Złote Blachy 2009 - rozdanie nagród antypirackich już w piątek

W najbliższy piątek, 18 grudnia, Koalicja Antypiracka kolejny raz wręczy Złote Blachy - nagrody przyznawane jednostkom policji, które w ciągu mijającego roku szczególnie wyróżniły się w walce z piractwem filmowym, komputerowym i muzycznym.

W tym roku Blachy zostaną wręczone już po raz dwunasty. Ten swego rodzaju plebiscyt jest bowiem organizowany w Polsce od 1998 r. Nagrody wręczają przedstawiciele Koalicji Antypirackiej i Stowarzyszenia ZAiKS.

Koalicja Antypiracka to zrzeszenie powołane w reakcji na coraz powszechniejsze w naszym kraju zjawisko naruszania praw własności intelektualnej. Koalicję powołały do życia organizacja Business Software Alliance, Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej oraz Związek Producentów Audio Video.

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie tegorocznym laureatem Złotych Blach. Organizatorzy konkursu utrzymują te informacje w ścisłej tajemnicy. Wiadomo jedynie, że - jak co roku - za zwalczanie piractwa filmowego, muzycznego i komputerowego wyróżnione zostaną trzy jednostki policji. Opierając się na doniesieniach z ostatnich dwunastu miesięcy możemy jedynie spekulować, które jednostki mogły być brane pod uwagę jako tegoroczni nominowani.

W lutym br policja przeprowadziła akcję likwidacji dwóch wytwórni pirackich płyt - jednej w Rybniku, drugiej w Ząbkach. Sprawa objęta była nadzorem wydziału dw. z przestępczością gospodarczą biura kryminalnego Komendy Głównej Policji.

W listopadzie policja zatrzymała administratorów popularnego serwisu społecznościowo-hostingowego OdSiebie.com.

Skuteczną walką z piractwem wykazała się też Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku - funkcjonariusze tej jednostki w sierpniu br. w biurze jednej z firm architektonicznych zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie o wartości 360 tys. złotych.

Przypomnijmy, że gdańska KWP została nagrodzona Blachami w 2008 roku - razem z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku i Komendą Rejonową Policji Warszawa Ochota. W ubiegłym roku wyróżniono także Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie (czytaj więcej o ubiegłorocznych zwycięzcach).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: