"Złote Blachy" dla pogromców piratów

Koalicja Antypiracka dziś po raz siódmy przyznała swoje nagrody - "Złote Blachy" - jednostkom policji, które szczególnie wyróżniły się skutecznym zwalczaniem przestępczości w zakresie naruszania praw autorskich. Nagrody powędrowały do jednostek we Wrocławiu, Radomiu i Gorzowie Wielkopolskim - przypomnijmy, że ta ostatnia jednostka w ubiegłym roku zlikwidowała grupę 'warezową' Warez City.

Złote Blachy 2004

Złote Blachy 2004

"Złote Blachy 2004" otrzymały:

Wydział ds. Zwalczania Przestępczości Gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu - za działania związane ze zwalczaniem tradycyjnego piractwa komputerowego oraz za stworzenie i działanie sekcji zajmującej się przestępczością w Internecie.

Wydział ds. Zwalczania Przestępczości Gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim - za wypracowanie i konsekwentne realizowanie metod ujawniania naruszeń praw własności intelektualnych w Internecie oraz za przygotowanie materiału dla potrzeb postępowania karnego. Warto przypomnieć, że to właśnie policjanci z Gorzowa Wielkopolskiego "rozpracowali" grupę Warez City, zajmującą się m.in. dystrybuowaniem nielegalnego oprogramowania i multimediów (pisaliśmy o tym w tekście "Komputerowy gang rozbity").

Nagrody wręczali Beata Kozidrak i Paweł Wawrzecki

Nagrody wręczali Beata Kozidrak i Paweł Wawrzecki

Wydział ds. Zwalczania Przestępczości Gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu - za działania wymierzone w rozpowszechnianie nieautoryzowanych plików filmowych i pirackich płyt przez Internet.

Nagrody już po raz siódmy przyznała Koalicja Antypiracka - organizacja działająca od 1998 r., której głównym zadaniem jest walka ze zjawiskiem piractwa własności intelektualnej w Polsce. KA tworzą: Związek Producentów Audio Video (ZPAV), Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA) oraz Business Software Alliance (BSA).

Bartłomiej Witucki z BSA

Bartłomiej Witucki z BSA

BSA: planujemy akcję

Na wręczeniu nagród obecny był m.in. Bartłomiej Witucki z BSA, który w rozmowie z PCWK zapowiedział, że organizacja zamierza w przyszłym roku zintensyfikować działania antypirackie. "Zamierzamy uruchomić dużą kampanię edukacyjną - ale to nie wszystko. Przygotowujemy również bardziej 'bezpośrednie działania'. Jeszcze trwają ustalenia w tej sprawie - myślę, że na początku przyszłego roku będę mógł podać bardziej konkretne informacje" - zapowiadał tajemniczo Bartłomiej Witucki.

Filmowi piraci nie mogą spać spokojnie

Z kolei Mariusza Kaczmarka, dyrektora generalnego FOTA zapytaliśmy, czy organizacja - śladem swoich zachodnich 'odpowiedników', zamierza w najbliższych czasie podjąć zdecydowane działania przeciwko procederowi wymiany nielegalnych kopii filmów przez Internet. "Na razie nie planujemy jakiejś szerokiej, skoordynowanej akcji. Oczywiście, nie oznacza to, że nie zamierzamy nic robić - pozostajemy do dyspozycji policji i w razie potrzeby służymy policjantom, prowadzącym działania antypirackie, swoim doświadczeniem i wiedzą" - tłumaczył Mariusz Kaczmarek.

W uroczystości wręczenia "Złotych Blach 2004" uczestniczyli przedstawiciele Koalicji Antypirackiej oraz Komendant Główny Policji, Leszek Szreder, który przypomniał, iż dzięki nasilaniu antypirackich akcji polskiej policji nasz kraj został ostatnio doceniony przez Międzynarodową Federację Przemysłu Muzycznego (IFPI), która wycofała Polskę z listy "10 krajów wskazanych jako priorytetowe w walce z piractwem".

400 tys. pirackich płyt

Przy okazji wręczania nagród przedstawiono również statystyki, z których wynika, że do grudnia 2004 r. na terenie całego kraju policjanci zabezpieczyli ponad 400 tys. pirackich płyt CD Audio, a także ponad 50 tys. płyt CD i DVD z filmami o łącznej wartości przekraczającej 15 mln zł.

Nagrodzeni policjanci oprócz "Złotych Blach" otrzymali również nagrody rzeczowe.


Zobacz również