Złoty środek

Organizacja Standard Panels Working Group ogłosiła nowe wytyczne produkcji płaskich wyświetlaczy, obniżające koszt i czas ich wytwarzania.

Znani producenci komputerów przenośnych opracowali „złoty środek”, mający na celu znormalizować produkcję wyświetlaczy. Wkrótce powinno to zaowocować pojawieniem się na rynku lepszych jakościowo i tańszych notebooków.

Nowa specyfikacja ma na celu pewnego rodzaju ustandaryzowanie płaskich wyświetlaczy. Nie chodzi tu oczywiście o ujednolicenie jakościowe. Do tej pory producenci płaskich ekranów musieli dostosowywać swoje produkty do wymogów konkretnych wytwórców komputerów przenośnych. Ci ostatni z kolei musieli tak projektować swoje urządzenia, aby spełniały warunki instalacji ekranu danego producenta. To sprzężenie zwrotne przyczyniło się do powolnego procesu projektowania i produkowania notebooków.

Nowy standard powinien uczynić płaskie wyświetlacze „wymienialnymi”. To oznacza, że jeden producent laptopów będzie mógł od tej pory korzystać z ekranów różnych firm, nie martwiąc się o konieczność przeprojektowywania komputera. Pozwoli to wreszcie skupić się obu stronom (wytwórcom wyświetlaczy i komputerów) na rozwijaniu i wdrażaniu nowych technologii.

Organizacja SPWG (Standard Panels Working Group) jest grupą roboczą, skupiającą największych producentów notebooków na świecie, takich jak Compaq, Dell, Hewlett-Packard, IBM i Toshiba.

Więcej informacji: www.idg.net