Złote centrum zarządzania

High-endowy wzmacniacz Pioneer VSA-E08 zaskakuje bogactwem gniazd i uniwersalnym pilotem, który jest łudząco podobny do palmtopa. Bez problemu nagłośni pokój do 40 m2. Jedynym minusem może okazać się cena...

Czy wzmacniacz do kina domowego powinien spełniać jakieś dodatkowe zadanie poza jak najwierniejszym odtworzeniem naturalnego dźwięku? Styliści firmy Pioneer udowodnili, że sprzęt może być również ozdobą eleganckiego salonu.

Piękna, złota obudowa zwraca uwagę i nie mamy najmniejszej wątpliwości, że jest to urządzenie ekskluzywne, przeznaczone dla wybranej grupy wideomaniaków. Niezwykły jest również pilot wyposażony w dotykową matrycę LCD.

Nie koszula zdobi, ale...

Na środku metalowej płyty przedniej znajduje się wyświetlacz, pokazujący w kolorze jasnozielonym wszystkie ustawione funkcje. Jest on wyposażony w 4-stopniowy układ regulacji jasności świecenia. Z jego lewej strony zamontowano układ 7 przycisków. Dwa pierwsze służą do załączania sieci i aktywacji pracy w trybie standby, reszta umożliwia załączenie podstawowych funkcji, kształtujących pole dźwiękowe. Z prawej strony umieszczono dwa pokrętła: selektor wejść i regulator siły głosu oraz przycisk regulujący poziom jasności wyświetlacza. W dolnej części przedniej płyty zamontowano klapkę, pod którą ukryte są rzadziej stosowane przyciski regulacji. Możemy nimi zmieniać parametry dźwięku w zakresie równowagi tonalnej, wyboru programu DSP oraz czasów opóźnień. Są tam również wejścia audio/wideo, umożliwiające podłączenie kamery w standardach S-Video i composite, oraz wyjście słuchawkowe jack.

Układ z klapką zakrywającą elementy regulacji w znacznym stopniu poprawia walory estetyczne wzmacniacza, a jednocześnie chroni przed przypadkową zmianą ustawień. Boki urządzenia wykonane są z pofalowanych metalowych blach. O ile przód wzmacniacza przy zamkniętej klapce sprawia raczej skromne choć eleganckie wrażenie, to tył zaskakuje nas bogactwem gniazd, umożliwiających wszelkie możliwe połączenia. Oprócz 6 par terminali głośnikowych i 7 sztuk gniazd S-Video (4 wejścia i 3 wyjścia) zamontowano złącza RCA, umożliwiające podłączenie: 2 magnetowidów, odtwarzaczy DVD, LD, CD i MD zarówno poprzez złącza analogowe, jak i cyfrowe, analogowego magnetofonu, satelity i odbiornika TV. Wielbicieli czarnego krążka ucieszy zapewne fakt, że zainstalowano wejście dla gramofonu analogowego z dodatkowym bolcem uziemiającym. Nie zabrakło również wejść i wyjść analogowych 5.1. Pierwsze umożliwiają podłączenie dodatkowego procesora, drugie dają możliwość podłączenia zewnętrznych końcówek mocy. Wyjścia są uzupełnione dwoma dodatkowymi gniazdami, dzięki którym poprzez zewnętrzne końcówki mocy możemy podać sygnał na dwa głośniki centralne tylne, które umożliwią pełny odsłuch w standardach EX i ES. Ostatnim elementem, znajdującym się ponad wyprowadzeniem wyjątkowo solidnego kabla sieciowego, jest zestaw trzech gniazd zasilających, z których dwa uaktywniają się w momencie włączenia wzmacniacza. Trzecie gniazdo umożliwia doprowadzenie napięcia 220 V, niezależnie od stanu aktywności wzmacniacza. Wszystkie opisane tu elementy sprawiły, że przetestowałem to urządzenie z prawdziwą przyjemnością.

Bez mapy ani rusz

O mnogości dostępnych we wzmacniaczu opcji najlepiej świadczy instrukcja obsługi, która w polskojęzycznej wersji zawiera 78 stron drobnego tekstu. Jej znaczącą część zajmuje opis posługiwania się funkcjami dostępnymi na bardzo nietypowym pilocie zdalnego sterowania. Prostokątne pudełko przypomina bardziej palmtopa niż sterownik. Prawie cała jego klawiatura zrealizowana jest na bazie dotykowej matrycy ciekłokrystalicznej. Czytelne ikonki w przejrzysty sposób informują użytkownika o dostępnych funkcjach. Pilot jest w pełni uniwersalny. Z jego pomocą możemy sterować wszystkimi elementami systemu AV. Oprócz kodów najczęściej spotykanych firm jest również możliwość nauczenia go obsługi nietypowych urządzeń. W trakcie pracy aktywacja funkcji jest potwierdzana przez sygnał dźwiękowy.