Złóż sobie PC - porównujemy oferty wybranych sklepów internetowych

Kluczową sprawą przy zakupie nowego komputera PC jest wybór odpowiednich podzespołów. Oczywiście później warto przejrzeć i porównać oferty różnych sklepów internetowych. Tak wiemy, to żmudna praca. Nie martw się jednak, zrobiliśmy to za Ciebie!


"Zawodnicy" biorący udział w zorganizowanym przez nas pojedynku

Polecamy:

TABELA 1 - komputer do podstawowych zastosowań - - zestawienie cen podzespołów w pięciu różnych sklepach

TABELA 2 - komputer do uniwersalnych zastosowań

TABELA 3 - komputer dla gracza

Nowy komputer - kilka uwag

Składając nowy komputer należy pamiętać, aby przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie on nam potrzebny. Nie ma bowiem sensu inwestować w potężną maszynę, gdy planujemy jedynie surfować po Internecie i obsługiwać edytor tekstu. Oczywiście zasada ta działa również w drugą stronę. Nie powinniśmy więc bardzo ograniczać się z wydatkami gdy budujemy sprzęt mający zapewnić nam najwyższej jakości rozrywkę podczas grania w najnowsze gry. Może się bowiem okazać, że niedoinwestowany komputer po prostu sobie z tym zadaniem nie poradzi.

Z kolei istotnym elementem dla naszego portfela jest z dokładne sprawdzenie ofert różnych sklepów internetowych w poszukiwaniu tej najkorzystniejszej. W przygotowanym przez nas tekście spróbujemy pomóc wam w tym zadaniu.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić MacBooka? [Aktualizacja 05.12.2021]

Składamy komputer - nasze propozycje dla każdego

Tak jak już wspomnieliśmy, zakup komputera należy rozpocząć od dostosowania jego możliwości do własnych potrzeb, co bezpośrednio wiąże się z odpowiednim doborem podzespołów. W tym celu przygotowaliśmy dla was trzy przykładowe zestawy, każdy adresowany dla innego użytkownika.

Są to:

- komputer do podstawowych zastosowań (podstawowy)

- komputer do uniwersalnych zastosowań (uniwersalny)

- komputer dla gracza.

Następnie porównaliśmy ceny podzespołów, z których są zbudowane w pięciu różnych popularnych sklepach internetowych:

- Komputronik.pl

- Karen.pl

- Proline.pl

- Agito.pl

- Emarket.pl

W przypadku, gdy któryś z podzespołów (np. pamięć RAM) nie był dostępny w wybranym sklepie, zastąpiliśmy go najbardziej zbliżonym wydajnością i możliwościami odpowiednikiem. Oczywiście pod uwagę braliśmy aktualną ofertę sklepów (28.07.2011 r.).

Komputer do podstawowych zastosowań

Komputer tego typu nie jest przeznaczony do pracy z wymagającymi aplikacjami. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie np. możliwości obsługi pakietów biurowych, przeglądania Internetu oraz zabawy z najmniej wymagającymi grami. Wystarczy więc, że będzie dysponował niezbyt wydajnym procesorem oraz zintegrowaną kartą graficzną.

Naszym zdaniem może on zostać zbudowany z następujących podzespołów:

Procesor: AMD Athlon II X2 255

Płyta główna: Asrock 880GM-LE

Pamięć RAM: Dowolna pamięć 2 GB DDR3 (wybraliśmy Kingston DDR3 2GB 1333 MHz CL9)

Zasilacz: Chieftec oferujący minimalnie 400 watów mocy (wybraliśmy model Chieftec GPA-400S bulk)

HDD: Samsung SpinPoint F3 500 GB 16 MB Cache

Napęd: Samsung SH-S223C SATA

Jak widzicie, wśród opisanych elementów brakuje obudowy komputera. Postanowiliśmy jej nie uwzględniać, gdyż często przy jej wyborze kluczową rolę odgrywają względy estetyczne.

Przeglądając oferty pięciu wspomnianych sklepów internetowych i porównując cenę każdego podzespołu (lub w razie konieczności jego odpowiednika) okazało się, że najtaniej podstawowy komputer można złożyć w sklepie Agito.pl (patrz na Tabelę 1). W sumie wystarczy, że wysupłamy z kieszeni na ten cel 811 złotych brutto.

Oczywiście można się również pokusić o "zmiksowanie" oferty wszystkich sklepów. Wówczas, biorąc pod uwagę jedynie najniższe ceny podzespołów (zaznaczyliśmy je w tabelce pogrubieniem) wydamy 757 złotych. Warto tutaj jednak pamiętać, że decydując się na taki krok sami będziemy musieli się później martwić o złożenie komputera (tego typu usługa kosztuje np. w sklepie Agito.pl 59 złotych). Ponadto należy wziąć pod uwagę fakt, że łączne koszty przesyłki prawdopodobnie będą wyższe, niż przesyłka od jednego dostawcy.