"Złote Blachy 2008" - wręczono nagrody za zwalczanie piractwa

18 grudnia w Warszawie odbyła się kolejna gala wręczenia "Złotych Blach" - nagród dla krajowych jednostek policji wyróżniających się wynikami w zwalczaniu przestępstw związanych z naruszaniem prawa autorskiego. W tym roku odznaczono w ten sposób funkcjonariuszy wydziałów ds. zwalczania przestępczości gospodarczej komend wojewódzkich policji w Gdańsku i Białymstoku oraz sekcji Komendy Rejonowej Policji Warszawa Ochota. Specjalne wyróżnienie przyznano Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

"Złote Blachy" są przyznawane w Polsce corocznie, począwszy od 1998 r. Wręczają je przedstawiciele Koalicji Antypirackiej, stowarzyszenia powstałego z inicjatywy organizacji Business Software Alliance, Związku Producentów Audio Video (ZPAV) oraz Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA). KA powstała w reakcji na coraz szerszą skalę zjawiska piractwa w Polsce, widoczną w drugiej połowie lat '90 ubiegłego wieku. Koalicja stawia przed sobą zadania związane z lobbowaniem za zmianami w przepisach, zwiększającymi skuteczność ochrony własności intelektualnej. Podejmuje też działania edukacyjne.

Tegoroczne nagrody przyznano:

- Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku - za "wzorcowe prowadzenie postępowań". Funkcjonariusze białostockiej policji z wydziału ds. zwalczania przestępczości gospodarczej m.in. wykryli i przerwali działalność siatki dystrybucyjnej nielegalnych nośników z Chin.

- Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku - za "konsekwentne i profesjonalne działania przeciw przestępczości intelektualnej na terenie województwa pomorskiego" (m.in. zamknięcie internetowego serwisu rozpowszechniającego filmy, nielegalnej kopiarni, przeszukania w związku z wymianą plików w ramach internetowych sieci P2P).

- Komendzie Rejonowej Policji Warszawa Ochota - za "rzetelną codzienną pracę operacyjną i doskonałą organizację działań". Warszawscy policjanci mogą pochwalić się m.in. przeszukaniem siedziby firmy technologicznej, czego konsekwencją było przejęcie 26 komputerów, na których znaleziono nieautoryzowane kopie oprogramowania.

Rozdanie "Złotych Blach 2008" - Patrycja Markowska oraz policjanci z KWP w Białymstoku

Rozdanie "Złotych Blach 2008" - Patrycja Markowska oraz policjanci z KWP w Białymstoku

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie została natomiast wyróżniona za "opracowanie metodyki postępowania w sprawach związanych z przestępczością w Internecie oraz uruchomienie internetowej platformy edukacyjnej typu e-learning dedykowanej dla policjantów i prokuratorów".

"Jesteśmy razem - przedstawiciele pokrzywdzonych"

Jak przyznaje inspektor Sławomir Śnieżko, dyrektor Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, "Złote Blachy" są "wyrazem uznania dla wysiłków w zwalczaniu przestępczości powszechnie zwanej piractwem". Uważa on również, że zwalczanie przestępczości intelektualnej powinno zaś być traktowane jako jeden z priorytetów w dziedzinie całej gospodarki.

Na uroczystości wręczenia nagród była również obecna popularna piosenkarka, Patrycja Markowska, której zdaniem ochrona własności intelektualnej jest konieczna chociażby przez sam szacunek dla artysty. "Żeby powstała płyta artysta musi włożyć w to bardzo dużo pracy. U mnie to trwa 2 lata. Nie dlatego, że odpoczywam przez rok ale dlatego, że zbieram piosenki, teksty... to wymaga ogromnego wysiłku. Jeżeli ktoś ceni mnie albo innych artystów w Polsce, to trzeba pójść i kupić płytę - po prostu - a nie 'piratować' czy ściągać z Internetu" - komentowała artystka.

Marek Staszewski, pełnomocnik ZPAV i Koalicji Antypirackiej dodaje: "My współpracujemy ze środowiskiem artystycznym na codzień. Może wydawać się, że działamy tylko w swoim imieniu. Nie - my działamy dla tego środowiska. Jesteśmy razem - przedstawiciele pokrzywdzonych".

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wyróżnienia przyznano za likwidację handlu na warszawskim "Wolumenie" i zamknięcie serwisu napisy.org.

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji z wręczenia "Złotych Blach 2008".