL), ale udostępniający narzędzia edycyjne nie tylko administratorowi, lecz wszystkim odwiedzającym witrynę. Skrypt osWiki tworzono, używając wielu znanych opensource'owych komponentów, m.in. Smarty (odpowiedzialny za obsługę szablonów), i patUser (system zarządzania użytkownikami). Chociaż system osWiki nie zdobył jeszcze dużej popularności, warto przyjrzeć się tej propozycji, bo umożliwia nawet modyfikację kodu PHP bezpośrednio z poziomu witryny!

Cream 2.0

Informacjehttp://www.campware.org

Rodzaj CRM

Złota dwudziestka

Cream 2.0 zajmuje wśród różnych projektów open source wyjątkową pozycję. To system zarządzania kontaktami z klientem, czyli CRM. Wyposażono go we wszystkie narzędzia do CRM: zarządzanie komunikacją z klientami, nadzorowanie kampanii reklamowych, funkcje raportujące i analityczne. Możesz nawet tworzyć i nadzorować specjalne zdarzenia, np. sezonowe promocje produktów. W wersji 2.0 dodano pełną obsługę wiadomości i broszur informacyjnych w formacie HTML, łącznie z wizualnym edytorem dokumentów HTML. Dodatkowo interfejs użytkownika może być przetłumaczony na dowolny język. I wreszcie najważniejsza zmiana w wersji 2.0 - użytkownicy Windows powinni teraz korzystać z Cream bez żadnych problemów.

Wav2MP3 Wizard 3.1

Informacjehttp://wav2mp3lame.sourceforge.net

Rodzaj konwersja plików dźwiękowych

Złota dwudziestka

Ten mały program naprawdę się przydaje do konwersji plików WAV na MP3. Co prawda, takie zadanie coraz rzadziej trzeba wykonywać za pomocą oddzielnych aplikacji. Rippery płyt audio przeważnie automatycznie konwertują zgrywany materiał na MP3. Jeśli jednak chciałbyś spróbować swych sił w tworzeniu i publikowaniu podcastów, Wav2MP3 Wizard 3.1 naprawdę ci się przyda - większość programów do nagrywania dźwięku, a także większość dyktafonów cyfrowych (przynajmniej tańsze) zapisuje bowiem dźwięk właśnie w postaci plików WAV. Wav2MP3 Wizard nie sprawi kłopotu nawet początkującym. Jakość docelowego pliku MP3 łatwo określisz, korzystając z menu Profiles. Program może używać kodeka L.A.M.E. lub BladeEnc, możesz także kodować pliki do postaci OGG Vorbis.

rtext 0.9.2.3

Informacjehttp://rtext.sourceforge.net

Rodzaj edytor programistyczny

Złota dwudziestka

rtext 0.9.2.3 to mało znany, a wygodny i wszechstronny edytor programistyczny napisany w Javie. Początkowe założenia projektu były raczej skromne: miał być po prostu zamiennikiem standardowego Notatnika. W obecnej wersji oferuje kolorowanie składni najpopularniejszych języków (m.in. C/C++, Java, JavaScript, Perl, HTML, XML), ma narzędzia do nagrywania i uruchamiania makropoleceń, możesz także tworzyć skróty automatycznie zamieniane na dłuższe fragmenty kodu. Aplikacja oferuje także dopracowane funkcje wyszukiwania, nieograniczoną historię operacji, możliwość dopasowania interfejsu do indywidualnych potrzeb użytkownika. W najnowszej wersji 0.9.2.3 wprowadzono kilka interesujących zmian, m.in. rozróżnianie kolorami różnych typów plików w oknie otwierania dokumentu.

MySQL Administrator 1.1

Informacjehttp://www.mysql.com

Rodzaj administracja bazą MySQL

Złota dwudziestka

MySQL Administrator 1.1 to nowa wersja oficjalnego, bo tworzonego przez MySQL AB, narzędzia do zdalnego administrowania bazami MySQL. Za pomocą aplikacji możesz uruchamiać i nadzorować praktycznie wszystkie operacje przeprowadzane na bazie danych. Do najważniejszych funkcji zaliczają się: monitorowanie stanu pracy bazy danych, w tym obciążenia pamięci, liczby połączeń i zapytań. MySQL Administrator pozwala także modyfikować parametry sterujące użyciem pamięci oraz opcje startowe serwera bazy danych, dzięki czemu można zdalnie dostosować bazę do aktualnych potrzeb. Bardzo ważnym narzędziem MySQL Administrator 1.1 jest szybkie tworzenie kopii bezpieczeństwa całej bazy lub wybranych tabel i przywracanie bazy do życia po wystąpieniu awarii.

Firebird Relational Database 1.5.3 RC1

Informacjehttp://www.firebirdsql.org

Rodzaj baza danych

Złota dwudziestka

Firebird to wydajny silnik bazodanowy, będący opensource'owym rozwinięciem "uwolnionej" bazy Interbase firmy Borland. Jego zaletą jest nie tylko dostępność wersji do Windows, Linuksa i większości odmian Uniksa, ale też zgodność ze standardem ANSI SQL-99, zapewniająca łatwość przenoszenia projektów z innych baz danych. Firebird pozwala na swobodne, pełne używanie zaawansowanych technik bazodanowych: procedur składowanych, transakcji (z dwufazowym protokołem potwierdzeń gwarantującym poprawność danych), wyzwalaczy. Można także rozwijać działanie silnika bazy, korzystając z zewnętrznych funkcji napisanych np. w C/C++. Dodatkowo całą bazę można zarchiwizować bez wyłączania serwera, a kopia zapasowa zawiera jej dokładny stan w chwili rozpoczęcia archiwizacji.

<hr size=1 noshade>Nowe wersje

FlexCast Audio Video Streaming Server 2.26

Informacjehttp://www.flexstreaming.com

FlexCast to serwer danych strumieniowych, umożliwiajacy uruchomienie własnego radia internetowego (a w przypadku transmisji wideo – nawet telewizji). Serwer jest prawie ca.kowicie zgodny z IceCast i SHOUTcast, umożliwia przekaz strumieniowy praktycznie każdego typu plików dźwiękowych i wideo,awnowej wersji usprawniono m.in. obsługę formatu MOV (QuickTime).

PunBB 1.2.8

Informacjehttp://www.punbb.org

PunBB to skrypt PHP umożliwiajacy uruchomienie forum dyskusyjnego. Wśród wielu Ewietnych skryptów do budowy forum PunBB wyróżnia się szybkościa działania i niewielkimi rozmiarami. Nowa wersja 1.2.8 zawiera przede wszystkim poprawki wykrytych błędów, usunięto m.in. zagrożenie zwiazane z wpisywaniem kodu SQL w pole wyszukiwania.

Password Safe 2.13

Informacjehttp://passwordsafe.sourceforge.net

Złota dwudziestka

Password Safe umożliwia bezpieczne przechowywanie haseł dostępu do stron internetowych, kont e-mail itd. Has. a sa umieszczane w zaszyfrowanej bazie, a dostęp do nich uzyskasz po podaniu pojedynczego hasła głównego. Wersja 2.13 nie zawiera nowych funkcji, poprawiono jednak istotny błąd, który mógł w specyficznych sytuacjach prowadzić do przerwania pracy aplikacji.

wxMaxima 0.6.2

Informacjehttp://wxmaxima.sourceforge.net

Program wxMaxima to graficzny interfejs użytkownika ułatwiajacy korzystanie z potężnego pakietu matematycznego Maxima (także rozpowszechnianego na zasadach open source). Wersja 0.6.2 nie zawiera nowych narzędzi, ale warto uaktualnić posiadana instalację wxMaxima, aby pozbyć się części błędów.